Skocz do zawartości

[240] Azjatycka zupka - co i ile


Vercynogetorix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

robię restart i celuje w Azję (wstępnie), wymiary 100*40*60h, 24C; pH 6,5 Miękka woda (~5) Filtracja 2x kubeł po ~700l/h bio +plus mechanika

 

Przymierzam się do takiej obsady:

 

  • 6x Cierniooczek Kuhla
  • 6x Otosek Przyujściowy
  • ? Razbora Klinowa

 

plus ekipa któregoś z następnych:

 

  • Gurami czekoladowy
  • Prętnik Karłowaty
  • Skrzeczyk Karłowaty
  • Gurami Samuraj
  • Prętnik Trójbarwny

 

I kilka pytań;

 

  • Co można dobrać do takiej ekipy zamiast Razbor (raczej celuje w ryby z tych samych środowisk)
  • Jeżeli Razbora to ile
  • Główna ekipa - co wybrać i ile? 
  • Coś istotnego pominąłem?

 

Pzdr

V.

 

 

 

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Otoski to raczej nie Azja :P 

możesz pomyśleć o kolcobrzuchach, jeśli nie chcesz razbor - podobno żyją w takim samym środowisku jak gurami czekoladowe. 

Tak ogólnie to możesz wbić w wujka Google tekst "ryby z Azji" i wyskoczy parę stronek z tylko  azjatyckimi gatunkami - tam możesz porównać środowiska i wymagania i dobrać obsadę. 

 

Przy 240 litrach masz trochę wyboru.  Gdybyś zdecydował się na razbory, to chyba mógłbyś dać nawet więcej niż 20 sztuk.

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Dzierzka666 napisał:

 

 

Otoski to raczej nie Azja :P 

możesz pomyśleć o kolcobrzuchach, jeśli nie chcesz razbor - podobno żyją w takim samym środowisku jak gurami czekoladowe. 

Tak ogólnie to możesz wbić w wujka Google tekst "ryby z Azji" i wyskoczy parę stronek z tylko  azjatyckimi gatunkami - tam możesz porównać środowiska i wymagania i dobrać obsadę. 

 

Przy 240 litrach masz trochę wyboru.  Gdybyś zdecydował się na razbory, to chyba mógłbyś dać nawet więcej niż 20 sztuk.

 

Otoski to nie azja ale dla przylgi już za ciepło więc... jakiś kompromis musi być;

 

Ale Kolcobrzuchy zamiast Razbor?

Przecież to zupełnie inna para kaloszy... no i lubią jak jest słonawo

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Vercynogetorix napisał:

Otoski to nie azja ale dla przylgi już za ciepło więc... jakiś kompromis musi być;

 

 

Możesz jakieś mniejsze bocje dołożyć. Albo kosiarki. 

26 minut temu, Vercynogetorix napisał:

 

Ale Kolcobrzuchy zamiast Razbor?

Przecież to zupełnie inna para kaloszy... no i lubią jak jest słonawo

 

 

Napiszę Tobie, że kiedyś szukałam uzupełnienia dla swoich guramich i pod moją twardość wody pasowałaby przeźroczka indyjska. Nie zakupiłam, ponieważ w sklepie mieli tylko te sztucznie barwione, a poza tym po przeglądnięciu kilkunastu stron poświęconych tym rybom  sama już nie wiedziałam, czy wymagają nieco soli do wody, czy też niekoniecznie. Przy czym wydaje mi się, że o ile ryby nie są z odłowu, to mogą nie być aż tak wymagające.

Poza tym przy tym litrażu możesz pokombinować - np. wrzucić skrzeczyki pręgowane zamiast karłowatych (są większe) . Chociaż nie jestem pewna, czy warto je łączyć z gurami, skoro obydwa gatunki będą pływać przy powierzchni wody. 

 

Możesz pomyśleć o sumiku szklistym. Tez tworzy ławicę, ponoć wymaga wody miękkiej, z tym że to chyba nie jest ryba stojących wód, a gurami właśnie takie są. 

 

Tak to właśnie jest z biotopami :) niby spory wybór, a jak dochodzi do konkretów, to klops...zawsze możesz pomyśleć o brzankach. Ja trzymałam z moimi gurami brzanki różowe i gdyby w pewnym momencie nie zrobiło się ich za dużo (w sklepie nie chcieli przyjąć narybku), to pewnie miałabym je do dzisiaj (o dziwo, nawet wysoka temperatura im nie przeszkadzała).  Oczywiście możesz wybrać inny gatunek brzanek. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dzierzka666 napisał:

 

 

Możesz jakieś mniejsze bocje dołożyć. Albo kosiarki. 

 

 

Napiszę Tobie, że kiedyś szukałam uzupełnienia dla swoich guramich i pod moją twardość wody pasowałaby przeźroczka indyjska. Nie zakupiłam, ponieważ w sklepie mieli tylko te sztucznie barwione, a poza tym po przeglądnięciu kilkunastu stron poświęconych tym rybom  sama już nie wiedziałam, czy wymagają nieco soli do wody, czy też niekoniecznie. Przy czym wydaje mi się, że o ile ryby nie są z odłowu, to mogą nie być aż tak wymagające.

Poza tym przy tym litrażu możesz pokombinować - np. wrzucić skrzeczyki pręgowane zamiast karłowatych (są większe) . Chociaż nie jestem pewna, czy warto je łączyć z gurami, skoro obydwa gatunki będą pływać przy powierzchni wody. 

 

Możesz pomyśleć o sumiku szklistym. Tez tworzy ławicę, ponoć wymaga wody miękkiej, z tym że to chyba nie jest ryba stojących wód, a gurami właśnie takie są. 

 

Tak to właśnie jest z biotopami :) niby spory wybór, a jak dochodzi do konkretów, to klops...zawsze możesz pomyśleć o brzankach. Ja trzymałam z moimi gurami brzanki różowe i gdyby w pewnym momencie nie zrobiło się ich za dużo (w sklepie nie chcieli przyjąć narybku), to pewnie miałabym je do dzisiaj (o dziwo, nawet wysoka temperatura im nie przeszkadzała).  Oczywiście możesz wybrać inny gatunek brzanek. 

 

 

 

Nie wiem jak przeźroczka ale kolcobrzuchy to akurat trzeba dosalać. Inaczej często chorują albo krótko żyją.

 

Skrzeczyki dobra opcja; stanowczo. 

 

Sumik nie pasuje, tak jak piszesz.

 

Ale z tymi brzankami to masz racje;

 

Np 

 

Blackwater;

20 Brzanek Mszanych

6 Ciernioczków

Labeo Bicolor

+ Gurami/ Prętniki / Skrzeczyki

 

Pasowałoby. Nawet mniej Brzanek + ławiczka Danio Malabarskich lub miks Razbor Klin/Espei/Hengela

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dzierzka666 napisał:

Wydaje się być w porządku. Chociaż w opisie labeo piszą, że poza nim nie powinno nic pływać po dnie, więc nie jestem pewna tych cierniooczków. Może wypowie się ktoś bardziej doświadczony w posiadaniu tych ryb. 

Oba kiedyś miałem, nie ma problemu. Labeo pogoni każdą brzanowatą i podobne, kirysków i ciernioczków nie rusza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2019 o 19:54, Dzierzka666 napisał:

To w porządku. A odnośnie danio - zapewnisz im odpowiednią temperaturę? Przy czym danio to chyba raczej biotop wartkich strumyków, nie stojących wód. 

Danio jest wporzo na zakładane 24 stopnie

 

Okazało się, że woda ma prawie idealne wartości dla tej sytuacji; tj pH 6.8, GH 4, KH 6

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zapominam, że piszesz o guramim czekoladowym, a on ma inne wymagania niż gurami mozaikowy :)  - moje w 24 stopniach by się przeziębiły...niemniej i tak o danio malabraskim piszą, że to ryba strumieni i wartkich rzek, ale w zasadzie w którym akwarium będzie silny prąd...a moje gurami i przy filtrze odkręconym na całą moc dawały radę. W takim razie wypada życzyć powodzenia w prowadzenia hodowli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...