Jump to content

Akwarium 100x40x50, 160L netto, dobór oświetlenia


Natis
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie,
Akwarium 100x40x50, netto 160L

Dylemat z oświetleniem,
2 x Aquael Leddy Slim 36 W (Plant + Sunny)

czy

CHIHIROS LED A901


z roślin bardziej wymagających planuję Lotos czerwony oraz Ludwigie Tornado.

Może ktoś testował obie belki i mógłby się podzielić wiedzą, która sprawuje się lepiej, jak wygląda sytuacja z doświetleniem boków oraz tyłu i przodu akwarium (z dwoma belkami na pewno będzie prościej, pytanie jak jedna sobie poradzi).

Jestem otarty na inne sugestie i propozycję

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Te 36W w LED-ach nie będzie za dużo? Z tego, co czytałam, to przy oświetleniu LED powinno się brać pod uwagę raczej liczbę lumenów, a samą moc świetlną liczy się inaczej. Poza tym mnie wydaje się, że lepiej rozłożyć oświetlenie na 2 belki, przy jednej to oświetlenie chyba nie będzie tak rozproszone i skupi się w jednym miejscu. Interesuję się tym tematem, ponieważ mam podobne akwarium i zastanawiam się nad zmianą oświetlenia na LED-owe właśnie. 

Zaś co do wymagań niektórych roślin - u mnie lotosy czerwone rosły i rozmnażały się w akwarium przy oświetleniu 0,27W/L, a padły w akwarium przy oświetleniu 0,4W/L, więc nie przesądzałabym.

Edited by Dzierzka666
Link to comment
Share on other sites

Tak na szybko to zrozumiałam, że mierzy się stosunek lm/W, a ważne są jakieś luxy/m2. Przyznaję, że coś nowego dla mnie :( poza tym przeczytałam, że powinno być 30lm/L, więc chyba miałbyś za dużo. Ale to naprawdę ciężkie dla mnie do zrozumienia....

Link to comment
Share on other sites

Bierze się belkę, patrzy czy ładnie świeci i czy rośliny rosną. Nie zawraca sobie głowy liczeniem, akwarium to nie statek kosmiczny.

Aquaelem może ładniej doświetlisz zbiornik rozsuwając belki i boki (bo są dłuższe).

Chihiros będzie miał tę przewagę, że wysterujesz moc światła w zależności od potrzeb, a dokładając jakiś sterownik zrobisz świty/zmierzchy, czy inne burze.  No i cenowo wychodzi lepiej. Nawet ze sterownikiem i dodatkowymi nóżkami.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.11.2019 o 14:58, Natis napisał:

Tez z wielu forum i opracowań czytałem, że patrzy się na lumeny. Dwie belki aquaela dają 6400LM co daje przy 160L, 40LM/L więc chyba ok? nie wiem czy to dużo czy mało, zaś same waty wychodzą 0,45W/L

Przy LED inaczej liczy się - jeśli już - W/l. Ten przelicznik został wymyślony dla świetlówek T8/T5 i działa całkiem dobrze. Jeśli chcieć go zastosować do LED to trzeba W pomnożyć przez 2 a nawet 2,4. Więc moduł Aquaela o mocy 36 W jest odpowiednikiem świetlówki 54-80 Watowej. Dwa takie moduły to może być za dużo i skutkować wysypem glonów.

 

Co do lumenów i tego że dobre oświetlenie powinno mieć tyle a tyle. Dobre do czego? Było to klepane na tym forum i wielu innych: lumeny są dla ludzi, konkretnie oka ludzkiego. Im więcej lumenów tym ludzie widzą światło jako jaśniejsze. Rośliny odwrotnie. Ładnie pokazuje to ten obrazek:

Lumeny-II_1.jpg.d773fc620bdf14f7aef84b728b74a9e1.jpg

 

Światło niebieskie i czerwone ludzkie oko odbiera jako ciemne, niejasne. A takiego światła właśnie potrzebują rośliny. Nic się nie zmieniło po wprowadzeniu LED do akwarystyki. Dlatego większość modułów  - konkretnie tych lepszych - ma zainstalowane diody niebieskie i czerwone dla fotosyntezy i białe dla obserwatora. 

Warto zauważyć, że profesjonalne hodowle roślin oświetlają uprawy światłem czerwonym z dodatkiem niebieskiego. Oświetlanie światłem białym byłoby marnotrawstwem pieniędzy. Oczywiście czasami trzeba oświetlić rośliny światłem białym, żeby hodowca mógł ocenić stan roślin ale do fotosyntezy jest ono mało przydatne.

 

Dlaczego więc większość zaleca światło 6500K? W przypadku świetlówek jest tak, że zawsze będą one świeciły w jakimś % światłem niebieskim i czerwonym. Więc przy odpowiednio dużej mocy rośliny dostaną to czego potrzebują.

 

Dwa linki opisujące w/w poruszone zagadnienia:

https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 1/

https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 2/

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, DavyJones napisał:

Przy LED inaczej liczy się - jeśli już - W/l. Ten przelicznik został wymyślony dla świetlówek T8/T5 i działa całkiem dobrze. Jeśli chcieć go zastosować do LED to trzeba W pomnożyć przez 2 a nawet 2,4. Więc moduł Aquaela o mocy 36 W jest odpowiednikiem świetlówki 54-80 Watowej. Dwa takie moduły to może być za dużo i skutkować wysypem glonów.

 

Czyli w zasadzie Twoim zdaniem wystarczy jedna belka 36W?

 

Dziękuję za wyjaśnienia i informacje odnośnie przeliczania lumenów, czyli wychodzi na to, że to jest mit? i w dalszym ciągu liczy się Waty oraz patrzy na dodatek barwy czerwonej oraz niebieskiej

 

Zastanawiam się jeszcze, czy taki ściemniacz: https://allegro.pl/oferta/sciemniacz-z-gniazdem-sieci-40w-280w-13114-7767249982?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=YmEwOTM3ODktNTgyYi00YWZkLTg0ZTUtMDlhNjE3NmFjY2QxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=82c765b2-4b9e-49e1-974c-60a90d9c084a

 

można by zastosować do tych belek Aquaela, aby otrzymać możliwość regulacji jak przy chichirosie, czy to może uszkodzić belkę?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...