Jump to content

Mętna woda w akwarium.


Recommended Posts

Witam. Od dwóch lat mam akwarium 112 L, do tej pory nie było z nim żadnych większych problemów, wodę wymieniałem co dwa tygodnie w objętości 30% ( woda źródlana o PH 7,0) i wszystko było ok. Ale miesiąc temu chciałem pozbyć się ślimaków w akwarium i dolałem nawozu WURZEL AKTIV  poza tym jeszcze wygotowałem część żwirku i wyczyściłem cały zbiornik. Po tym zabiegu woda stopniowo robiła się mętna aż w końcu stała się zielona i nic nie było widać.Tydzień temu zrestartowałem cały zbiornik, wszystko było wymyte, żona wymyła wszystkie rośliny listek po listku, zbiornik, filtr, grzałka wymyte w roztworze nadmanganianiu potasu potem dokładnie wypłukane. Żwirek wypłukany i wygotowany. Akwarium zalałem wodą z kranu (PH 8 twarda, według Aquatestu firmy ZOOLEK ). Dodałem ANTYCHLOR i ESKLARIN po dwóch dniach dolane były żywe kultury bakterii i dolewany był AQUACID ph minus no i po tygodniu woda znowu mętnieje. Proszę o poradę co z tym zrobić. Dane akwarium: Zbiornik 112 L., filtr wewnętrzny AQUAEL, FAN-2 plus, 220v-240v~50Hz 5.2W, Qmax=450L/h, na 150 litrów. Świetlówka AQUAEL led 220v-240v ~50/60Hz, 16W. Grzałka 220v-240v ~50/60Hz 100W. Temperatura wody 25 stopni, siedem roślin żywych. Obsada: 4 neonki ( reszty niestety nie miałem gdzie trzymać). PH wody w tej chwili 7,0.20191021_151420.thumb.jpg.879161f1bc5f3097245f03cb9ee8bed1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Udało się opanować sytuację? Na pierwotniaki i zielenice najskuteczniejsza metoda to wata do filtra i czas.

Jesteś zadowolony ze swojego akwarium?

1. Skąd bierzesz wodę, że masz takie dziwne parametry?

2. Jesteś przekonany, że dokładnie usunąłeś wszystkie truchła ślimacze z podłoża? Wszystkie te środki trujące sprowadzają się do problemu rozkładających się szczątków, z którymi sobie biologia nie radzi. Jedyna i skuteczna metoda to helenki.

3. Podłoże nie dość że dyskusyjnej urody to jak na uprawę roślin jest go zdecydowanie za ubogo. Moim zdaniem w takich zbiornikach mało obsługowych najlepiej sprawdza się piach. Pod niego ewentualnie jakieś kapsułki, kulki gliniano-torfowe albo pałeczki nawozowe punktowo pod rośliny.

Dolewanie różnej maści chemii to też dyskusyjny sposób, czas jest najważniejszy. Przy restartach warto użyć rogatka w dużej ilości wrzuconego luzem do akwarium, pozwala zapanować nad początkiem cyklu azotowego. No i karmienie, ograniczone do minimum, co dwa, trzy dni, dopóki nie odbuduje się flora bakteryjna.

Link to comment
Share on other sites

Witam. Wodę zawsze przywoziłem źródlaną i do tej pory było dobrze, sprzedawca ze sklepu zoologicznego mówił że parametry na Aquateście kropelkowym między 6,6 a 7,0 to najlepsze parametry więc tego się trzymałem zresztą roślin mieliśmy pełne akwarium i trzeba było je sporo przycinać. Rybki się rozmnażały i jakichś większych problemów nie było. Co do trucheł ślimaczych to raczej wszystkich nie usunąłem a roślin zostało nam tylko tyle, choć dosadziliśmy już trzy nowe krzaczki kabomby, i kupimy jeszcze rogatka. Do tej pory stosowałem tabletki nawozowe pod rośliny aż posłuchałem pewnego pana (czego teraz mocno żałuję) i zacząłem dolewać nawozów i mam za swoje. Wymieniliśmy jeszcze filtr na TURBO FILTER 1000 z Aquaela i owijamy gąbkę ściereczką wiskozową którą codziennie się wymienia (taką metodę znaleźliśmy w internecie). Oprócz tego wymieniam dwadzieścia litrów wody co drugi dzień. Z obsady zostało tylko cztery neonki i narazie nie dokupuje bo szkoda rybek. Jak narazie woda jest jeszcze mętna choć w mniejszym stopniu niż przedtem. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...