Jump to content
Sign in to follow this  
Kristof90

Pierwsze pomiary - pierwsze pytania

Recommended Posts

Witam, od około miesiąca jestem posiadaczem akwa 112l - towarzyskiego.

Początkowa obsada to:
12 neonów czerwonych
10 razborek klinowych
4x pielęgniczki ramireza
5x kirysek albinos
2x zbrojnik pospolity
+ doszły ostatnio helenki oraz kilka krewetek red cherry

Niestety, po kilku dniach od wpuszczenia ramirezy padły. Początkowo szybko ruszały skrzelami, później siedziały przy dnie aż... I w tym momencie bardzo mocno mnie to dotknęło (tak wiem,trochę za późno) i postanowiłem konkretniej zainteresować się tematem. Podczas zakładania akwa i dojrzewania kupilem paski JBL, jednak ich dokładność jest dość przeciętna. Postanowiłem zaopatrzyć się w teksty kropelkowe ZOOLEK oraz elektroniczny miernik poziomu pH.

Parametry wody (15.10.2019):
pH - 8,25
NO3 - 10 (max 15)
CO2 - 8-10
NO2 - 0
NH3 - 0
GH - 22
KH - 9

W ostatnich tygodniach wlałem mniej więcej 20l wody demineralizowanej.
Moja woda w kranie ma pH - 7,5

Zauważyłem, że roślinki średnio rosną, dlatego zmieniam oświetlenie z aktualnego stanu - 2x 3000k 18W na 1x 6500k 18w + 1x 10000k 18w

Pozostałe ryby póki co mają się dobrze.

Temperatura zbiornika 26 stopni.

Pytania:
1. Jak obniżczyć pH? Podmiana jednorazowo około 40l wody demineralizowanej? Czy może jakiś środek zbijający pH?
2. Czy podczas kolejnych podmian wody również używać tylko i wyłącznie wody demineralizowanej? I jak często oraz ilościowo byście mogli polecić podmieniać? 1x na 2 tygodnie 10l będzie ok?
3. Jak widzicie pozostałe parametry? Widać, że mało nieco CO2. Zakupić coś dla roślinek? + kulki gliniano torfowe? Pod żwirkiem bazaltowym (0,5-1,2mm) posiadam substrat JBL AquaBasis Plus. Co z GH i KH?
4. Temperatura ustawiona pod ramirezy, których już nie ma. Obniżyć? Czy będzie to miało znaczący wpływ na któreś z parametrów wody?
5. Czy zbyt mocny ruch tafli wody może mieć wpływ na któryś parametr?

Z góry dziękuję za pomoc!

P.s co do wystroju:
Podłoże - żwirek bazaltowy 0,5-1,2mm
Korzeń red moor ówcześnie wyparzony
Łupek drzewny
Brak jakichkolwiek sztucznych ozdób.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobno zbyt silne napowietrzanie może podnosić Ph. Poza tym może masz cos w akwarium, co zwiększa jej zasadowość. Musiałbyś zbić twardość węglanową, aby zmniejszyć Ph. Nie znam jednak sposobów na to. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zrobiłem mały eksperyment. Zostawiłem w miskach zalane wodą demineralizowaną łupek drzewiasty oraz piasek bazaltowy. Co się okazało po 24h?

 

Piasek bazaltowy - Ph z 7,4-7,5 na 7,7

Łupek drzewiasty - Ph z 7,4 bez zmian

 

Postanowiłem zmierzyć GH wody z piasku - wyszło mi 3-4 jednostki. Czy to duży skok jeśli chodzi o Ph +0,2-0,3 i GH z 0 na 3-4?

 

Czy to powód do stresu? Jeżeli to podłoże faktycznie mocno zatwardza to co poczynić dalej? To chyba najgorsza rzecz do wymiany. Nie wiem kompletnie jak się za to zabrać... Czy jeśli jest faktycznie powód do stresu to czy jest szansa, że poprzez podmiany wody co 2 tygodnie na 15l demineralizowanej + 15l kranówki ten piasek jakoś się wypłucze-wytraci swoje właściwości? 

 

Lub czy przyczyną takiej wysokiej twardości może być podłoże - substrat podżwirowy JBL Aqua Basis Plus? Przyznam, że podczas sadzenia roślin itd zdarzyło mi się zamącić delikatnie przy dnie, że ciut się tego wydostało na powierzchnię (lecz z powrotem przysypałem).

 

Dziękuje za pomoc!

Foto zbiornika:

https://zapodaj.net/c78a8a243bf14.jpg.html

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy nie używałam substratów, więc w tej sprawie nie pomogę. Musiałbyś ewentualnie poczytać o tym podłożu na stronie producenta, poszukać na forum (tym albo innych), napisać do producenta pytanie. Ale skoro sprawdziłeś zasadowość bazaltu i to on ewidentnie podnosi twardość węglanową, to raczej nie powinieneś szukać przyczyn po stronie substratu. 

15 godzin temu, Kristof90 napisał:

Jeżeli to podłoże faktycznie mocno zatwardza to co poczynić dalej?

 

Niestety, do wymiany. 

15 godzin temu, Kristof90 napisał:

czy jest szansa, że poprzez podmiany wody co 2 tygodnie na 15l demineralizowanej + 15l kranówki ten piasek jakoś się wypłucze-wytraci swoje właściwości? 

 

 

Raczej nie :( 

 

 

Cytat
15 godzin temu, Kristof90 napisał:

Postanowiłem zmierzyć GH wody z piasku - wyszło mi 3-4 jednostki. Czy to duży skok jeśli chodzi o Ph +0,2-0,3 i GH z 0 na 3-4?

 

 

Moim zdaniem laika dosyć spory - jeśli dodasz Gh z kranówki i należy założyć, że jednak ta twardość będzie stale rosła w miarę uwalniania się czegokolwiek z piasku. Im większa Gh, tym bardziej skacze Ph i ciężko je wyregulować. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wymieniaj co tydzień1/4 wody na mieszanke kranu i demineralizowanej. W ten sposób zbijesz kh, a to jest najważniejsze. Jak dojdziesz do poziomu 5 stopni kh to zaczniesz utrzymywać ten stan. Wtedy zajmiesz sie zbijaniem ph jeśli samo nie zjedzie. Ruch tafli wody powoduje wybijanie co2, ale ponieważ go nie dozujesz z butli więc raczj to nie problem. Podmieniaj wodę i mierz ph.

Jeżeli chodzi o małe pielęgniczki, to musisz mieć wodę miękką i max ph7. Do tego potrzebują drobnego piasku którym czyszcza skrzela.

A jeżeli chodzi o bazalt, to niestety miałem kiedyś i powiem jedno: badziewie.

Edited by piteros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×