Skocz do zawartości

[45l] W stylu nature


flop
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja używam gotowych nawozów z serii Aqua Artu, więc nie wiem, jak to robić z solami. Jeśli kupisz gotowe micro, to nie ma co bawić się z solami. Teoretycznie powinno być obojętnie, jakie micro użyjesz, ja używam od zawsze Planta Gainer Classic z AA, ale możliwe, że inne są lepsze. U mnie decyduje lenistwo - jest to właściwie jedyna firma dostępna u mnie w mieście non stop, ale czytałam, że one mogą powodować wysyp glonów i może coś w tym jest (mam z glonami ciągły problem), więc nie wiem, czy akurat ten produkt mogę Tobie polecić. Jeśli użyjesz soli, możesz skorzystać z różnych kalkulatorów soli - na naszym forum też powinien taki być. Tam zdaje się są wszystkie informacje podane. Dobre opinie słyszałam o nawozie "symfonia złota" - chyba jest dostępny na allegro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanę przy solach, bo zostały mi i nie chce pakować kasy w nawozy. Po prostu chce kupić gotowy nawóz jako dodatek do soli, solami dostarczać będę makro a gotowcem mikro. Mówisz, że taka ilość magnezu zawarta w gotowym nawozie mikro wystarczy? Czy może dokupić sól z magnezem? Myślę nad easy life profito - z makro ma w sobie tylko potas, który i tak chcę zwiększyć. 

Edytowane przez flop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole są ponoć tańsze i lepsze niż gotowce :) ja jestem zmuszona pozostać przy gotowcach. Easy Life Profito - pamiętam, że chwalono ten nawóz. W gotowcach nawozy występują w określonych proporcjach, więc powinno wystarczyć. Rośliny nie potrzebują magnezu najwyraźniej zbyt wiele, najwyraźniej chodzi o zachowanie odpowiednich proporcji względem innych pierwiastków. Szczególnie jeśli nadmiar jednego pierwiastka blokuje inny, a tego jednego rośliny potrzebują również dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem testy, wychodzi na to, że z magnezem i wapniem wszystko w porządku. Ca=105mg/l, Mg robiłem 3x test i wyszły mi różne wyniki, 24,30,45mg/l. Uśredniając to wychodzi dobry stosunek Mg do Ca, możliwe, że za mało potasu leję, co by się sprawdziło - od kilku dni nie nawoziłem, przed tym dałem potrójną dawkę potasu - hygrophila ruszyła, hydrocotyle też.

 

Generalnie akwa całe w okrzemkach, w dodatku krasnorosty wyszły. Problematyczny start jak na razie, wczesniejsza aranżacja była super pod względem utrzymania - udało mi się wystartować bez żadnych glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie według mojej wiedzy to ważne są proporcje N/P/K oraz Ca/Mg. Tak więc skoro zrobiłeś małe laboratorium, to zbadaj jeszcze fosfor. Na forach roślinnych spotkałam się z twierdzeniami, że również niedobór fosforu może powodować glony. 

 

Okrzemki to zdaje się niedobór światła, krasnorosty to chyba zbyt silny ruch wody. Jesteś pewien, ze to nie nitkowate zielenice? 

 

Cytat

Ca=105mg/l, Mg robiłem 3x test i wyszły mi różne wyniki, 24,30,45mg/l. Uśredniając to wychodzi dobry stosunek Mg do Ca,

 

Na pewno? 24 /105 to jednak znacząco mniej niż 45/105. W pierwszym przypadku stosunek masz 1/4, w drugim już 1/2,5 (tak sporo zaokrąglając w obydwu przypadkach).

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj ostateczny test, na nim będę się bazować. Wyszło Mg 18mg/l, czyli poleję trochę magnezu, żeby dobić stosunek 1:3 względem wapnia. Światła mam 0,5w/l, świecę od dzisiaj 8h. Generalnie nawoziłem N=10ppm P=1ppm K=10ppm, w skali tygodnia, dawkowane dziennie. Wczoraj mieszałem na nowo sole, i nimi będe nawozić N=10ppm P=1ppm K=20ppm.

 

Na 100% to krasnorosty - czarne puchate kłaczki. Ponoć biorą się one z DOC, dziwne bo tydzień temu przemyłem biologię z filtra wodą z akwa i dodatkowo włożyłem watę - a może przez to, że przeczyściłem bioceramikę teraz syf wylatuje z niej... Sam już nie wiem co jest grane.

 

Żeby nie być gołosłownym wrzucam zdjęcia.

74433798_408848583388746_1794247395635101696_n.jpg

73460455_2393441380772918_1954896554238148608_n.jpg

73090734_1447101008771066_5193893604476583936_n.jpg

74612379_2408145629451993_7894332104035532800_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz  w tym akwarium ryb, więc po co czyścisz filtr? U mnie takie cos się robi na tych końcówkach liści nurzańca, które znajdują się na drodze wody z deszczownicy filtra, ale od kiedy zwiększyłam dawki potasu, te liście już tak nie obrastają glonami, więc może powinieneś iść w tym kierunku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr działał już w poprzedniej aranżacji z kilka miesięcy, w dodatku od początku tego akwa był bez prefiltra, sama bioceramika bez żadnej waty w koszykach. Przy podmianach sporo syfku wzbijało się w toń i filtr to łapał i był cały zawalony. W dodatku mam plagę zatoczków i oprócz helenek i amano to jedyne życie na razie i zanim te ostatnie dołączyły do obsady zauważyłem, że rozdętki strasznie syfią, wszystko w sumie jest pokryte odchodami i nawet jeżeli odciągnę to przy podmiance, za tydzień jest to samo.

 

Dlatego od dzisiaj zwiększam dawkę potasu, podobno mikrozorium i hygrophila bardzo potasożerne - możliwe, że to tego im brakuje. Pokombinuję i zobaczę co wyjdzie, w następnym tygodniu dosadzam rośliny i wpuszczam już obsadę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te helenki pomagają coś na zatoczki? Mi się zaczęły rozmnażać w diabły, od kiedy zaczęłam podawać większe dawki żelaza :P 

 

Cytat

podobno mikrozorium i hygrophila bardzo potasożerne  - możliwe, że to tego im brakuje

 

 

Coś w tym musi być - ostatnio miałam problem z podajnikiem nawozów i lałam potasu dziesiątkami mililitrów - a rośliny nie wykazują nadal objawów nadmiaru tego potasu. Mam wrażenie wręcz, że spokojnie mogłabym podwyższyć dawkę...a już leję prawie tyle samo co węgla. Też mam nadwódki - dwa gatunki, chyba 5 sztuk już. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę mnie nie było. 
 

Coś Ty, helenki to lenie... kiedyś je miałem to rzeczywiście zrobiły co miały zrobić, a teraz ja sam musiałem rozdętki wyławiać. Chyba powoli znikają - wczoraj przy podmiance wymieniłem watę z kaskady, pod watą było kilka ślimaków. 
 

 

W końcu akwarium wychodzi na prostą. Miałem zaburzony stosunek Mg i Ca, od 2 tygodni podaję już magnez aby wyrównać stosunek 1:3 mg:ca. Od tygodnia zmieniony już mam aranaż, doszła Rotala rotundifolia yao yao, alternathera reinicki mini, eleocharis acicularis oraz phoenix moss oraz fauna - 13x bystrzyk amandy. Roślinki zaczynają w końcu rosnąć, od wczoraj bąbelkują. Jedynym zmartwieniem jest, że bystrzyki pływają mi przy samym dnie lub chowają się za korzeniami. Ktoś wie czemu tak się dzieje? Solary nie mam, około 0,5w/l jest. Przeczytałem, że nie lubią silnego nurtu, jednak zmniejszyłem przepływ kaskady prawie na maxa przez co tafla się prawie nie rusza, a te dalej siedzą przy dnie w eleocharisie... 


048187ee3ba7bb27med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, flop napisał:

bystrzyki pływają mi przy samym dnie lub chowają się za korzeniami. Ktoś wie czemu tak się dzieje?

 

 

Może się boją...za mało ich?  Za małe akwarium? Jakaś zmiana w wodzie? A może to helenka? Kupiłam tylko jedną do swojego baniaczka, ale od kiedy ją wpuściłam, moje samice gurami dostają jakichś ataków lękowych. Może drażni je ta skorupka z żółto - czarne paski. W każdym razie od wpuszczenia helenki do akwarium moje gurami wszystkie sypiają w jednym kącie.

 

P.S.: Moja Hela nie leni się. Chociaz jest jedna na 160 litrów, to przy podmiance zaczynam ściągać z dna puste skorupki zatoczków i jakby mniej ich spaceruje po przedniej szybie. Co prawda siedzi sobie w żwirku, ale ma tyle jedzenia, że nie musi nigdzie spacerować ;) 

 

P.s.:Ta aranżacja mi się jakoś bardziej podoba, chociaż dołożyłabym coś, co zasłoniłoby rurkę od filtra ;)

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie muszą się zaaklimatyzować, wpuściłem je dopiero w środę. Dziwne, jak miałem brygitki to od razu po całym akwarium latały. Może moje helenki coś jednak robiły, ale tego nie widziałem. Miałem sporo rozdętek, a teraz już prawie ich nie widuję, ostatnio przy podmiance ściągnąłem jedną pustą skorupkę. Helenki miałem 2, ale jedna gdzieś zniknęła :(

 

Co do chowania się ryb - prawdopodobnie muszą się przyzwyczaić do nowego mieszkańca, tak jak to bywa kiedy przyjdzie do domu nowy zwierzak i stary zaczyna być agresywny albo chowa się po kątach.

 

Mnie też bardziej się podoba, bardziej roślinna jest co było moim pierwszym wyborem, ale poszedłem w anubiasy. Co do rurki szukałem takiej przeźroczystej - niestety nie ma czegoś takiego, co dziwne... Myślałem nad wydrukowaniem takiej w drukarce 3d, ale nie znam nikogo kto by taką miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może po prostu jednak roślinki nadal za małe trochę i Twoim bystrzykom brakuje tej roślinności w środkowej strefie akwarium. 

 

2 godziny temu, flop napisał:

Co do rurki szukałem takiej przeźroczystej - niestety nie ma czegoś takiego, co dziwne...

 

Chm...może po prostu opleć jakimś mchem...

 

Cytat

Helenki miałem 2, ale jedna gdzieś zniknęła

 

Moja też czasami znika. Już raz chciałam ją wyłowić jako trupa i wyrzucić. Ciekawe stworzenie. Moje gurami w zasadzie nie mają z nią styczności, siedzi ciągle na dnie, a one przy powierzchni. Może je straszy, jak nagle się poruszy, kiedy one żerują przy dnie. W każdym razie jeszcze jej nie zjadły. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...