Jump to content

codziennie słabnie i ginie 1 rybka


N0A
 Share

Recommended Posts

Witam, zakupiłem w czwartek 5 kirysków czarnych i 2 molinezje czarne (jedna księżycowa, samiec i samica), po kilku godz. znalazłem 3 padnięte kiryski czarne (1 był w filtrze), więc założyłem że wpadły do filtra, gdyż 2 już nie zyły, a trzeci ocknął się po 2 min. od wyjęcia z filtra i pływał, ale był bardzo słaby, na następny dzień padł.

I od czwartku zginęły mi już 3 kiryski, 1 mieczyk hellera i drugi jest w misce oddzielony. Objawy to : rybka jest osłabiona, lekko chwieje się na boki, nic nie chce jeść, "pływa", albo raczej unosi się w wodzie tylko w okolicach dna, widać że szybko oddycha, po kilku godzinach jest tak osłabiona że się nie rusza i tylko szybko oddycha .

 

-Parametry wody są dobre sprawdzałem testem.

-Akwarium mam od miesiąca (200l)

-Wymieniam wodę co tydzień ok 15-20%

-flitr kubełkowy, napowietrzam przez ruch tafli wody, temp 24-25 stopni

-Przed zakupem było wszystko ok, zarybiałem akwa. po 2 tyg. od założenia (wytworzenie flory bakteryjnej i te sprawy)

-OBSADA przed zakupem nowych ryb : 6 Kirysków albinosów, 6 molinezji czarno-żółtych, 6 mieczyków czerwonych, 4 zółtych

I od czwartku miałem 5 kirysków czarnych i 2 molinezje czarne i właśnie od tego momentu zaczęły się problemy

Pani w zoologicznym z 15 letnim doświadczeniem, powiedziała że może to być problem tego typu że pierwszą ekipę rybek kupiłem w innym zoologicznym od kogoś innego, a nowe dokupiłem znów od kogoś innego i zmiany parametrów spowodowały chorobę.

-Wczoraj oddałem wszystkie kiryski na przechowanie, bo wczoraj z rana osłabł mi kirysek którego miałem wcześniej (albinos)

ale również wczoraj wieczorem padł mi mieczyk, a dziś kolejny mieczyk osłabł .. 

 

Podałem wczoraj sól akwariową, która nic nie dała,  dodam że to osłabienie atakuje w jednym momencie, bo obserwowałem rybki i nic nie było niepokojącego z nimi

 

Nie wiem co jeszcze napisać, aby nakreślić temat 

 

Edited by N0A
Link to comment
Share on other sites

ok, w porządku. Tylko Ja nie wiem co mam robić teraz, mam czekać, obserwować i dalej wyławiać te które zachorują do miski czekając aż umrą ? i czy wszystkie one będą padały po kolei czy jest szansa że jakieś przeżyją ?

Link to comment
Share on other sites

Mówiąc szczerze ja sama sobie nie radziłam z tym problemem, więc nie wiem, czy powinnam cokolwiek radzić w tym temacie :( przenosząc je do miski nie pomagasz im, wręcz je zabijasz - kiepska woda, brak tlenu itp. Sugerowałabym zakup jakichś witamin i podawanie ich z pokarmem, ewentualnie w tej misce potrzymać je w jakimś środku bakteriobójczym przez kilka godzin.  Zawsze możesz spróbować odkazić ryby w roztworze z nadmanganianu potasu - ja teraz tak robię z każdą zakupioną roślinką i rybą przed wpuszczeniem jej do zbiornika. Poza tym na przyszłość pamiętaj o tym, żeby nowo kupione ryby przez kilka godzin przyzwyczajać do wody posiadanej w akwarium - stopniowo zastępować wodę sklepową tą ze swojego akwarium. I - co ważne - staram się, aby nawet milikropelka wody ze sklepu nie dostała się do akwarium. 

 

Chm...może powinieneś teraz podmienić wodę u siebie w akwa albo przepuścić ja przez węgiel aktywny...musisz wyeliminować bakterie, które dostały się do wody. Teraz ryby stały się dziwnie wrażliwe na jakiekolwiek zmiany, widocznie woda sama w sobie jest kiepskiej jakości (nie pisze tutaj o Twoim akwarium, tylko ogólnie o wodzie z wodociągów) i każde dodatkowe obciążenie systemu odpornościowego to dla nich za dużo...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

W sobotę wymieniłem jakieś 20% wody w akwa. i wyczyściłem je, następnie dosypałem soli akwarystycznej która według opisu "Sól akwarystyczna jest skutecznym środkiem do zwalczania chorób ryb akwariowych. Wykazuje działanie antybakteryjna, antypasożytnicze i przeciwplaśniowe, a jednocześnie poprawia kondycję ryb." i pisałem wcześniej że "Podałem wczoraj sól akwariową, która nic nie dała" 

ale jednak dzisiaj widzę różnice i na dodatek żadna rybka nie osłabła : ) chyba wszystko wraca do normy, zakupiłem też dzisiaj witaminy, dziękuję za uświadomienie z tymi nowymi rybkami, bo Ja kupując te nowe rybki dolałem im troszke wody z akwarium i wpuszczając je wlałem też do zbiornika wodę z sklepu zoologicznego w którym przyniosłem te rybki to najwidoczniej był mój błąd. A co do wody z kranu, metale ciężkie robią swoje na dodatek może ktoś wierzyć lub nie, ale po przebadaniu wodu z kranu wychodzi że ktoś dolewa do niej dużo różnych antybiotyków i leków farmaceutycznych..

 

No nic dziękuję za zainteresowanie sie moim tematem i za wskazówki : )

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, N0A napisał:

Ja kupując te nowe rybki dolałem im troszke wody z akwarium i wpuszczając je wlałem też do zbiornika wodę z sklepu zoologicznego w którym przyniosłem te rybki to najwidoczniej był mój błąd

 

 

Tez tak kiedyś robiłam. Teraz nawet dojrzałam do tego, żeby wkłady z filtra czyścić w wodzie akwariowej, nie wodociągowej. Obserwując mojego zbrojnika widzę, jak bardzo słuszna była to decyzja. 

46 minut temu, N0A napisał:

po przebadaniu wodu z kranu wychodzi że ktoś dolewa do niej dużo różnych antybiotyków i leków farmaceutycznych..

 

Nie tyle dolewa, co środki te nie zostają po prostu oczyszczone w naszych oczyszczalniach. Z tego, co się orientuję, to oczyszczalnie funkcjonują na zasadzie naszych filtrów kubełkowych, a nasze kubełki nie oczyszczą wody akwariowej z lekarstw, jeśli jakieś do niej dolejesz. 

 

46 minut temu, N0A napisał:

No nic dziękuję za zainteresowanie sie moim tematem i za wskazówki : )

 

Za wiele nie pomogłam, ale jeśli moje wskazówki uchronią Twoje rybki przed chorobami w przyszłości, to będzie mnie cieszyło. Pozdrawiam.

Edited by Dzierzka666
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...