Skocz do zawartości

Rozpoznanie choroby rybek Zmieniak Plamisty


Aneka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w rozpoznaniu choroby 

Od 6 miesięcy posiadam akwarium 54 litry i niestety dopadła mnie pierwsza choroba 

W akwarium mam 2 dorosłe zmieniaki plamiste oraz 2 miesięczny narybek tych rybek około 10 rybek 

2 kiryski , 4 danio fluo oraz 2 ślimaki Helenki filtr gąbkowy oświetlenie led żywe roślinki 

Dwie dorosłe  rybki zaczęły pływać pod powierzchnią wody dodam że filtr chodzi na ful więc myślę że napowietrzenie jest odpowiednie 

przestały jeść u jednej pyszczek jakby spuchł ale nie widać białego osadu na ryjku zastosowałam trypaflavin polecony mi w sklepie 

jednak nic to nie dało jedna z rybek niestety zdechła druga pływa teraz już na dnie czekać tylko aż i ona odejdzie inne rybki nie wykazują oznak choroby ale małe zaczęły ocierać się o rośliny i się trochę martwię

co robić plis pomóżcie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby, gdybyś dokładniej opisała akwarium, w miarę możliwości podała parametry wody i jakieś zdjęcia chorych rybek. Spuchnięty pyszczek wskazywałby na jakąś infekcję bakteryjną, więc trypaflawina nie pomoże. Ocieranie się to mogą być pasożyty albo zatrucie azotem, więc jak widzisz, bardziej dokładne dane mogłyby pomóc. Prawdopodobnie odbija się przerybienie akwarium,  skoro rybki zaczęły chorować parę miesięcy po tarle. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłam testy na parametry wody więc jak tylko przyjdą  będę mogła coś więcej powiedzieć 

ogólnie filter AQuael 400 l/h temperatura teraz 28 C wcześniej było 26 -27 Teraz poradzono podnieść temperaturę na dnie drobny żwirek kamienna grota no i roślinki odmulam i podmieniam wodę raz w tygodniu 

Na początku miałam 16 Danio fluo ale wykrzywiały się i padały albo chudły zostały niestety tylko 4 osobniki więc jak tak poczytałam to faktycznie parametry może 

pytałam już w trzecim zoologicznym ale nic raczej nie pomagają wcześnie kazali mi wlać cmf 

Oddałam koledze kilka rybek są jeszcze małe ale boje się je komuś dać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na infekcję bakteryjną. Dobre są leki z Sery - Bactoforte  czy Bactoforte S, ale może wypowie się ktoś bardziej obeznany w leczeniu ryb tymi preparatami. Co do cmf - nie bardzo mam zaufanie do leków  z Tropicala, moim rybom pomagały te z Sery, chociaż przyznaję, że chyba tylko raz udało mi się wyleczyć rybę z takiej infekcji, właśnie którymś z podanych przeze mnie wyżej leków Sery. Tylko nie pamiętam dokładnie, który to był :( ponieważ każdy ma inne działanie.

 

P.S.:Pamiętam z innego wątku na tym forum, że w przypadku bakterii lepiej temperaturę obniżyć. 

Godzinę temu, Aneka napisał:

miałam 16 Danio fluo ale wykrzywiały się i padały albo chudły

 

Na coś podobnego padły moje danio i otoski - przyczyny nie doszłam nigdy, ale podejrzewam, że pozarażały się od chorych osobników ze sklepu (nie dopilnowałam i wtrynili mi jednego chorego osobnika) :( proponuję Tobie kupić jakiś preparat witaminowy dla ryb - witaminy, nie mikroelementy. To jednak wzmacnia ryby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...