Jump to content
Sign in to follow this  
Natis

Nowe Akwarium na wymiar, grubość szkła,float czy OPTI,szafka

Recommended Posts

Witam serdecznie,
po długim namyślę, zdecydowałem się na zwiększenie litrażu akwarium z 112L na 160L.

Akwarium chce zamówić u Pana Przemka ze Szczecina, ma bardzo dobre opinie. Wymiary to 100x35x45.

I teraz pozostaje kwestia czy przy tym litrażu wystarczy grubość 6mm? czy lepiej dołożyć do 8mm? Przeglądając akwaria w internecie i w sklepach to widziałem, że do litrażu 200L grubość wynosi 6mm. (Np. akwaria firmy DIVERSA).

Dodatkowo czy przy tych grubościach jest sens brać akwarium OPTIWhite? czytałem, że przy tym litrażu i grubościach szkła różnica jest niezauważalna i, że dopiero od 10mm grubości i 240L w górę jest sens brać OPTIWHITE. Może ktoś ma takie akwarium i mógłby się wypowiedzieć.

I ostatnia sprawa to szafka. Obecnie mam taką o to szafkę pod moje 112L:

https://www.brw.pl/szafka-azteca,4530

wygląda dość solidnie i ma dwie pionowe ścianki podtrzymujące blat, ale czy jest wstanie wytrzymać obciążenie 220-240 KG, bo pewnie tyle gdzieś łącznie z dekoracjami będzie ważyć akwarium.
Czytałem na jakieś stronie z meblami, że ogólnie takie szafki i komody mają jakąś normę wytrzymałościową do 650 kg ale nie wiem ile w tym prawdy.

Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Pozdrawiam

Przy wysokości 45 ja bym się nie zastanawiał i brał 8mm. I jak budżet pozwoli to opti. Nie samo szkło robi różnicę a jego obróbka: szlifowanie i klejenie. Co do szafki to bez dodatkowych wzmocnień i podparcia o ziemię w miejscu pionowych przegród bym nie ryzykował. Skręcana pewnie na mimośrodach i plecy z hdf dzielonego, to nie jest gwarancja solidności.

Tak właśnie myślałem, że ta szafka to może być problem, zastanawiam się czy to przerabiać i niszczyć w zasadzie mebel czy nie lepiej kupić już szafkę pod akwarium, coś takiego np. https://allegro.pl/oferta/szafka-pod-akwarium-100x40x60-prosta-mata-3gratisy-8075123275

Co do samego akwarium to wezmę faktycznie 8mm dla świętego spokoju i chyba float, skoro będzie trzeba dołożyć do szafki