Jump to content

[112l] Tłumacząc laikowi - kubełek, podłoże...


Recommended Posts

Witam, jestem w trakcie zakładania swojego pierwszego akwarium - 112l. Mam do Was kilka ważnych pytań.

 

1. Kubełek zastanawiam się między Ikola 450 / HW 302 / Fluval 206. Jaki byście wybrali? Oraz pytanie laika - jeżeli są 3 koszyczki, to kolejność (od góry do dołu) jest ważna co się gdzie znajduje? Jeśli tak to jakie media filtracyjne są konieczne oraz jaka kolejność. Z pewnością będę musiał kupić, dlatego już teraz pytam...

 

2. Podłoże - zastanawiam się nad zakupem gotowego podłoża - JBL Manado lub Aqua Art Aqua Substrate II (lub może jeszcze coś innego polecacie) lub zakupienia subtratu + czarnego żwirku 2-5mm. 

Chciałbym móc usypać 'małe wzniesienie' w narożniku akwarium, a słyszałem opinie, że gotowe podłoża na to za bardzo nie pozwalają i się rozsypują/zapadają. Jeśli chodzi o obsadę to jeszcze nie jestem zdecydowany, lecz podobają mi się m.in pielęgniczki ramireza electric blue, pielęgniczki kakadu, neony czerwone/inessa, brzanki sumatrzańskie... i generalnie chciałbym mieć raczej urozmaicony akwen tzn jakieś krewetki, jakiś węgorzyk, ławica rybek + 1-2 pokazowe parki nieco większe rybki...

Patrząc na powyższe moje upodobania jakie podłoże będzie bardziej odpowiednie?

 

3. Oświetlenie - aktualnie 2x OSRAM 18W T8 59cm, zapewne za mało. Co myślicie, gdybym zamówił poniższe oświetlenie i zamontował w miejscu tych dwóch starych?

1x plant https://allegro.pl/oferta/resun-retro-fit-6w-59cm-plant-za-swietlowke-18w-7795838304
1x sunny https://allegro.pl/oferta/retro-fit-led-6w-59cm-sunny-swietlowka-t8-18w-7680580845

Z góry dziękuję za pomoc 

Link to comment
Share on other sites

1. Z wymienionych chyba najlepsza będzie Ikola, ma niezłe opinie. HW ma złą passę jeśli chodzi o kulturę pracy i awaryjność. Fluval będzie za słaby zdecydowanie.

2. Manado jest jałowe, będzie wymagało jakiegoś nawozu pod spód. Ja bym polecił zwykły piasek, w nim jakieś kulki g-t, czy tabletki nawozowe. Żeby górka się nie rozsypywała najlepiej ją czymś wzmocnić: albo obsadzić roślinami trawnikowymi, albo przyblokować ją kamieniami lub korzeniami. Podłoże i jego wzmocnienie nawozami zależy tak naprawdę od roślin, które zamierzasz trzymać.

3. Na tych świetlóweczkach raczej holendra nie zrobisz. 2 x 6W to trochę za mało. I tak musisz przerobić pokrywę, więc bez znaczenia co zamontujesz. Czy leda, czy nawet zwykłe świetlówki, ale T5 ~24W.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...