Jump to content

[112l] Tłumacząc laikowi - kubełek, podłoże...

Recommended Posts

Witam, jestem w trakcie zakładania swojego pierwszego akwarium - 112l. Mam do Was kilka ważnych pytań.

1. Kubełek zastanawiam się między Ikola 450 / HW 302 / Fluval 206. Jaki byście wybrali? Oraz pytanie laika - jeżeli są 3 koszyczki, to kolejność (od góry do dołu) jest ważna co się gdzie znajduje? Jeśli tak to jakie media filtracyjne są konieczne oraz jaka kolejność. Z pewnością będę musiał kupić, dlatego już teraz pytam...

2. Podłoże - zastanawiam się nad zakupem gotowego podłoża - JBL Manado lub Aqua Art Aqua Substrate II (lub może jeszcze coś innego polecacie) lub zakupienia subtratu + czarnego żwirku 2-5mm. 

Chciałbym móc usypać 'małe wzniesienie' w narożniku akwarium, a słyszałem opinie, że gotowe podłoża na to za bardzo nie pozwalają i się rozsypują/zapadają. Jeśli chodzi o obsadę to jeszcze nie jestem zdecydowany, lecz podobają mi się m.in pielęgniczki ramireza electric blue, pielęgniczki kakadu, neony czerwone/inessa, brzanki sumatrzańskie... i generalnie chciałbym mieć raczej urozmaicony akwen tzn jakieś krewetki, jakiś węgorzyk, ławica rybek + 1-2 pokazowe parki nieco większe rybki...

Patrząc na powyższe moje upodobania jakie podłoże będzie bardziej odpowiednie?

3. Oświetlenie - aktualnie 2x OSRAM 18W T8 59cm, zapewne za mało. Co myślicie, gdybym zamówił poniższe oświetlenie i zamontował w miejscu tych dwóch starych?

1x plant https://allegro.pl/oferta/resun-retro-fit-6w-59cm-plant-za-swietlowke-18w-7795838304
1x sunny https://allegro.pl/oferta/retro-fit-led-6w-59cm-sunny-swietlowka-t8-18w-7680580845

Z góry dziękuję za pomoc 

1. Z wymienionych chyba najlepsza będzie Ikola, ma niezłe opinie. HW ma złą passę jeśli chodzi o kulturę pracy i awaryjność. Fluval będzie za słaby zdecydowanie.

2. Manado jest jałowe, będzie wymagało jakiegoś nawozu pod spód. Ja bym polecił zwykły piasek, w nim jakieś kulki g-t, czy tabletki nawozowe. Żeby górka się nie rozsypywała najlepiej ją czymś wzmocnić: albo obsadzić roślinami trawnikowymi, albo przyblokować ją kamieniami lub korzeniami. Podłoże i jego wzmocnienie nawozami zależy tak naprawdę od roślin, które zamierzasz trzymać.

3. Na tych świetlóweczkach raczej holendra nie zrobisz. 2 x 6W to trochę za mało. I tak musisz przerobić pokrywę, więc bez znaczenia co zamontujesz. Czy leda, czy nawet zwykłe świetlówki, ale T5 ~24W.