Skocz do zawartości

Glony?Co to jest na roślinkach?


jawortm233
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@piteros @Dzierzka666 Wiecie co nie będę dodawał tej soli za duże ryzyko przy nie zbadanej wodzie mnie, tylko ciekawi z własnie jakiego powodu roślinka na zdjęciu tak źle wygląda może są jakieś preparaty w cenie przystępnej, żeby dawkować przez około 2tyg i sprawdzić czy poskutkowało?
Dodam, że roślinka na zdjęciu rosła ładnie od początku po 2tyg przestała i cała jaka była jest wręcz paskudna ale jej młode górne liście tak samo, ale odnóżki od dołu wyglądają na zdrowe dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Już pisałam - magnez albo żelazo. Może potas? Jest wiele możliwości. Miesiącami studiowałam różne fora (to również) na temat nawożenia, nadmiarów i niedoborów, i od stycznia - kiedy zmieniłam świetlówki na nowe - nie jestem w stanie doprowadzić roślin do stanu używalności. Ot - dzisiaj zauważyłam brązowienie liści anubiasa. Ale moczarka zaczęła rosnąć :) i zrozum tu świat roślinny...

 

Ta roślinka ze zdjęcia to nadwódka szerokolistna.  U mnie wyglądała tak na początku, teraz wygląda inaczej (choć eksperymenty z nawożeniem trochę ją "zredukowały")...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2019 o 16:40, jawortm233 napisał:

może są jakieś preparaty w cenie przystępnej, żeby dawkować przez około 2tyg i sprawdzić czy poskutkowało?

Sorry ale ja już nie pomogę.

Życzę wytrwałości. Poczytaj artykuły na temat zakładania i prowadzenia zbiornika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2019 o 12:27, jawortm233 napisał:

Podłożę dokłądnie nie pamiętam ale klasyczne jbl

Jeśli to zwykłe Manado, to pasowałoby wetknąć coś pod korzeń (kulkę gliniano-torfową, tabletkę, czy nawet pałeczkę do kwiatków. W słupie wody dodać potasu i węgla, ewentualnie makro. No i zacząć robić częściej podmiany, co tydzień. Nie ma potrzeby odstawiania wody na 24h jak nie chlorujesz. Nalej prysznicem, co się będzie miało utlenić to utleni, podgrzej do temperatury wody w akwarium i podmieniaj. Z podmianą dostarczysz podstawowych mikroelementów, resztę wyprodukują ryby (ważna urozmaicona dieta). No chyba, że masz wybitnie zażelazioną, albo alkaliczną wodę. To wtedy filtr ro i mineralizacja.

Jak nie masz jak zmierzyć parametrów wody to rozejrzyj się za targami zoologicznymi w okolicy, tam z reguły Zoolek przeprowadza testy (poczytaj o Aquatest Express, ewentualnie skontaktuj się z nimi na facebooku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ahr Właśnie zakupiłem takowy zestaw od sprzedawcy na allegro co prawda jest to zestaw początkujący starczy na około 2msc więc myslę, że po takim okresie jesli coś by pomogło to widziałbym efekty jest tam mikro makro i carbo wszystko w płynie i na razię stosuję dawkę 4ml na dzień poza azotem etc gdyż jest dużo ryb tak samo i odchodów więc akurat tego daję kapkę mniej Więc teraz nie wiem czy cały czas wymieniać wodę czy może w końcu dać jej chwilę na to, aby zrobił się jakiś klimat dla tych roślin natlenienie mam bardzo mocne gdyż filtr fluval chodzi teraz w końcu ustawiony idealnie tafla wody porusza się mocno do tego napowietrzacz wydajny + głównie dla wyglądy po lewej stronie akwa + filtr od Aquel'a mały, lecz z inną gąbką niż w fluvalu i sektorem biologicznym wiadomo miejsca na ceramikę nie jest dużo jak na taki litraż, ale zawsze coś + pomaga w utrzymaniu czystości.Kuleczki troche problematycznie było dodać pod żwirek, lecz mało bo mało ,ale kilka sztuk powciskałem pod lub bardzo blisko roślin, Najbardziej martwi mnie to, że na zwykłej trawce oraz innych roślinach zaczynają one gnić od góry piękny zielony liść i czubeczek jak stożek minimalnie czarny i to tak powoli powoli zjada trawkę etc młode liście okey, ale to też pewnie kwestia czasu, preparaty dodaję dopiero 4ty dzień i też nie wiem czy jak już miały zgnicie na listku to po zapewnieniu im substancji odżywczych to się zregeneruje czy raczej już i tak po liściu 😕

Edytowane przez jawortm233
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale własnia zastanawia mnie czy stare liście tak mają bo po prostu nowe środowisko itp czy jakiś problem w wodzie u mnie 😕 bo np jedna roślinka cała nowa wygląda tak już szkaradnie, ale boczne pędy obok jej łodygi są w miarę okey ale nie mogę ich odciąć bo są jeszcze za małe chyba że z roślinki zostanie sama łodyga młode liście niby okey, ale martwi mnie to 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznacza, że dajesz za dużo potasu. Jeśli obok tego nawozu ogólnego z potasem dajesz potas osobno, to zrezygnuj z niego. Rośliny aklimatyzując się czasami tak mają - zależy od rośliny. Mnie wydawało się, że moje nadwódki nie rosną wcale, a jak wróciłam po 6 tygodniach nieobecności, to sięgały już powierzchni wody. A inna nadwódka nadal stoi w miejscu :) i zrozum tu roślinki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dzierzka666 azot fosfor potas nie miałem ludzie mówili, że jasne liście etc może byc potas to kupiłem azot fosfor i potas dodawałem z 3tyg nic się nie zmieniło i teraz gdy zakupiłem wszystkie mikro makro i carbo to mogę nie podawać potasu, lecz daje go najmniej + problem ten był równiez gdy nie nawoziłem i dlatego mam taki Error jeśli chodzi o roślinki ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy miałeś taki problem z czerniejącymi stożkami wzrostu roślin przed podawaniem potasu? Bo wiem, że to jest właśnie objaw jego nadmiaru. Jasne liście to brak żelaza albo magnezu, czernienie młodych pędów to nadmiar potasu. Przynajmniej tak wszędzie piszą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotki tych brzydkich roślin i całego akwarium najlepiej. Moim zdaniem nie ma co przesadzać z nawozami skoro masz sporą obsadę. Raczej bym się kierował w stronę częstszych podmian. Tylko tu jest problem z braku wiedzy o tej wodzie, czy ona zamiast pomóc nie zaszkodzi.

Napiszesz jakie masz to oświetlenie i jak długo oświetlasz akwarium?

Dwa miesiące to żaden wiek dla akwarium, do wszystkiego podchodź na spokojnie, to musi się ustabilizować. Jak rozwinie się życie w podłożu, odpowiedzialne za procesy w akwarium to dopiero wszystko zacznie funkcjonować jak należy. Nie dajmy się zwariować jeśli chodzi o filtry i ich magiczne zdolności biologiczne. To kropla w morzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki na razię cięzko ale są to 2 stare świetlówki 2x30w i 2 nowe 2x20w barwa pierwszych 6500 drugich 4000 staram się świecić 8/9h Możliwe za azotu za dużo zostawię i nie będę dodawał na razie :) No nic zobaczę również dam im troche czasu, ale po prostu większość roślin ma czarne czubeczki liści i tak mało okazale wyglądają 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIecie co ostatni raz poruszam ten temat niestety mam zastępczy telefon i jego aparat jednym słowem jakością nie grzeszy mimo to zrobiłem wam poglądowe z góry mówię, że kondycja tych roślin na zdjęciach wygląda z 5 razy lepiej/korzystniej.
Może to problem za dużej ilości żwirku, próbowałem wszystkiego i myślę nad rezygnacją i trudno te kilkanaście zł na roślinki i chyba zrobię to na nowo jakby ktoś miał jakąś ciekawą aranżacje z białym piaskiem akwarystycznym etc może podlinkować.
Aktualny wygląd akwarium ma jeszcze ok. 1msc jak po tym czasie nic się nie zmieni to rezygnuje 😕 
Kilka zdjęć dodam na fotosiku bo mają więcej niż strona pozwala załączyć.
Początki liści czarne i zwinięte 😕 nawet trawka nie daje rady niektóre liście całe czarne przycinałem, aby zobaczyć czy rośnie i prawie nie 😕

https://www.fotosik.pl/zdjecie/edec285a0e74ac3c
https://www.fotosik.pl/zdjecie/cf3455d70916c005
https://www.fotosik.pl/zdjecie/aaca25caebcc163d
https://www.fotosik.pl/zdjecie/d11b41c682a4959f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optimum to 10-12 godzin. 

 

Ewidentny brak żelaza i magnezu, może i potasu oraz manganu. I faktycznie może brakować azotu 😲 jednak tutaj raczej uważałabym, że brak jakiegoś mikro albo jego nadmiar blokuje wchłanianie azotu. To skomplikowana sprawa i uwierz mi, że ponowna aranżacja może nie pomóc - jeśli nie wyrównasz braków, kolejne rośliny również pójdą do kosza. Więc lepiej zainwestuj w odpowiednie oświetlenie. Nie poddawaj się - ja 4 lata szukałam przyczyny  wymierania mojej flory. Powód był prozaiczny - nieodpowiednia dla roślin kolejność świetlówek w pokrywie. Teraz walczę z doborem nawozów, czyli coś podobnego do Ciebie. Żółknięcie roślin opanowałam dzięki podawaniu potasu i żelaza, teraz próbuję dobrać dawki reszty mikro. Obserwuj rośliny i zmieniaj dawki stosownie do ich wyglądu - przykładowo niedawno zwiększyłam dawkowanie potasu z 4 ml do 5 ml (mimo że instrukcja mówi inaczej), ponieważ zaczęły mi żółknąć nurzańce. Nawet siostra zauważyła, że rośliny stały się intensywniej zielone - zareagowały od razu.  Cierpliwość i obserwacja - to najważniejsze rzeczy. I próby. 

 

Jeszcze jedna wskazówka - węgiel w płynie podawaj w nocy. Przeczytałam na którymś forum (może nawet tutaj), że węgiel rozpuszcza się w wodzie kilka godzin, tak że jeśli podajesz go rano, rośliny z niego nie korzystają.  Nie jestem pewna, czy konieczny Tobie ten napowietrzacz  - wybija CO2 z wody, a rośliny dwutlenku węgla potrzebują. Oczywiście tu musisz sprawdzić reakcję ryb, czy nie dostaną przyduchy. 

 

P.s. : Podobno gnicie wierzchołków liści to oznaka nadmiaru boru, a obumieranie stożków wzrostu to niedobór cynku lub nadmiar potasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tu jest sprawa która wszystko mi komplikuje światło teraz moim zdaniem jest już wystarczające dno jest ładnie roświetlone a nie na starcie gdzie teoretycznie były 2x30 bez 2x 21w i Rozumiem twoje uwagi, lecz wszystko w głowie mi eksploduje, gdyż, gdy roślinki zakupiłem tak przez pierwszy tydz/2 było świetnie i potem się zaczęło i teraz tak kupiłem potas fosfor azot dolewałem nic się nie stało kupiłem resztę + carbo już 2tyg obserwacji lecą też nic się nie zmienia odstawiłem(azot potas fosfor) teraz trzeci dzień już mija, jak widziałem ilość odchodów etc przy podmianie z dna i również nie widzę, żadnej poprawy, ciężko będzie sprawdzić każdy możliwy parametr wody chyba, że taki ogólny gdzie jest bodajże 6in1 za 30zł to jeszcze liczyłem, że dawkowanie 2/4/4 micro macro carbo jakoś załatwi sprawe, a w sumie to nic się nie dzieje, zauważyłem tylko, że ze wszystkich roślin zaczyna rosnąć moczarka tylko Ona akurat lubi niższą temp a lato już dobiegło końca i ma co chciała 😕

Co do Co2 właśnie słyszałęm o tym gdzieś i mam wrażenie, że skoro Co2 wypala się powiedzmy z wody po 8h to faktycznie zacznę lać go na noc gdzie chodzi tylko filtr bez bombelków bez napowietrzacza bo wydaje mi się, że mam, aż za dużą filtracje tzn jeśli chodzi o tlen w wodzie ( nie wiem czy to możliwe ) Próbuję walcze już 2 msc i roślinki trzymają się, lecz jeszcze daje im z msc i będą wyglądać fatalnie...
Jakaś wskazówka jak sprawdzić ew zmniejszyć zawartość boru?
Na ulotce preparatu gdzie jest żelazo etc jest 6ml na 200l to przy akwarium roślinnym moje owym nie jest, nie chce przesadzić.
Naprawdę nie wiedziałem, że jest z tym tyle pracy gdy wspominam akwarium rodziców na 1 świetlówce i taczki roślin po przycinaniu nie dodawali nic podmiany tak rzadko, że ja ich namawiałem, a teraz bawię się z moim jakbym najbardziej wymagający biotop miał :P

Dodatkowo, gdyby miałby braki a nie dostawały nic i teraz nagle dostają chodziarz każdego po 4ml to jest bez efektu? dziwna sprawa

Edytowane przez jawortm233
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja też kiedyś miałam akwarium 54 litry, 1 świetlówka 15W (czerwona, chociaż wszyscy piszą, że ma być światło dzienne przy jednej świetlówce), przerybione (ryby bez ładu i składu),  w czasie podmian lałam wodę prosto z kranu, a rośliny rosły tak gęsto, że ryby nie miały miejsca na pływanie, żwirek jakiś chyba kwarcowy - biały i na dodatek częściowo sztucznie farbowany, strasznie gruby. Dawałam tylko Multimineral Tropicala (w zasadzie to miało służyć rybom), i chyba wtedy zaczęłam z MPG Classic, bo roślinki miały dziury na liściach. Kabomba mi rosła, lotos tygrysi się rozmnożył, pistie i moczarkę co tydzień wywalałam, zwartki i inne sprzedawałam tutaj na forum. Akwarium stało tuż przy balkonie.  Rok później założyłam to moje 160 litrów, chyba 3 miesiące przed kupnem baniaka studiowałam tematy o oświetleniu, filtracji itp., żeby wszystko było dobrze. Baniak dojrzewał pusty ponad miesiąc, aby rośliny się zakorzeniły.  Latałam po elektrykach, żeby przerobili pokrywę. Swietlówki zamawiałam w necie. 

Żwirek średniej granulacji,  z rzeki. Nawet skleiłam sztuczną grotę dla mojego zbrojnika :)  woda do podmianek odstana minimum 24h, a nawet dłużej (u mnie czasami robią zasadzkę i przedobrzają z chlorem).

I co? Najpierw padł ceratopteris, potem kabomba, rok później zdechł lotos tygrysi , pistie,  potem zniknął anubias, następnie gdzieś się posiały zwartki. Miały kulki nawozowe pod korzeniami, ale korzenie też znikły :D  podobnie rozpuścił się mech jawajski i gałęzatka :( 

Była taka sytuacja, że przez kilka lat w zbiorniku rosły tylko nurzańce i moczarka (czasami szlag ją trafia szczególnie po upałach, kiedy mam w akwa temperaturę ponad 33 stopnie). 

Obecnie katuję zbiornik potasem, żelazem, micro przy podmiankach i węglem. To pozwala moim roślinom na WEGETACJĘ. 

Najlepiej rosną na tyłach, gdzie świeci świetlówka z widmem czerwonym, więc może o barwę światła chodzi. Bo rośliny z przodu wymierają, chociaż tam mam świetlówkę ze światłem dziennym. 

 

Może dokup sobie świetlówkę typowo roślinną.  

 

Nie wiem, jak masz zmierzyć zawartość boru, chyba nie ma takich mierników nawet.  U Ciebie może być w wodzie za dużo jakiegoś pierwiastka, który powoduje, że rośliny nie pobierają z wody innego, a przez to robią się nadmiary innego, który blokuje wchłanianie reszty - taki zakręty krąg. U mnie rośliny reagują w ciągu paru godzin na zmiany. Jeśli wykazują nadal np. niedobór potasu, to zwiększ dawkę. Podobnie z żelazem.  I zatrzymaj się, kiedy zauważysz po nich, że przedobrzyłeś. Micro podawaj tylko raz w tygodniu - ja poeksperymentowałam z codziennym podawaniem i 2 tygodnie czekałam, aż mi glony wrócą do normalnej ilości, a macro radzę w ogóle odstawić. Żelazo producent zalecał lać co drugi dzień, ja leję codziennie(oczywiście w zmniejszonych dawkach), potas również podaję codziennie, jak i carbo. Nie patrz na wskazówki producenta - na moje akwarium powinno być 4 ml potasu (przy gęstej roślinności), a ja przy moich ogryzkach muszę lać 5 ml, bo inaczej rośliny bledną - no i straciłam kolejną drogą roślinę, co podobno łatwa w uprawie jest :D 

 

Osobiście kieruję sie jedynie obserwacją mojego zbiornika. Kupiłam kiedyś testery, i okazało się, że nie są miarodajne. 

Co do napowietrzacza - to on powinien właśnie w nocy chodzić - w dzień przecież roślinki mają produkować tlen dla ryb. Może tu tkwi Twój problem? Napowietrzacz wytrąca dwutlenek węgla z wody, więc Twoje roślinki nie dostają żarełka i węgiel nic tu nie pomoże.

 Więc w ogóle odłącz napowietrzacz i sprawdź, jak na to zareagują Twoje ryby przede wszystkim.

 

I zmieniaj 30% wody co tydzień. Uwierz mi, to sprawia roślinkom wielką przyjemność. 

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak generalnie mam bardzo ciepło w pokoju pokrywkę i tak mam lekko z tyłu uchyloną bo świetlówki strasznie grzeją I uzupełniam baniak często + wymieniam też często w takim razie rozumiem, że no jak to w takich większych baniakach może chodzić o pierdołę tak zwaną dla nas, ale niestety już nie dla roślin, ale nasuwają mi się 2 pytania na które wiem, że znasz odpowiedź.
1.Jak mam mico macro i carbo do stosowania najlepiej codziennie jak w takim razię to rozdzielić jak mówisz ze 1 w tygodniu? duża bomba np 10ml w pon i już przez cały tydz nic czy po prostu raz w pon 6ml i powinno starczyć?
2.Napowietrzacz własnie nie wiem czy się go nie pozbyć, albo nie sprzedać gdyż kosztował w sumie 60zł+ mowa o wszystkim, a nie dość, że wibruje trzęsie się półka mimo iż przyczepiłem do niego gąbkę to mimo to trochę mi go szkoda bo zawsze napowietrzacz mieliśmy i bez niego wydaje mi się jakby akwarium było w hibernacji ^_^ lecz zaobserwuje jak ogólnie np 2 dni bez niego będą reagować rybki.A w nocy chodzi filtr bez napowietrzacza wiem jak roślinki produkują tlen w dzien a w nocy nie lecz jest to wszystko przy łóżku i filtry ok, ale tego brzdęku nie wytrzymam.
Czytałaś może gdzieś ogólnie jak szybko tlen z wody się ulatania? bo jak napowietrzacz chodzi w dzień a w nocy nie czyli teoretycznie nic on poza wyglądem w dzień nie wnosi, a mimo to rybki rano czują się świetnie, gdy noc miały bez niego.
PS- już nie wcisnę świetlówki innej chyba, że po wypłacie jakąś zamienie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. Micro raz w tygodniu właśnie bombę. Przynajmniej ja tak stosuję - do podmienianej wody. Carbo codziennie w nocy. Macro najlepiej nie stosować, chyba że masz mało NO3 w akwarium. W sumie to do wypróbowania. Ja nie stosuję, ale możliwe, że Ty powinieneś. Każdy baniak jest inny i rządzi się własnymi prawami.

ad. 2. Lepiej sprzedaj ten napowietrzacz. Nie wiem, jak szybko tlen się ulatnia. Wiem jedynie, że mój zbrojnik nie potrzebuje napowietrzacza w dzień, natomiast w nocy chyba by mu się przydał - ale ja mam akwa również w sypialni i żaden napowietrzacz nie wchodzi w grę - wystarczy,  jak filterek głośniej chodzi, kiedy się zabrudzi. 

Odnośnie żarówek - chodzi właśnie o wymianę, nie o dokładanie nowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilka, bo ja piszę o micro z Aqua Artu, nie wiem, jakiego Ty używasz. 

A co do filtrów...chm...mówiąc szczerze nie pamiętam, kiedy ostatnio czyściłam, ale chyba wypadałoby :mrgreen: parę razy w tygodniu czyszczę prefiltr. Sam kubełek ostatnio otwierałam chyba w kwietniu...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam testowe czytałem dużo opinii, że tanim kosztem był wzorowy sprzedawca na wszystkim znanym allegro i ludzie zachwalali pisałem czytałem forum i tak kupiłem na próbę.
A z filtrem pytam gdyż, mam 2 wewnętrzne i się tak zastanawiam czy raz w msc przepłukać i wyczyścić gąbkę w wodzie z akwarium czy robić to rzadziej bądź tak jak teraz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...