Skocz do zawartości

Glony?Co to jest na roślinkach?


jawortm233
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wstępne informacje na temat akwarium:
200l 100x40x50 2msc od startu obsada 30 brzanek i 2zbrojniki wszystko póki co dość małe
Oświetlenie typowe w standardowej obudowie 60w, lecz na dniach dojdzie jeszcze 40w.
Rośliny to wszelkiego rodzaju łatwe rośliny po przez kryptokoryny kilka odmian nie pamiętam nazw jak i anubiasy, i kilka od znajomych.
Podłoże żwirek, rośliny sadzone w koszyczkach z podłożem.

Tyle na wstępie problem pojawia się na drodze wzrostu roślin nie nawożę bo światło dotychczas do 0.30w/l wody, ale roślinki marnieją a np: moczarka wcale prawie nie rośnie, a zawsze kojarzyłem ją, że trzeba było co chwile przycinać. MIałem w akwarium od ryb przeniesionych od zoologa ospę wyleczyłem ją błękitem metylowym, ale w sieci znalazłem, że to mogło rośliną również zaszkodzić teraz jest jakiś 3tyg po wymianie wody i nie widze poprawy/

To, że nie rosną to jedno lekko żółkną oraz od 1 sztuki od znajomego pojawiły się tak jakby włoski, ale mikro wygląda to jakby roślina złapała kurz pod wodą załączę zdjęcie o co chodzi widać zwłaszcza na górnym liściu roślina jest tym pokryta nie wszędzie, ale jednak. Chodzi o to co to jest i czy to jest groźne, bo co forum inny opis pasuje do identyfikacji, ale no zawsze jest coś co podważa tę teze więc proszę was o pomoc.

Zdjęcie z problemem widać górny liść https://www.fotosik.pl/zdjecie/bdc729c23fbe0cb2 u innych roślin też to występuje lecz troche mniej.

 

69575130_2302971916482844_490006183076167680_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Krasnorosty albo zielenice (stawiam na to pierwsze, ale pewności nie mam).  Żółknięcie liści to przynajmniej u mnie brak żelaza albo magnezu. Odnośnie moczarki nie pomogę Tobie, ponieważ jeszcze 3 miesiące temu wywalałam jej pół akwarium, a teraz mam podobny problem do Twojego i nie mogę znaleźć przyczyny (chociaż zapewne brak magnezu przy zbyt dużej ilości wapnia w wodzie albo na odwrót).  Czasami zdarza się, że nadmiar jednego pierwiastka w wodzie blokuje wchłanianie innego.  W każdym razie widzę, że liście Twojej nadwódki się zwijają, a to chyba brak magnezu (unerwienie liści tez blednie, i to zdaje się również jest tego objawem). Najwidoczniej po chemii Twoje roślinki osłabły i do ich łańcucha pokarmowego dorwały się glony. Może spróbuj lać węgiel w płynie i potas. Skoro masz tylko żwirek jako podłoże, sugeruję Tobie pod korzenie wsadzić kulki nawozowe. 

 

I poczytaj na forum o sposobach walki z glonami. Ja nie jestem ekspertem w dziedzinie akwarystyki mimo długiego czasu posiadania akwarium, więc więcej nie mogę Tobie pomóc. Nawet nie jestem do końca przekonana, czy moje rady są słuszne. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2019 o 16:44, jawortm233 napisał:

rośliny sadzone w koszyczkach z podłożem.

Co to za podłoże w tych koszyczkach?

Z pewnością na roślinkach pojawiają się glony. Najprawdopodobniej rośliny mają braki żywieniowe i  stąd te problemy.

Znasz jakieś parametry swojej wody? Podmiany?

Czy glony są groźne? W małej ilości występują w każdym akwa i jeżeli są to zielenice to obaw nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, piteros napisał:

Co to za podłoże w tych koszyczkach?

Z pewnością na roślinkach pojawiają się glony. Najprawdopodobniej rośliny mają braki żywieniowe i  stąd te problemy.

Znasz jakieś parametry swojej wody? Podmiany?

Czy glony są groźne? W małej ilości występują w każdym akwa i jeżeli są to zielenice to obaw nie ma.

Podłożę dokłądnie nie pamiętam ale klasyczne jbl w wiekszych koszyczkadch potem przysypane piaskiem i kamyszki, żeby nie wyleciało lecz tak jest w 3 innych roślinach ta jest do obserwacji które sobie lepiej poradzą Podmiany robię co 2tyg + w pokoju mam ciepło szybko paruje i muszę często dolewać do stanu który jest odpowiedni ( nie widać tafli wody bo jest pokrywa) testów nie mam robiłem akwarium sam od zera i wszystko zawsze szło dobrze tylko te roślinki nie są za ciekawę nie mam teraz funduszy na każdy poszczególny test wody ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2019 o 08:36, Dzierzka666 napisał:

Krasnorosty albo zielenice (stawiam na to pierwsze, ale pewności nie mam).  Żółknięcie liści to przynajmniej u mnie brak żelaza albo magnezu. Odnośnie moczarki nie pomogę Tobie, ponieważ jeszcze 3 miesiące temu wywalałam jej pół akwarium, a teraz mam podobny problem do Twojego i nie mogę znaleźć przyczyny (chociaż zapewne brak magnezu przy zbyt dużej ilości wapnia w wodzie albo na odwrót).  Czasami zdarza się, że nadmiar jednego pierwiastka w wodzie blokuje wchłanianie innego.  W każdym razie widzę, że liście Twojej nadwódki się zwijają, a to chyba brak magnezu (unerwienie liści tez blednie, i to zdaje się również jest tego objawem). Najwidoczniej po chemii Twoje roślinki osłabły i do ich łańcucha pokarmowego dorwały się glony. Może spróbuj lać węgiel w płynie i potas. Skoro masz tylko żwirek jako podłoże, sugeruję Tobie pod korzenie wsadzić kulki nawozowe. 

 

I poczytaj na forum o sposobach walki z glonami. Ja nie jestem ekspertem w dziedzinie akwarystyki mimo długiego czasu posiadania akwarium, więc więcej nie mogę Tobie pomóc. Nawet nie jestem do końca przekonana, czy moje rady są słuszne. 

Dzięki, lecz jakiej chemii dopiero tydzień podawje im azot fosfor potas od aqua art 100ml chciałęm sprawdzić czy coś to pomożę lecz nic sie nie zmienia dziury powodują może ślimaki których nie widać i mam nadzieje, że ich nie ma.. + jeśli sa to krasnorosty przejmować się? mogę sprawdzić na czuja dodawanie delikatne magnezu lecz której firmy byś polecił? oraz jakie kulki nawozowe widziałem niektóre ale zawsze u nas w domu robiono akwarium na żwirku i nigdy nie było problemu tak jak teraz chyba czasy się zmieniły a roślinki zamiast z normalnej hodowli są karmione tak chemią, że w domu bez niej sobie całkowicie nie radzą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lejesz wodę kranową która być może jest twarda i alkaliczna, to może się zdarzyć że niektóre gatunki roślin nie będą dobrze rosły. Tydzień podawania nawozów to troszkę zbyt krótko żeby ocenić efekty.

Kiedyś była popularna ,,trawka", dwa gatunki kryptokoryny i moczarka. Teraz rośliny sprzedawane w sklepach przeważnie mają większe wymagania.

Magnez możesz zrobić kupując tak zwaną sól na portalu w necie. Jeżeli używasz nawozów AA to magnez jest w składzie mikro-tu z podawaniem trzeba ostrożnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piteros wode kranową ale mam studnię gdzie woda jest naprawdę wolna od chloru etc poza tym odlewałem ją zawsze w garnek bądź miskę i czekałem przed podmianą 24h tydzień podaje macro greeen 4 kliknięcia rano ale widze że nie jest dobrze zrobiony ten produkt bo 100ml 5 naciśnięć to 5ml czyli 20 dni u mnie by wyszło tymczasem jest 8 a nie ma już połowy lekko :) mam kryptokoryny i pójdę w najłatwiejsze teraz mam już troszkę lepsze światło.Nie mam nawozu z magnezem,  ta roślinka na zdjęciu jest teraz  straszna rosła na początku fajnie teraz cała jest oblepiona tym co na górnym widać brązowieje zakrzywiają się jej liście ma ubytki możliwe, że akurat z ubytkami to brzanki je gryzą, ale akurat tą rośline omijają... nie wiem czy z niej coś jeszcze będzie bo nie wiem jak jej pomóc jak jest jakiś tani sposób aby ten magnez chociaż w małych ilościach bo nie mam testów dodać i testować to byłym wdzięczny

Edytowane przez jawortm233
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piteros napisał:

Jest coś takiego jak gorzka sól czyli siarczan magnezu MgSO4 x 7H2O. Prawdopodobnie dostaniesz to w aptece lub jakimś sklepie z prozdrowotnymi gadżetami. 

Dobrze jednak by było żebyś wiedział chociaż jaką masz twardość KH. 

Rozumiem znalazłem to ale czy połaczenie siarki i magnezu jest dobre dla rybek? zawsze mogę to kupić i dodać minimalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piteros w takim razię powiedz mi szczerze mam w akwa z 8 nie licząc trawki osobnych roślinek niektóre się powtarzają i tak jak ta na zdjęciu już wygląda fatalnie moczarka słabo rośnie nawet trawka w niektórych miejscach gnije obumiera czy jeśli dodam teraz tą sól po zakupie to czy uratuje je czy raczej już za późno bądź dopiero następne kupione roślinki się rozwiną, a te już mają koniec przygody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak trochę zbiorczo: na Twoim miejscu zrezygnowałabym z macro. Ono ma fosfor i azot, a skoro nie wiesz, jakie parametry ma woda, daruj sobie lanie tego do wody. Z dawkowaniem tez radziłabym ostrożnie. Jedno psiknięcie nie oznacza 1 ml - wiem to, od kiedy kupiłam automatyczny podajnik nawozów i teraz zużywam nawozy 2x wolniej niż przy dawkowaniu ręcznym. Co do kulek nawozowych - ja mam za podłoże sam żwirek - i jeśli chodzi o rośliny typu zwartki, zawsze miałam pod nimi kulki nawozowe. Używam tych z JBL - jakoś mi najlepiej pasują.  Jak pisałam - na początek lej tylko potas i węgiel. Ja micro używam z Aqa Artu - wiem, że proporcje nieznane, ale chwilowo po prostu zaczęłam stosować niemal zgodnie z instrukcją producenta (mam butelki po 6l, więc daję po 2 psiknięcia na każdą butelkę podmienianej wody) i najwyraźniej tyle roślinom starczy (raz na tydzień).  Z tym, że codziennie podaję żelazo - co może nie jest najlepszym pomysłem ze względu na glony, ale przy rzadszych dawkach żółkną mi nadwódki i nurzańce, więc nie bardzo mam wybór.

 

Rośliny powinny się odbić - usuń jedynie zżółknięte liście. Co do moczarki, to może być za gorąca woda - mi chyba w tamtym roku tak właśnie zdechła dorodna moczarka. Co mnie dziwi, ponieważ w zimie na termometrze w akwa mam również 30 stopni i moczarki pną sie w górę. Więc może rośliny wyczuwają upały za szybami akwarium i cierpią...

 

Kiedy miałam akwarium jako dziecko, również nie stosowałam żadnych nawozów do wody i rośliny szalały - ale wtedy to było akwarium niemal typowe LT (z tym, że bez ziemi) - ponieważ światło dostawały roślinki tylko przez 2-3 godziny wieczorem ze zwykłej lampki nocnej. Teraz masz oświetlenie stymulujące światło słoneczne, więc i żarcia rośliny potrzebują więcej. 

 

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dzierzka666 napisał:

Napiszę tak trochę zbiorczo: na Twoim miejscu zrezygnowałabym z macro. Ono ma fosfor i azot, a skoro nie wiesz, jakie parametry ma woda, daruj sobie lanie tego do wody. Z dawkowaniem tez radziłabym ostrożnie. Jedno psiknięcie nie oznacza 1 ml - wiem to, od kiedy kupiłam automatyczny podajnik nawozów i teraz zużywam nawozy 2x wolniej niż przy dawkowaniu ręcznym. Co do kulek nawozowych - ja mam za podłoże sam żwirek - i jeśli chodzi o rośliny typu zwartki, zawsze miałam pod nimi kulki nawozowe. Używam tych z JBL - jakoś mi najlepiej pasują.  Jak pisałam - na początek lej tylko potas i węgiel. Ja micro używam z Aqa Artu - wiem, że proporcje nieznane, ale chwilowo po prostu zaczęłam stosować niemal zgodnie z instrukcją producenta (mam butelki po 6l, więc daję po 2 psiknięcia na każdą butelkę podmienianej wody) i najwyraźniej tyle roślinom starczy (raz na tydzień).  Z tym, że codziennie podaję żelazo - co może nie jest najlepszym pomysłem ze względu na glony, ale przy rzadszych dawkach żółkną mi nadwódki i nurzańce, więc nie bardzo mam wybór.

 

Rośliny powinny się odbić - usuń jedynie zżółknięte liście. Co do moczarki, to może być za gorąca woda - mi chyba w tamtym roku tak właśnie zdechła dorodna moczarka. Co mnie dziwi, ponieważ w zimie na termometrze w akwa mam również 30 stopni i moczarki pną sie w górę. Więc może rośliny wyczuwają upały za szybami akwarium i cierpią...

 

Kiedy miałam akwarium jako dziecko, również nie stosowałam żadnych nawozów do wody i rośliny szalały - ale wtedy to było akwarium niemal typowe LT (z tym, że bez ziemi) - ponieważ światło dostawały roślinki tylko przez 2-3 godziny wieczorem ze zwykłej lampki nocnej. Teraz masz oświetlenie stymulujące światło słoneczne, więc i żarcia rośliny potrzebują więcej. 

 

 

No jesteś wybawcą bo mamy podobną sytuacje z podłożem.Teraz mam lepsze światło nie mam testów na wodę, ale rodzina mówi, a nie przejmuj się uspokoją się roślinki, ale mam inne pytanie soli jeszcze nie mam ile jej dodać? kupie w aptece zapewne i ile jej wsypać i jak często na 200l akwarium? + jak często kuleczki nawozowe stosujesz oraz o jakich preparatach na potas i węgiel mówisz bo nie mam.Ale generalnie chce najprostsze rośliny i no nie oszukujmy się nie mam na tyle czasu i funduszy aby codziennie lać 1ml /3/4 6 różnych mikstur do akwarium ,gdy zawsze robiliśmy podmiany i wszystko grało,czasy mogły się zmienić, ale w takim razie ile tej soli dodać na 1szy raz do obserwacji aby liczyć na poprawę kondycji roślin w akwarium.U mnie upały w pokój zawsze mam najcieplejszy i teraz ten tydz gorący więc woda ma po 28C w nocy 26 i tak w kółko wyłączam oświetlenie,gdy dobija do 28C.
A ta roślinka co na zdjęciu to co obciąć 1/2 i liczyć, że się jej uda po dodaniu soli?

Edytowane przez jawortm233
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze - jeśli chodzi o sole magnezu - to nie do mnie. Musisz poczytać o tym na forum, jak się oblicza i rozrabia czy dawkuje. Rozrabiasz je w specjalnych proporcjach w wodzie destylowanej. Dla mnie to wyższa szkoła jazdy. A ja jestem w komfortowej sytuacji, ponieważ mnie stać na wydatki (chociaż sole też kuszą, ale jak dla mnie za dużo matematyki i za duże prawdopodobieństwo, że pomylę się o kilka przecinków i tragedia murowana).  Kulki nawozowe wsadzasz pod korzenie roślinek tak, aby nic nie wydostawało się do wody (inaczej będzie piekło w akwarium). Takie kulki starczą na rok. Ta roślinka na zdjęciu to zdaje się nadwódka szerokolistna i nic nie obcinałabym na Twoim miejscu. 

Potas również możesz kupić w postaci soli i podawać rozrobiony. Jeśli nie masz funduszy, to sole zapewne będą dobrym rozwiązaniem, bo tego trochę idzie . Węgiel kup w akwarystycznym - węgiel organiczny to się nazywa. W płynie. Lanie tego dużo czasu nie zajmuje. 

 

Jak mi moczarka padła, to miałam w akwarium temp. ok. 35 stopni  :) dlatego mam rybki, które lubią "wrzątek"...

 

P.S.: Dziurawe liście to również jakieś braki - albo nadmiary...żadne ślimaki - ja mam zatoczki i dziur w liściach nie ma...

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie teraz masz oświetlenie?

Pamiętaj że ze wzrostem oświetlenia wzrastają potrzeby roślin.  Od 0.5 W/l wypada już podawać CO2. Jeżeli nie chcesz robić testów, bawić się solami, to światło max 0,4. Powkładaj kulki pod kożenie i dodawaj potas i CARBO w płynie ( węgiel dla roślin). Możesz przy wymianie delikatnie zaaplikować micro AA lub gotowy nawóz np. kiedyś używałem PLantaMin.

Kulki wciskasz przy roślince z 1,5 -2 cm pod powierzchnię. 

Jaki masz żwirek? Mam nadzieję że nie bazalt. Ten JBL to MANADO zcy AQUABASIS?

Czasami w sklepach akwarystycznych można zbadać wodę z akwa. Kiedyś to kosztowało 5pln. Warto wiedzieć jaką ma się wodę.

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piteros napisał:

Jeżeli nie chcesz robić testów, bawić się solami, to światło max 0,4.

 

 

Ja mam 0,4 W/L i muszę niestety się bawić. Chyba powinno być 0,3 W/L max...Przy czym chyba jawortm233 ma na razie dokładnie 0,3 W/L - przynajmniej miał w poniedziałek...może faktycznie te rośliny stają się coraz bardziej wymagające... :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 0.30w/l teraz dokładnie 0.5, ale obudowa nie jest spasowana idealnie do tego 1 świetlówka odbija się światło gdy akwarium ma wzmocnienia więc można powiedzieć, że przy dobrych wiatrach to jest tak 0.40w jednak :) Drobny taki żwirek akwarystyczny mam i na górę kilka większych kamyszków, ale to dla ozdoby potas jaki konkretnie K++? ten najzwyklejszy i które carbo w płynie? możesz linkować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carbo zazwyczaj daje się jedno naciśnięcie na 25 litrów wody. Potas każdy jaki znajdziesz. Tylko pamiętaj że potas w formie KCl (taki ma AquaArt) podnosi odczyn ph wody. Najlepiej kup potas w postaci soli K2SO4. Jak będziesz miał to pomogę Ci rozrobić.

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piteros napisał:

Tylko pamiętaj że potas w formie KCl (taki ma AquaArt) podnosi odczyn ph wody.

 

Mi nie podnosi...wręcz napisałabym, że lekko spada - chociaż to może i przez węgiel...niemniej popieram Twoją propozycję odnośnie kupna soli zamiast gotowca.

 

10 godzin temu, jawortm233 napisał:

Te carbo w sieci mają po 5ml dziennie codziennie nie jest to przesada?

 

Ja obecnie dawkuję 9 ml dziennie i na mój gust chyba jest jeszcze za mało...no ale Ty nie masz jeszcze takiej plagi glonów jak ja. Zaś dawkowanie węgla zależy od tego, jaki apetyt mają Twoje roślinki. No i chyba jednak przy takim świetle to może jednak pomyśl o instalacji CO2. To chyba faktycznie wyjdzie taniej niż kupowanie węgla. Sama coraz mocniej się nad tym zastanawiam. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jawortm233 napisał:

Dobrze a czy możecie bo teraz gorzej z czasem na wyjazdy po sklepach podać mi nazwę bądź markę produktu który według was jest skuteczny? bo gdy wpiszę frazę carbo etc jest tyle produktów, a już nie chce zapętlać tematu, gdy kupię coś o innym składzie :D

 

Powinno być obojętne, skład będzie raczej wszędzie ten sam. Co do soli, to już do kolegi piteros - ja się w to nie bawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz wagę jubilerską to odważ 33 gramy soli i rozpuść w 0,5 litra wody demineralizowanej (destylowanej). 

Jeżeli nie masz, znajdź jakieś naczynko lub np. strzykawkę i odmierz 7 mililitrów soli i rozpuść tak jak wyżej.

Zacznij od 1 mililitra na dobę.

Dla informacji, przy pełnym nawożeniu dawka tak rozrobiona wynosi 8 ml. ale tyle lać nie radzę ;) 

To się tyczy soli potasowej, bo o takiej rozmawiamy?

 

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...