Skocz do zawartości

Rośliny na czas dłuższej nieobecności


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie głupie pytanie. Często wyjeżdżam na kilka tygodni - praca. Kiedy opuszczam dom, akwarium wygląda w miarę dobrze (choć wiem, że większość doświadczonych akwarystów miałoby zastrzeżenia). Roślinki rosną ładnie, nie przycinam ich, ale wyglądają dobrze. Posiadam automatyczny podajnik nawozów, więc wszystko odbywa się automatycznie. Podczas mojej nieobecności o akwarium dba siostra, niemniej nawozy nadal podawane są automatycznie, oświetlenie również pozostaje bez zmian. Mimo to zawsze po przyjeździe moje akwarium wygląda jak pole chwastów. Na chwilę obecną zdziczała mi moczarka (musiałam wywalić) - zrobiła się cienka, a listki drobne, choć gęste. Mój pogostemon helferi zniknął, chociaż do mojego wyjazdu całkiem ładnie rósł. Zwartka również zdziczała, a mech jawajski zbrązowiał od glonów. Światła miały wystarczająco, ponieważ siostra regularnie odławia rzęsę. Zniknął również wywłócznik. No i nie wiem, co może być przyczyną, że tak się dzieje?? Ja czyszczę akwarium obecnie miej regularnie niż ona - ktoś ma jakieś pomysły, dlaczego po 6 tygodniach mojej nieobecności moje akwarium wygląda jak prapuszcza?😕 chciałabym zapobiec temu stanowi, bo ostatnio naprawdę sporo zainwestowałam w rośliny i najpiękniejsze po prostu zniknęły...rybom nic się nie dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podejrzewam, że chodzi o brak podmian. Jak jesteś w domu robisz podmiany zapewne częściej niż raz na 6 tygodni. W wodzie wodociągowej są różne składniki, niekoniecznie obecne w gotowych nawozach.

Ale to tylko przypuszczenie, bo nie piszesz czy stosujesz wodę wodociągową, czy RO, no i co to znaczy, że "o akwarium dba siostra".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie jest niewłaściwe a akwarium na pewno jest przerybione. 

 

Z czasem NO3 dochodzi do takiego poziomu, że staje się szkodliwe dla ryb i roślin.

Podmiana na wodę wodociągową to zawsze lepsze niż nic - (najlepiej robić to RO + mineralizator) - ale należy pamiętać, że woda wodociągowa zawiera składniki mineralne w tym NO3 a polska norma dopuszcza nawet 50 ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎08‎.‎08‎.‎2019 o 18:34, maziama napisał:

Ale to tylko przypuszczenie, bo nie piszesz czy stosujesz wodę wodociągową, czy RO, no i co to znaczy, że "o akwarium dba siostra"

 

 

Stosuję odstaną wodę wodociągową. Siostra dba w tym sensie, że uzupełnia jedzenie w karmniku i podmienia wodę oraz czyści filtr - żeby nie było niejasności, czyści tylko gąbkę przy wlocie filtra i rurkę wylotową. 

 

W dniu ‎12‎.‎08‎.‎2019 o 12:53, DavyJones napisał:

Nawożenie jest niewłaściwe a akwarium na pewno jest przerybione.

 

Składam protest odnośnie przerybienia :) aktualnie znajdują się w tych 160 litrach 4 ryby. Co do nawożenia nie jestem pewna. Ale ono nie ulega zmianie podczas mojej obecności.  Chyba że moja siostra do podmienianej wody nie dodaje nawozów albo podaje macro zamiast micro...właśnie dzisiaj obserwuję rybcie i zastanawiam się, czy to nie skutek użytkowania karmnika. Kiedy jestem w domu, moje rybki mają jednak częste i długie głodówki, bo nie zawsze chce mi się je karmić. Karmnik jednak trochę dużo tego żarcia sypie, chociaż ustawiłam go na minimalne porcje (za mało ryb  :P ), i sporo z tego zapewne ląduje na dnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...