Jump to content

Pomoc w doborze obsady - 240l

parcu1
 Share

Recommended Posts

Witam forumowiczów :D.
Mam remont generalny w jednym z pomieszczeń, po jego zakończeniu (za miesiąc / dwa) będę zakładał akwarium - 240l proste o standardowych wymiarach (bodajże jest to 120/40/50); nie większe nie mniejsze. A jeszcze później coś tam wpuszczę, ale póki co nie mam wizji konkretnej obsady.
Na wstępie od razu mówię że woda w kranie nie ma znaczenia, bo tak czy siak dostosuje ją do wymagań ryb. Pieniądz nie gra roli, a czasu i chęci mam dużo (trochę gorzej z umiejętnościami bo będzie to mój 1szy tak duży zbiornik  :P).

Nie będzie to akwarium biotopowe, ale towarzyskie/ogólne. Ma ono "tętnić" życiem - chcę tak dobrać obsadę, żeby w każdej jego części coś się działo - przy dnie, w środku i przy tafli. Chce mieć sporo roślin, głównie tych wysokich i średnich (bardzo niskie typu "trawnik" mi się średnio podobają). Pewną część podłoża będzie stanowiła plaża.

Zdecydowany jestem raczej na pewno na piskorki kuhla (cierniooczki) oraz na 2 ławice małych rybek - jakich gatunków konkretnie nie mam pojęcia, kwestia żeby pasowały do reszty obsady (myślałem nad neonami albo jakimiś razborami / zwinnikami). Wiem że najlepiej 1 większa, ale dwie w 240l nie powinny sobie bardzo przeszkadzać. Do tego grupa trochę większych i średnich ryb....

No i co do reszty musicie mi pomóc bo mam mętlik w głowie, dodam tylko że podobają mi się takie rybki jak:
- paletki (bardzo wymagające, raczej na pewno odpadają)
- samiec bojownika syjamskiego (agresor, ciężko go z czymkolwiek sparować)
Myślałem jeszcze nad gurami, otoskami, skalarami (raczej kłopotliwe bo mogą zjadać drobne ławicowe). Ciekawie wygląda też przylga chińska.
I nie wiem co jeszcze :).
Jest jeszcze coś ładnego lub coś co ciekawie pływa?
Chcę ustalić najpierw obsadę po to żeby przygotować im perfekcyjne warunki, niż potem dobierać coś pod warunki.
Dziękuję za pomoc z góry, mam nadzieję że jeszcze nie wszyscy wyjechali na wakacje i ktoś się odezwie, ciao! :D