Skocz do zawartości

Start akwarium 96 litrów, śluzica, problemy z roslinami!


Pax345
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prawie sześć dni temu założyłem akwarium 96 litró, filtr minikani 120(bo cichy) i pat mini przerobiony na wieksze gąbki. Akwarium na substracie podzwirowym, żwir grys 1-3 mm zaokraglony zeby ryb nie kaleczyło, dwa małe korzenie i kamienie scenery stone(wszystko wypłukane nic nie gotowane. Oświetlenie leddy tube slim plant i leddy slim sunny razem 62w. Plant 8 godzin, sunny na 6 godzin dołącza do świecenia. zalane wodą z kranu filtrowana przez filter ceramiczny z glinka i odstana.

 

Dzień pierwszy

zalanie akwarium posadzenie roslin uruchomienie minikani, narazie bez pata mini,woda nadal klarowna roślinki pieknie bąbelkują az miło patrzeć.

Dzień drugi

rozpocząłem dodawanie carbo 1ml parę godzin przed świeceniem bo rosliny były jakies marne, cos zaczeło byc z nimi nie tak,woda mlego, pierwsze kawałki śluzicy(lub plesni na żwirku, nie utrzymały się filtr jest zniósł.)

Dzień trzeci

Mleko jakby zelżało, pojawiła się blona na tafli wody, ściągnąłem i zrobiłem chcąc niechcąc małą podmiane ~15l , rosliny jakby ruszyły, dołozylem pata mini z deszczownica i w nocy napowietrzałem, w dzień zmieniłem końcówkę i został jako dodatkowy filter. 

Dzień czwarty

Pojawiła się śluzica (chyba )na korzeniu, część roslin ruszyła, invitro bledną i żułknie, dodałem 5ml nawozu dla roslin.

Dzień piaty

Rosliny invitro traca listki i bledną, pozostałe jakby się trzymają, rosliny czerwone traca barwę na niektórych lisciach.

Dzień szósty

Znowu 5ml nawozu microbe-lift plant fertiliser, nie chcę przedobrzyć ale na moje oko są ewidentne niedobory dlatego leje, myślę że to wina intensywnego oświetlenia.

 

 

 

 

Chciałbym ratować trawniczek i rośliny, na ta chwile wolałbym nie robić testów wody, chcę je zrobić jak ustabilizuje rosliny i będę chciał wpuszczać rybki, wiem że jak zaczne robić testy za kazdym razem jak coś jest nie tak to wpadne w szał i nigdy nie skończę, a są przyjemniejsze sposoby na wydawanie kasy niż kupowanie testów. Prosiłbym o jakies wskazówki

troche zdjęć:

day-2.jpg

day-2x.jpg

dzie-2.jpg

dzie-4.jpg

dzie-2.jpg

 

 

 

Edytowane przez Pax345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie kumam trochę, roślinki nawet nie zdąrzyły się zakorzenić a Ty :

"Dzień drugi

rozpocząłem dodawanie carbo 1ml 

Dzień czwarty

dodałem 5ml nawozu dla roslin.

Dzień szósty

Znowu 5ml nawozu microbe-lift plant fertilise"

 

Po co to, ja przez pierwszy miesiąc oprócz podmian 10% co tydzień nigdy nic nie podawałem, aż nie zauważyłem że rośliny się porządnie ukorzeniły. Moim zdaniem z tego co wlałeś tylko nieznaczy ułamek trafił do roślinek, a cała reszta zasyfiła Ci wodę. Zrób podmianę 50% i nie wlewaj nicz nawozów przez 2-3 tygodnie, robiąc podmiany 10% wody co tydzień, daj się środowisku ustabilizować i roślinom ukorzenić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdamSikora napisał:

Kurcze, nie kumam trochę, roślinki nawet nie zdąrzyły się zakorzenić a Ty :

"Dzień drugi

rozpocząłem dodawanie carbo 1ml 

Dzień czwarty

dodałem 5ml nawozu dla roslin.

Dzień szósty

Znowu 5ml nawozu microbe-lift plant fertilise"

 

Po co to, ja przez pierwszy miesiąc oprócz podmian 10% co tydzień nigdy nic nie podawałem, aż nie zauważyłem że rośliny się porządnie ukorzeniły. Moim zdaniem z tego co wlałeś tylko nieznaczy ułamek trafił do roślinek, a cała reszta zasyfiła Ci wodę. Zrób podmianę 50% i nie wlewaj nicz nawozów przez 2-3 tygodnie, robiąc podmiany 10% wody co tydzień, daj się środowisku ustabilizować i roślinom ukorzenić.

 

Dziękuję za wskazówki :),juz tłumaczę o co mi chodziło, nie podaje co2 dlatego podaje carbo w ilości praktycznie minimalnej, wodę mam zmiękczoną(kiedyś testowałem jest bardzo miękka, nawet w czajniku niema kamienia) filtrem ceramicznym, może być że przy okazji zabiera z niej inne elementy, dlatego dodałem nawóz do słupa wody bo widziałem że wszystko marniało, oprócz tego substratu mam 5 kilo a żwirku na nim 20kg dlatego pomyślałem że warto roślinkom trochę pomóc zwłaszcza że niektóre to invitro i praktycznie nie maja korzeni.  tak wygląda to w tej chwili:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

 

śluzica jakby zmarniała od wczoraj, roślinki wydaje się że czują się lepiej, czy według pana naprawdę konieczna jest  podmiana 50 % czy mogę  od teraz dodawać tylko carbo i robić podmiany 10% co tydzień?

 

I czy dobrze jest napowietrzać akwarium deszczownicą co parę dni żeby na powierzchni nie wytworzyła się błona bakteryjna?

Edytowane przez Pax345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz nie podmieniać 50% jak robi się lepiej, ale na pewno bym przestał dawkować chemię do akwarium (łącznie z carbo).

A w czym Ci przeszkadza błona bakteryjna? Cienka błona bakteryjna która łatwo się przerywa to raczej norma. Przy dużych ilościach błony zdarzało mi się używać skimmera, ale tylko w skrajnych przypadkach używałem mechanicznych metod jej usuwania (np. przerybienie lub gdy podawałem spore ilości CO2 z butli i błona powodowała nagromadzenie co2 pod powierzchnią wody).

Edytowane przez AdamSikora
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, AdamSikora napisał:

Możesz nie podmieniać 50% jak robi się lepiej, ale na pewno bym przestał dawkować chemię do akwarium (łącznie z carbo).

A w czym Ci przeszkadza błona bakteryjna? Cienka błona bakteryjna która łatwo się przerywa to raczej norma. Przy dużych ilościach błony zdarzało mi się używać skimmera, ale tylko w skrajnych przypadkach używałem mechanicznych metod jej usuwania (np. przerybienie).

carbo  jest wolniej przyswajalną formą co2(węgla) i zapobiega glonom, roślinom nie zaszkodzi całkowity brak co2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AdamSikora napisał:

Po co to, ja przez pierwszy miesiąc oprócz podmian 10% co tydzień nigdy nic nie podawałem, aż nie zauważyłem że rośliny się porządnie ukorzeniły.

 

Zależy od metody. Przy podawaniu CO2 i mocnym oświetleniu nawozy podaje się od pierwszego dnia.

To żeby nie nawozić przez miesiąc czy ileś tam to jakiś mit, niezrozumienie faktu, że rośliny są organizmami żywymi i potrzebują do wzrostu nawozów i światła. Światło też z jakiegoś niezrozumiałego powodu jest ograniczane do 6 godzin.

 

U siebie nawozy i światło od pierwszego dnia w moich akwariach są nielimitowane, a jak to wygląda możesz zobaczyć, klikając na link w stopce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DavyJones napisał:

 

Zależy od metody. Przy podawaniu CO2 i mocnym oświetleniu nawozy podaje się od pierwszego dnia.

To żeby nie nawozić przez miesiąc czy ileś tam to jakiś mit, niezrozumienie faktu, że rośliny są organizmami żywymi i potrzebują do wzrostu nawozów i światła. Światło też z jakiegoś niezrozumiałego powodu jest ograniczane do 6 godzin.

 

U siebie nawozy i światło od pierwszego dnia w moich akwariach są nielimitowane, a jak to wygląda możesz zobaczyć, klikając na link w stopce. 

Piękne te twoje akwarium :) ja miałem nadzieje że nie będę musiał nic dodawać 😕 ale bardzo szybko dzień po bąblowaniu zauważyłem że cos jest nie tak i przeczytałem o carbo. Po carbo zrobiło im się lepiej ale zaczęły liście blaknać, robić się dziury i przeczytałem że to niedobory praktycznie wszystkiego. W mieszkaniu filtruję wodę na wejściu filtrami ceramicznymi ściągam tak większość chloru i zbijam twardość wody, pomyślałem że mogły wyjałowić wodę dlatego dodałem odrżywki. Nie mam glonów oprócz śluzicy więc chyba woda nie jest przenawożona, wydaje mi się że za dobrze przysypałem substrat i zbyt mało substancji poszło do słupa wody(substrat JBL Aguabasis plus).  Czy warto napowietrzać w nocy kaskadą co jakiś czas? ty masz jakby słabsze światło(edit: doczytałem masz masz mocniejsze :)) ja u siebie mam ponad 0.5 i boje się jeszcze świecić więcej niz 8 godzin, ale nie wiem kiedy zacząć zwiększać czas?

 

A to skład nawozu który dałem dwa razy w odstępnach 3 dni:

 

Skład gwarantowany:

Azot ogółem (N) 10%
Mocznik 0.10 %
Potas (K20) 0.10%
Wapń (Ca) 0.002%
Magnez (Mg) 0.002%
Siarka (S) 0.006%
Bor (B) 0.003%
Chlor (Cl) 0.009%
Kobalt (Co) 0.006%
Miedź (Cu) 0.001%
Żelazo (Fe) 0.009%
Mangan (Mn) 0.002%
Molibden (Mo) 0.007%
Sod (Na) 0.013%
Cynk (Zn) 0.002%

oraz ważne składniki wspomagające: alanina, biotyna, glicyna, inozytol, stront oraz witaminy (B1, B6 i B12)


według producenta stosować 1-2 razy w tygodniu 5ml na 100l wody, wydaje mi się że nie przesadziłem ale co wy o tym sądzicie?

 

 

 

Edytowane przez Pax345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

22 godziny temu, Pax345 napisał:

Oświetlenie leddy tube slim plant i leddy slim sunny razem 62w.

 

Inaczej liczy się moc dla świetlówek a inaczej dla LED. Gdyby przeliczyć moc twojego oświetlenia na świetlówki to masz prawie 1,3 W/l.

Bez butli CO2 ten zbiornik wkrótce zarośnie glonami. Carbo to za mało.

 

Większość zbiorników HT nie ma tak mocnego oświetlenia. Powinieneś zredukować moc, np używając  tylko leddy sunny. Drugi moduł mógłbyś włączać na np 2 godziny ale wtedy kiedy rośliny zaczną naprawdę rosnąć. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde niedobrze, niepotrzebnie kupiłem dwie lampy..tyle kasy... No nic w takim razie wyłączam lampę plant i zostawiam sunny . Bardzo dziękuję za uświadomienie, akwarystyka jest trudniejsza niż myślałem, niestety zrozumiałem to dopiero jak zacząłem czytać po kupnie minikani i zamówieniu akwarium z przedpłatą xd szkoda że sprzedawca nie powiedział że ledy liczy się inaczej, no cóż jego zysk moja strata 😛

Edytowane przez Pax345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w roślinniakach które miałem (112L i 250L) stosowałem oświetlenie od 0,5W/L do 0,7W/L, przy czym podawałem tylko co2 z reaktora lub butli, i podmiany 10-15% co tydzień, bez nawożenia. 

Jak chciałem stosować 0,8-0,9W/L i nawożenie to niby się to udawało, ale jakakolwiek zmiana w akwarium (łącznie ze zmianą obsady rybnej) powodowała destabilizację środowiska i powrót do stabilnych wartości zajmował mi 1,5-2h dziennie przez dłuższy czas.

Moim zdaniem roślinniaki HIGH TECH z 0,8-1,0W/L to kupa roboty, najlepiej się trzymać z 0,5W/L z możliwym podawaniem CO2 i dać roślinkom powoli dorastać. Ttylko uwaga wtedy leje się odstaną kranówkę, albo w max proporcji 70/30 kranówka/RO, zeby roślinom dostarczać składniki do wzrostu, nie można lać samej RO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem bimbrownie, jeszcze jej nie podłączyłem, dyfuzor dzwonowy bo słyszałem że spieki do bimbrowni nie bardzo gdyż pracuje ona niestabilnie, czy taki mały słoik do oczyszczania co2 zda egzamin czy koniecznie musi być druga butla?.Roślinki wyglądają tak sobie za to śluzica ma się rewelacyjnie ale pozostaje na korzeniu, woda ma już zapach akwariowy, jutro będę miał więcej czasu to uploaduje zdjęcia zbiornika i zrobie podmiane wody, dzisiaj włączyłem na noc napowietrzanie i chyba zostawie deszczownice żeby tak sobie chodziła co o tym sądzicie?

bimber.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, AdamSikora napisał:

oświetlenie od 0,5W/L do 0,7W/L

 

Też uważam, że lepiej i bezpieczniej jest w okolicy 0,7 W/l (przy świetlówkach). Przy żyznym podłożu i CO2 z butli można nawet nie podawać nawozów do wody przez dłuższy czas i nic złego się nie dzieje.

 

10 godzin temu, Pax345 napisał:

czy taki mały słoik do oczyszczania co2 zda egzamin czy koniecznie musi być druga butla?

 

Ja robiłem bimbrownię w plastikowych baniaczkach 5 l bez drugiej butli. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków. Tylko musi być dużo miejsca nad zacierem żeby zacier/piana nie przedostał się do akwarium. Ja dawałem 2,5 litra zacieru na bańkę 5 l.

 

Kiedyś i tak dojrzejesz do zestawu CO2. 😜

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownia odpalona, miałem dzisiaj zrobić podmianę ale nie mam wody odstanej to jutro jak wrócę z nocki zrobię.Zaraz jak światło się zapali zrobię zdjęcia jak to wygląda, trochę mnie przestraszyłeś z tym miejscem nad zacierem, mam nadzieje że u mnie tyle piany nie będzie bo będę musiał odlać trochę zacieru.

 

IMG-20190605-141945.jpg

IMG-20190605-141950.jpg

IMG-20190605-141954.jpg

IMG-20190605-141958.jpg

IMG-20190605-142004.jpg

IMG-20190605-142009.jpg

IMG-20190605-144111.jpg

Edytowane przez Pax345
zdjecia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj podmieniłem 30% wody, nie leję odżywek ani węgla, bimbrownia pracuje rośliny zadowolone :) część trawniczka trochę podgniła, nie wyjmuje zgnilizny zawsze to nawóz, ale ogólnie większość rośnie elegancko. Dzisiaj zauważyłem że filtr kubełkowy bardzo słabo chodzi więc wypłukałem gąbke na wlocie filtra(oczywiście używając wody z akwarium) i wszystko śmiga, co noc na sześć godzin włączam deszczownicę.

 

Kiedy zwiększyć światło z 8 do powiedzmy 10 godzin?

Mam wrażenie że  pojawiły się brunatnice(niewielka ilosć w ciemnych miejscach pod korzeniem, czy robić z tym coś?

 

 

Edit: Pojawiły sie białe robaczki na przedniej szybie, wijace się powoli takie 2-3 milimetrowe, sa też skaczące, znalazłem dwa slimaki, usunałem je ręcznie i kupiłem dwie helenki . Żeby pozbyć się robaczków zacząłem wpuszczać obsadę puki nie jest za póżno.

obsada:

4 otoski

9 neonów

5 krewetek red cherry

2 ślimaki helena

 

świecę słabszą lampą plant i liczę że obsada wyje robactwo i glony, jak nie pozostaje końcówka uv. Neonki przezyły noc  także wydaje mi się że akwarium dojżało.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Pax345
problemy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...