Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium - dopracowanie planu


Rekomendowane odpowiedzi

A więc zacznijmy od poczatku (przepraszam za taką długość, ale chcę po prostu popełnić najmniej błędów, lub w ogóle ich nie zrobić w co wątpię) :

 

Witam, mam w planach założenie zbiornika o pojemności 126 L o wymiarach 80dł/35szer/45wys.

 

Po kolei:

Najpierw zamierzałem założyć akwarium na ziemi uniwersalnej czystej od nawozów przykrytej koniecznie piaskiem (z powodu kirysków, ale o tym później), ale doszedłem do wniosków (popartych kilkunastoma opiniami na różnych forach ludzi doświadczonych) że na samym piasku też będzie dobrze, głównie chodzi mi o to, że boję się, kiryski, które chcę mieć, mogłyby się dokopać do ziemi co by skutkowało restartem zbiornika, a tego bym chciał najmniej. Później jednak znalazłem kilka pozytywnych opinii o podłożu dla roslin "JBL manado" więc postanowiłem, że podłoże będzie piaskowe, ale w miejscu gdzie chcę posadzić rośliny wysypę warstwę właśnie tego podłoża.

 

Plan na akwarium mam konkretny:

Podłoże ok. 6cm, akwarium osadzone roślinami głównie na rogach, obficie ale tylko roślinami które są wysokie, na środek drugiego planu zamierzam poszukać rośliny, która będzie się rozrasać na boki, a nie w górę (z wyglądu jak zwykła paproć), a na pierwszy plan trawnik, oprócz środku pierwszego planu, gdzie planuję zostawić plażę.

Na tylnych rogach akwarium planuję postawić też korzenie (mangrowce) i rurki bambusowe lub łupiny kokosa. Co do roślin jestem naprawdę otwarty na propozycje i chętnie je przemyślę (jednak jeden kąt mam w planach obsadzić nurzańcem, a na powierzchnię puścić pistię lub rzęsę).

Co do obsady i samej wody:

Parametry mojej kranówki:

pH - 7,5

NH3 - 0

po4 - 0

no2 - 0

NO3 - 15

Gh- 19

KH - 16

I już wiem, że jest twarda, zbyt twarda na obsadę jaką sobie wymarzyłem i tu też dostałem podpowiedź, że w akwarium powinna się trochę ustabilizować, ale chciałbym zapytać o wypróbowane i stosowane sposoby zmniejszenia twardości do około 5 zważywszy na warunki optymalne dla gatunków ryb które chciałbym trzymać.

Akwarium planuję wielogatunkowe, chciałbym pomieszać Amerykę płd. z Azją (zdjęcie)

Pytanie brzmi, ile i których ryb mógłbym trzymać w takim akwarium. Chciałbym uniknąć tego, że wszytski ryby będą pływać po środku akwarium a przy powierzchni będzie pustka, dlatego chciałbym też dopytać o ryby powierzchniowe, bardzo podobają mi się szczupieńczyki karłowate i motylkowce ale są to ryby z Afrykańskiego biotopu i ciężko by było utrzymać warunki idealne dla 3 różnych (przynajmniej według mnie). Druga sprawa, to sprawa zmieszania się dwóch gatunków ryb ławicowych (ja chciałbym dwa, ale wolę mieć jeden a więcej, niż taki miszmasz), chyba że ktoś ma doświadczenie z trzymanie dwóch ławic różnych gatunków i jest to pozytywne doświadczenie, z drugiej strony uważam że 80 cm długości to za mało (a na więcej aktualnie nie pozwala mi sytuacja finansowa, oraz szafka pod akwarium (80/60).

 

Akwarium z tego co wiem wypadało by trzymać w najciemniejszym miejscu zważywszy na dobro ryb i roślin. Ja chciałbym trzymać w rogu pokoju, obok okna, żeby jak najmniej promieni światła bezpośrednio docierało do akwarium, co za tym idzie zmniejszyć szansę na wysyp glonów. 

 

Co do oświetlenia to też liczę na waszą pomoc, aby odpowiednio dobrać je do roślin i ryb jakie chcę mieć.

 

Filtr i grzałka. Co do grzałki to nie ma się co rozpisywać, 100-150 w z termostatem na potrzebne mi ok. 25*C, co do filtra to zostałem w smutny sposób wprowadzony z błędu (opieram się na poradniku dla początkujących na jednym z forów akwarystycznych), że na 100l akwarium filtr powinien mieć przepustowość na poziomie 500l/h,a ja sądziłem że ilość litrów na godzinę bedize dobra gdy będzie dopasowana do litrażu... Kupiłem filtr i liczę na to, że dokupienie drugiego wystarczy, lub będę zmuszony do zakupu nowego o ile to z litrażem to prawda.

 

Co do nawożenia roślin nie zamierzam stosować bulti co2, ani bimbrowni. Będę opierał się na Micro i Macro oraz Carbo firmy Blue line. Do obniżenia pH i stosowania bakterii będę stosował preparaty firmy Azoo, obie firmy zostały mi poleconego przez zaufanych akwarystów i w sklepach zoologicznych, ale takich prowadzonych prywatnie, nie w jakichś sieciowkach.

 

Myślę że wyczerpałem temat, prosiłbym o pomoc co do każdego z podpunktów. Z góry napiszę, że czytałem dużo, opieralem się o poradniki ale nigdzie nie znalazłem obsady, jaką chciałbym mieć (nazwa ryb na zdjęciu pogrubioną czcionką to gatunek na którym najbardziej mi zależy), stąd moje pytanie tu, na forum gdzie wydaje mi się, że mogę liczyć na pomoc ludzi znających się ma rzeczy a nie ludzi zatrudniających się w sieciówkach często nie mających pojęcia na ten temat.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź

2019-05-29 19.51.01.jpg

Edytowane przez kuba2108
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kuba2108 napisał:

JBL manado" więc postanowiłem

Jeśli Manado to pamiętaj, że to podłoże należy przepłukać bardzo gorącą - inaczej będzie zatwardzało wodę. Jest to napisane w instrukcji, której nikt nie czyta.

Pod Manado jednak dałbym jakiś substrat, bo to jałowe podłoże.

 

 

13 godzin temu, kuba2108 napisał:

chciałbym zapytać o wypróbowane i stosowane sposoby zmniejszenia twardości do około 5

Wypróbowanym i sprawdzonym sposobem zmiękczania wody - jedynym sensownym - jest stosowanie wody RO/Demi. Możesz się bawić w kationity, szyszki, wywary, kwas i inne czary ale wierz mi, że RO to najlepszy sposób na zejście do 5Gh. Dodatkową zaletą RO jest to, że nie zawiera ona żadnych nawozów (NO3, PO4, micro), co przy uprawie roślin ma spore znaczenie, bo norma kranówy dla NO3 jest nawet do 50 ppm. Kranówa potrafi totalnie rozwalić system nawożenia.

 

14 godzin temu, kuba2108 napisał:

będę stosował preparaty firmy Azoo,

Bakterie mają naprawdę dobre. Wypróbowałem już wszystko. Polecam PSB. U mnie wyraźnie zbija NO3.

Zadbaj o zdrowie ryb i zainwestuj w Vitaminy, polecam Microbelift - najekonomiczniejsze w przeliczeniu zł za dawkę.

 

14 godzin temu, kuba2108 napisał:

Co do oświetlenia to też liczę na waszą pomoc, aby odpowiednio dobrać je do roślin i ryb jakie chcę mieć.

Jeśli chodzi o świetlówki to 3x18W T8  lub 3x24W T5. W tym 1xGrolux i 2x865. Akurat wybór świetlówek 18W i 24W jest ogromny. Trudno będzie znaleźć pokrywę na 3 świetlówki. Są pokrywy 2x18W, a to skazuje na rośliny tolerujące słabe oświetlenie. Musiałbyś sam coś zrobić: 

 Wszystko jest w sklepach, kable, oprawki, itd. Mam stateczniki elektroniczne 18W to świetlówek T8, mogę ci tanio odsprzedać.

 

Decydując się na LED wybrałbym moduł lub moduły o łącznej mocy +- 30-35W. Wybór tez jest spory. Możesz też taką lampę skonstruować sam.

 

 

13 godzin temu, kuba2108 napisał:

nie zamierzam stosować bulti co2, ani bimbrowni. Będę opierał się na Micro i Macro oraz Carbo firmy Blue line.

Jeśli nie będziesz podawał CO2, to lanie Macro nie ma sensu, zwłaszcza jeśli nie zdecydujesz się na RO. Macro naprodukują Ci ryby. Jeden nawóz  wystarczy, jakiś JBL Ferropol albo Sera Florena, bez NO3 i PO4, delikatne micro i żelazo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DavyJones napisał:

Jeśli Manado to pamiętaj, że to podłoże należy przepłukać bardzo gorącą - inaczej będzie zatwardzało wodę. Jest to napisane w instrukcji, której nikt nie czyta.

Pod Manado jednak dałbym jakiś substrat, bo to jałowe podłoże.

Jednak chyba zostanę przy samym piasku i roślinach pobierających wartości odżywcze z słupa wody.

Godzinę temu, DavyJones napisał:

 

Wypróbowanym i sprawdzonym sposobem zmiękczania wody - jedynym sensownym - jest stosowanie wody RO/Demi. Możesz się bawić w kationity, szyszki, wywary, kwas i inne czary ale wierz mi, że RO to najlepszy sposób na zejście do 5Gh. Dodatkową zaletą RO jest to, że nie zawiera ona żadnych nawozów (NO3, PO4, micro), co przy uprawie roślin ma spore znaczenie, bo norma kranówy dla NO3 jest nawet do 50 ppm. Kranówa potrafi totalnie rozwalić system nawożenia.

Sprubuję, dzięki.

Godzinę temu, DavyJones napisał:

Bakterie mają naprawdę dobre. Wypróbowałem już wszystko. Polecam PSB. U mnie wyraźnie zbija NO3.

Zadbaj o zdrowie ryb i zainwestuj w Vitaminy, polecam Microbelift - najekonomiczniejsze w przeliczeniu zł za dawkę.

Poczytam o nich

Godzinę temu, DavyJones napisał:

Jeśli chodzi o świetlówki to 3x18W T8  lub 3x24W T5. W tym 1xGrolux i 2x865. Akurat wybór świetlówek 18W i 24W jest ogromny. Trudno będzie znaleźć pokrywę na 3 świetlówki. Są pokrywy 2x18W, a to skazuje na rośliny tolerujące słabe oświetlenie. Musiałbyś sam coś zrobić: 

 Wszystko jest w sklepach, kable, oprawki, itd. Mam stateczniki elektroniczne 18W to świetlówek T8, mogę ci tanio odsprzedać.

 

Decydując się na LED wybrałbym moduł lub moduły o łącznej mocy +- 30-35W. Wybór tez jest spory. Możesz też taką lampę skonstruować sam.

 

Właśnie myślę że stworzenie własnej belki z modułami Led będzie najlepszym wyjściem.

Godzinę temu, DavyJones napisał:

Jeśli nie będziesz podawał CO2, to lanie Macro nie ma sensu, zwłaszcza jeśli nie zdecydujesz się na RO. Macro naprodukują Ci ryby. Jeden nawóz  wystarczy, jakiś JBL Ferropol albo Sera Florena, bez NO3 i PO4, delikatne micro i żelazo.

Ale czy Carbo w płynie nie zastępuje roślinom gazu co2 z butli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kuba2108 napisał:

Właśnie myślę że stworzenie własnej belki z modułami Led będzie najlepszym wyjściem.

 

Możesz użyć pasków LED na aluminiowej sztywnej listwie, która przykleja się klejem przewodzącym ciepło do aluminiowego profilu sprzedawanego razem z kloszem i zaślepkami.  

 

3 godziny temu, kuba2108 napisał:

Ale czy Carbo w płynie nie zastępuje roślinom gazu co2 z butli?

 

Nic nie zastąpi CO2 z butli.

Carbo to tylko marna namiastka przydająca się do aplikowania strzykawką w skupiska uporczywych glonów.

 

 

Może zrobisz z tego akwarium totalne LT? na dno 1 cm gleby, na nią 5-6 cm drobnego żwirku. Miałem akwarium na ziemi plus żwir, bez CO2. Rosło powoli ale całkiem dobrze. Akwarium 200 litrów, oświetlenie 2x45W T5. Wyglądało tak:

post-9200-0-24983300-1452543857_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zamiast żwiru może być piasek? Zależy mi żeby kiryskom żyło się dobrze i się nie okaleczały. A czy przy Low tech używa się preparatów mikro i makro? Czy zostawia się sobie akwarium i tylko podmienia wodę ewentualnie inne zabiegi. Sam poszukam o LT informacji bo się tym nie interesowałem do tej pory, ale proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek może też być. Ważne, żeby nad ziemią była spora warstwa piachu/żwiru, który odetnie nawozy wydostające się z ziemi od wody. W przeciwnym razie katastrofa.

Po jakimś czasie - nie pamiętam jakim - zacząłem używać micro i makro oraz dawać nawozy do podłoża. To czy i kiedy stwierdzisz po roślinach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2019 o 17:20, DavyJones napisał:

Piasek może też być. Ważne, żeby nad ziemią była spora warstwa piachu/żwiru, który odetnie nawozy wydostające się z ziemi od wody.

Czy taką ziemię ze sklepu, zwykłą bez nawozów i chemii powinienem płukać i suszyć? Na którymś forum o zakładaniu akwa na ziemi wyczytałem, że należy ją płukać i suszyć, co powoduje jakieś zmineralizowanie i pozbycie się niechcianych środków, już nie pamiętam dokładnie bo to było dawno, ale wiem że kilka dni tak przygotowywał ziemię i później wszystko fajnie rosło.

W dniu 30.05.2019 o 17:20, DavyJones napisał:

W przeciwnym razie katastrofa.

Po jakimś czasie - nie pamiętam jakim - zacząłem używać micro i makro oraz dawać nawozy do podłoża.

 

To czy i kiedy stwierdzisz po roślinach. 

Czyli nie używać mikro i makro od razu po starcie, ok. Ale bakterie jak najbardziej, tak?

 

No i mam jeszcze pytanie o środki w postaci kulek gliniano torfowych lub zeolitu (?) jest to dobra opcja przy samym piasku? Jeśli tak, to jak głęboko je poukładać. I czy przy ziemi też mogę je zastosować czy ziemia sama w sobie jest już wystarczająca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby suszenia lub płukania ziemi ani odcinania jej siatką. 

 

Ziemii wystarczy zaledwie 1cm. Lepiej dać mniej niż przesadzić a potem żałować. 

 

W LT nie nawozi się. Przynajmniej nie na początku życia zbiornika. 

 

Bakterie są OK. 

 

Kulki przy samym piachu są dobrym pomysłem. Należy je umieszczać stosunkowo głęboko, do samej szyby. Zasada ta sama jak przy ziemi: nawozy muszą zostać pod piachem. 

 

Minimalna grubość podłoża przy roślinach to chyba 4cm. Jest też zależna od ogolnej wielkości zbiornika. Im większe akwarium tym grubsze podłoże. 

 

Jeśli podłoża jest za mało rośliny nie będą rosły albo będą rosły slabo. 

 

Przy akwarium 80*40 dałbym 1cm ziemi i na to 4-6 cm piachu. 

 

Żabienice i zwartki lubią grube podłoże. W jednym akwarium mam 15cm Manado z tyłu i 6 cm z przodu. 

 

Ciężko jest utrzymac różnicę poziomów. Większość podłoży z czasem wyrownuje się, a jak masz ryby kopiące i żerujące na dnie to dzieje się to bardzo szybko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...