Jump to content

Gnijące rośliny


Recommended Posts

Siemka w piątek 24.05 wystartowałem swój nowy baniaczek 37l z zestawu diversa podłoże mam zrobione na bazie ziemi ogrodowej 3-4cm i na to żwirek i pojawił się problem po kilku dniach zaczęły mi gnić roślinki(kryptokoryna karbowana itd...) świecę  około 5/6h dziennie świetlówka 11w pisze że jakaś tam energooszczędna itd... Czy powodem jest właśnie to że jest światło zbyt słabe i zbyt krótko świece czy jak? 

61724688_1444683615656842_3553552483538173952_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kryptokoryny po drastycznej zmianie warunków "zarzucają" liście. Pewnie masz formę emersyjną. 

Kolejną możliwą przyczyną jest ziemia i zbyt mała warstwa żwiru nad nią. Nawozy w nadmiarze mogły się przedostać do słupa wody i ja zatruć. Ciekawe co pokazały by testy NO3, NH4 i PO4. 

Nie wiem dlaczego wielu akwarystów poleca święcenie 4-6 godzin po wystartowaniu akwarium. Czemu to ma służyć? Na pewno nie temu żeby rośliny dobrze  rosły. Ja w swoich akwariach świecę od początku 10-12 godzin i nic złego się nie dzieje. Nawet nawet nawożę od drugiego dnia, a glonów jak na lekarstwo. 

Edited by DavyJones
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zapewne tak popełniłem błąd podczas zsakładania akwarium nawet siatki nei dałem na tą ziemie ani nic piasku też tylko dwa worku grubego żwiru i reszta drobny jak sadzę roślinki to delikatniej głębiej włożę palec i wypływa troszke syfu mi... Więc co w takiej sytuacji mam zrobić? rozumiem że podmianki pewnie co codziennie/2 dzień i mam dać żwirku wiecej? ;d

Link to comment
Share on other sites

Dobra dałem sporą warstwę żwirku i siatką złapałem ten syf mniej wiecej co był roslinki popatrzylem niektóre i np u jednej roślinki nie wiem jaka to jest coś podobnego do moczarki uciąłem martwy korzonek i wsadziłem na nowo jutro zrobię podmiankę 30% bo pewnie mam w ciul w słupie tych minerałów czy coś i jutro świecę 10-12h żeby te roślinki jakos funkcjonowały ;) a właśnie odnosnie tego nawożenia od drugiego dnia to chyba zależy od podłoża tak mi się wydaje bo jak podłoże ma w sobie jakieś tam substancje które mają już w sobie nawozy to własnie też pewnie idzie przenawozić na logikę 

Link to comment
Share on other sites

Siatka nie jest konieczna. Ale jak już jest to ją zostaw. 

 

Ziemi jest za dużo. Aż 4 cm to już problem. Lepiej dać 1-2 cm a rośliny też będą rosły. Nad ziemią po wina by spora warstwa zwiru.

Podmiany wody 2-3 razy w tyg. są bardzo dobrym pomysłem. To samo robiłem przy AS II+, ktore wywala do wody masę nawozów podobnie jak inne substraty aktywne i ziemia i dzieki tym podmianim uniknąłem inwazji glonów.

 

Jesli nie stosujesz CO2 to z nawożeniem się wstrzymaj. 

Ziemia na razie nawozi za Ciebie. Możesz podawać tzw Carbo. Ewentualnie bimbrownię, chociaż to niestabilne źródło CO2. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Odnośnie nawożenia to wiem przez 1 miesiąc ziemia sama będzie dawała mi nawozy, tak sobie myślę czy dziś nie zrobić tej podmianki 30% i dać spokoj tak na 3 dni bo wczoraj pewnie troche mi nawozów tez wywalilo a jak mam tą warstwę żwiru to powinno być już dobrze ^^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...