Skocz do zawartości

Zielona woda


lipnekonto11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkim,

Oto moje akwarium, którego mam już serdecznie dość.

Akwarium zaliczyło restart jakiś miesiąc temu i od tamtego czasu problem z "przejrzystością wody".

Najpierw biała woda, teraz zielona. 

Wlałam litr Femanga bacto fit (oczywiście nie jednorazowo).

 

O akwarium:

- 125 l

- filtr zewnętrzny, w filtrze wata, ceramika, zeolit, węgiel aktywny - wszystko wymieniane jakieś 2 tygodnie temu

- podłoże - żwir + ziemia ogrodowa przykryta moskierą

- roślinki (mają się dobrze, poza trawą na pierwszym planie), nie ma na nich glonów

- ryby ( krewetki redki 8 szt. i 6 otosków), wpuszczone przed tą masakrą po 2 tygodniach od zalania

- grzałka (wiadomo), tem. 22 stopnie C

- nawożenie co2, innych preparatów w chwili obecnej nie podaje).

- oświetlenie ( 1 nowa lampa AQUAEL Leddy TUBE RETRO FIT 16W LED Plant 8000K i 2 stare które były w zestawie). Od miesiąca chodzi tylko ta nowa.

 

Generalnie w akwa zawsze był problem z glonami - tylko zazwyczaj były to glony na wyższych roślinach. Akwa stoi naprzeciwko dużego okna od strony południowej, ale są rolety na oknach. zasłaniane o poranku kiedy słońce wpada najbardziej. bagno.thumb.jpg.6aaca6bc02fa6eabc19457f1b47ba7a4.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest zbyt duża ilość światła na które wystawiony jest ten zbiornik. 3x16W LED Aquael to już za dużo a do tego dochodzi jeszcze światło słoneczne.

 

  • Tak długo jak nie odetniesz promieni słonecznych od tego zbiornika problem będzie powracał.
  • Druga sprawa to ziemia pod cieniutką warstwą żwiru. Gleba wywala Ci do wody nawozy i glony maja się dobrze. Żwiru jest stanowczo za mało. Ludzie piszą bzdury typu: daj 2 cm ziemi i 2 cm żwiru. Chyba po to żeby mieć inwazję glonów. Powinno być minium 6 cm żwiru, inaczej nawozy z gleby wydostaną się do wody.
  • Jednokomórkowe zielenice nie lubią mocnego przepływu wody, możesz zwiększyć przepływ co nieznacznie może poprawić sytuację.
  • Najskuteczniejsza jednak będzie lampa UV, zainstalowana na wężu "out" filtra zewnętrznego. To rozwiązuje problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.

1. Promienie słoneczne są odcięte

2. Dosypałam 2 kg żwiru (tylko tyle miałam w zapasie) + podmiana 30% wody - przez chwilę było lepiej, rano wróciło wszystko do "normy".

3. Przepływ wody jest na maksa od zawsze, wczoraj było też silne napowietrzanie.

4. Do mojego filtra hydor external 350 nie ma lamp uv... i wydatek ponad 300 zł nie w tym miesiącu nie zostanie uwzględniony.

 

Czy jeśli dosypię kolejne 2 kg żwiru inwazja ustąpi? Co można zrobić, aby poprawić stan wody? Bakterie i preparaty na glony nie działają, woda utleniona też nie.

Czy zakup i wykonanie testów coś da? Czy zakup preparatu poprawiającego stan wody coś da? Czy femanga stop glon coś pomoże?

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2019 o 13:57, lipnekonto11 napisał:

4. Do mojego filtra hydor external 350 nie ma lamp uv... i wydatek ponad 300 zł nie w tym miesiącu nie zostanie uwzględniony.

 

Czy jeśli dosypię kolejne 2 kg żwiru inwazja ustąpi? Co można zrobić, aby poprawić stan wody? Bakterie i preparaty na glony nie działają, woda utleniona też nie.

Czy zakup i wykonanie testów coś da? Czy zakup preparatu poprawiającego stan wody coś da? Czy femanga stop glon coś pomoże?

Są lampy UV pasujące do każdego filtra zewnętrznego. Rozcinasz waż, instalujesz lampę i gotowe.

 

Nie wiem czy inwazja ustąpi jeśli dosypiesz kolejne 2 kg żwiru. Ważne jest żeby warstwa nad ziemią była na tyle gruba by odciąć ją od słupa wody. 

Preparaty na glony mogą pomóc ale mogą szkodzić krewetkom i ślimakom a nawet delikatniejszym roślinom.  Stosowanie garbników trochę ogranicza zakwit. możesz dolać jakiś preparat z wyciągiem z torfu, czy liści dębu, pełno tego na sklepowych półkach. Generalnie zakwit wody ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...