Skocz do zawartości

Oswietlenie


lajsta7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem w posiadaniu akwarium 100l ( 80x 30 x 40h), jest tam pokrywa w której jest miejsce na jedną świetlówkę( nie kupiłem tylko dostałem). Teraz jest w niej świetlówka 20w ( 60cm )która i tak jest do wymiany  20w i tak było za mało i trzeba by wymienić na coś mocniejszego i właśnie tu moje pytanie czy wgl lepsza świetlówka wystarczy czy trzeba coś dołożyć np w stylu świetlówki led bo na zwykłą chyba miejsca nie ma ,a moze zamiast Świetlówki fluorescencyjnej jedną świetlówkę led  . Kolejnym pytaniem jest czy czy temperatura barwowa ma jakieś znaczenie i czy są jakieś parametry na które trzeba jeszcze zwrócić uwagę? na jednym z zdjęć jest tez statecznik czy on wystarczy na mocniejszą świetlówkę ( gdyby ktoś wytłumaczył jaki musi być stosunek mocy statecznika do świetlówki byłbym wdzięczny) . ostatnim pytaniem jest jak ma się stosunek mocy takiej zwykłej świetlówki do świetlówki led.

60060803_633366243792605_6147876944101769216_n.jpg

59836710_429281044288382_6442018750030938112_n.jpg

59651617_324524274850305_3029869006627536896_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne bo na tym stateczniku jest napisane: 2x15W, czyli powinien pracować z dwoma świetlówkami. To statecznik magnetyczny, do świetlówek T8. Możliwe, że może obsłużyć świetlówki 15W i 18W(20W), a nawet 30W. Jeśli chodzi o wymianę na mocniejszą świetlówkę to tu nie ma pola do manewru. Moc świetlówki jest powiązana z jej długością i więcej niż 18-20W tu nie wciśniesz. Są oczywiście świetlówki T8 i 58W ale mają 15, m długości.

 

Jeśli chodzi o zwiększenie mocy oświetlenia w tej pokrywie to możesz zrobić dwie rzeczy (najprościej):

  • dołożyć drugą świetlówkę T8 18W lub T5 24W, używając zestawu do modernizacji pokrywy, koszt 80 - 100 zł.
  • dołożyć jakiś moduł LED, koszt 100 - 200 zł

 

Przy dwóch świetlówkach można już "zaszaleć" z oświetleniem i jedno źródło światła zainstalować tzw roślinne, np świetlówka:

  • Sylvania Grolux
  • Narva Oceanic Fluora

 

Ja w 72l miałem 1x15W Narva Ocenic Fluora a druga 1x24W Aquael Sun(czy jakoś tak) 865 i rośliny wreszcie ruszyły. Ponieważ rośliny (w uproszczeniu) wolą światło czerwone i niebieskie (przewagę takiego mają w/w świetlówki) to na pewno skorzystają z takiej kombinacji. 

 

Zawsze też możesz zrobić akwarium odkryte, bez pokrywy, instalując belkę oświetleniową stawianą na bocznych szybach zbiornika, w zależności od źródła światła, koszt od 170 zł.

 

W każdym z w/w uzyskasz moc oświetlenia pozwalająca na hodowlę niewymagających roślin. Da się na tym stworzyć całkiem ładny zbiornik roślinny.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o takim module LED to taki 10 W by wystarczył? ( taki jak na 1 zdj) a jakbym do tego dołożył tą swietlówke ( 2 zdj) odrazu obok na trytykach które tam są w zestawie to dało  by rade ? (niestety przeróbka odpada bo pokrywa jest do oddania)

zdj123.PNG

zdj1234.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ale mogę dołożyć. Czyli nowa świetlówka T8 20-18 W. teraz tak pomyślałem ze dało by się dołożyć coś  w odległości około 6 cm od tej swietlówki T8 lepiej będzie dać tą świetlówkę LED z aquela 10 W czy tą świetlówkę czerwono-niebieską na rośliny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...