Skocz do zawartości

Karmienie - Badis bengalski – Dario dario


Yoshik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Zastanawiam się nad hodowla ryb Dario Dario, z tego co czytam rybki te nie tolerują pokarmu suchego i należy je karmić wyłącznie żywym bądź mrozonym pokarmem. Ja jako główny pokarm planuje zastosować pokarm mrozony, jednak nigdy nie stosowałem diety dla ryb opartej wyłącznie na mrozonym pokarmie stąd mam kilka pytań. 

Dodam jeszcze iż z uwagi na wielkość akwarium będę miał w nim tylko te rybki 1 samiec + 2/3 samice

1. Z jaką częstotliwością karmić rybki? Rozumiem że dwa razy dziennie jak to ma miejsce przy suchej karmie to zdecydowanie za często. 

2. Z uwagi na małą ilość rybek w akwarium wydaje mi się że taka cała standardowa kostka pokarmu mrożonego to zdecydowanie za dużo. Można takie kostki mrożone dzielić na mniejsze. Jaka część takie kostki podać rybom? 

3. Czy ktoś miał doczynienia z tymi rybkami? Jakiego typu mrożone pokarmy przyjmują najchętniej a jakie im nie podawać 

 

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi 

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez Yoshik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przez jakiś czas zastanawiałam się nad tym gatunkiem, a informacji jest bardzo dużo tak jak i rozbieżności w nich :( faktycznie najlepiej gdy wypowie się osoba hodująca te ryby.

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że:

1. Ze względu na mały rozmiar ryb przy odpowiednio dobranej "dawce" wystarczy karmić 1x dziennie. Jak określić dawkę? Po prostu podaj jakąś ilość pokarmu, jeśli wszystko zniknie w ciągu 5 minut max to porcja jest dobra - przyobserwuj czy wszystkie ryby pobierały pokarm. Jeśli po 5 minutach pozostają resztki, to o te resztki porcja jest za duża. Jeśli większość podanej porcji pożre dominujący osobnik uważam, że powinno się drugą identyczną porcję podać ponownie. Musisz pamiętać, że pokarm żywy i mrożony psuje się szybciej niż suchy. Nie pozostawiaj resztek w wodzie. Skąd zaczerpnąłeś informację, że suchy pokarm podaje się 2x dziennie??!!!

2. Cała kostka to stanowczo za dużo, nie wiem czy 1/2 też nie będzie za duża... Resztę patrz pkt.1

3. Badisy są małe i mają małe pyski. Pod uwagę bierz tylko pokarmy drobne, lub rozważ potrzebę siekania innego przed podaniem. W sklepach standardowo jest mały wybór pokarmu mrożonego i głównie będzie wymagał on siekania. W lepszych sklepach oferujących żywy pokarm masz większy wybór. Nie wiem jak w innych, ale w tym w którym się zaopatruję żywy pokarm sprzedają w małych woreczkach, jest duży wybór drobnych larw. Przy takiej obsadzie 1 woreczek mógłbyś stosować na dwa razy. Wystarczy przechować w lodówce w strefie słabszego chłodzenia. Zakupione woreczki nieotwierane spokojnie możesz przechowywać w lodówce w słabszej strefie chłodzenia do nawet 5 dni. Wydaje mi się, że Badisy będą preferowały żywy pokarm :( A pokarm typu ochotka i rurecznik kompletnie nie nadaje się do spożycia dla wszystkich ryb o małych wymiarach! Nawet siekany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego szukam kogoś kto miał do czynienia z tymi rybkami, bo trochę przejrzałem internet i widzę że te rybki najchętniej wodzień, dafnie, tubifex i artemie. Tylko że gościu karmi te ryby żywym pokarmem a jestem ciekaw czy w formie mrożone też one ja przyjmą. 

1. Te 2 razy dziennie z doświadczenia. Chodzi oczywiscie o stosowanie suchego pokarmu. Przy żywym/mrozonym częstotliwość zmmiejszalem 

2. Cała kostka też wydaje mi się za duża. Bardziej chodzi mi o to w jaki sposób ja dzielic? Czy zmrozona przekroić na pół i wsadzić do zamrazalki połowę czy wrzucić do jakiegoś pojemnika z wodą w celu rozmrozenia i karmić ta mieszanka przez dwa dni? 

3. Z tym dostępem pokarmu muszę pochodzić i popatrzeć w okolicznych zoologicznych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, jak będzie przy mrożonym.

1. Ja swoje suchym karmię 1x dziennie a żywy/mrożony podaję max 2x w tygodniu rezygnując wtedy z suchego. Gdy moje rybcie dostawały częściej, w efekcie po jakimś czasie chorowały, a większość padała.

2. Musisz próbować. Nikt Ci dokładnie nie powie, chyba że ma identyczną ilość ryb i już karmienie doprowadził do perfekcji :) Ja uważam, że powinieneś podzielić kostkę np. na 1/2. Jedną połowę odłożyć do oryginalnego opakowania, zabezpieczyć folijką i odłożyć do zamrażalnika. Drugą połowę rozmrozić w niewielkiej ilości wody i taką wlewać do akwa. W ten sposób ja podaję swoim mrożonki, oczywiście w większych ilościach :)

3. Celuj w sklepy, które faktycznie głównie zajmują się akwarystyką, w typowych nie będzie wyboru.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ciekawe, w przyszłości sprawdzę czy faktycznie raz dziennie spraw że rybki będą w lepszej kondycji. 

2. Dziękujęn za podpowiedź :-)

3. Właśnie w obecnym miejscu zamieszkania mam duży wybór sklepów, muszę pochodzić po jakis większych sieciowkach, mniejszych zoologicznych i popytać 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...