Skocz do zawartości

Chory glonojad, proszę o pomoc!


Aquarystyczna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam duży problem z glonojadem zbrojnikiem. Jakiś czas temu wyskoczył mi z akwarium, (przyznaję, mogło być to z powodu kiepskiej jakości wody) znalazłam go i od razu wsadziłam do wody. Chwilkę poleżał ,,brzuchem do góry", ale później było z nim dobrze, nie zauważyłam niczego dziwnego. Dzień później wymieniłam od razu wodę i zadbałam o odpowiednie pH i temp. Od niedawna na jego skórze, ciele zaczęły pojawiać się odbarwienia i czerwone plamy po jednym i drugim boku. Jego ogon również zaczął tak jakby obumierać (?). Bardzo proszę o pomoc, jak to wyleczyć i czym. Mam paski, którymi sprawdziłam pH i inne. Jedynym problemem jest zawyżone NO3, ale jutro wymieniam wodę więc liczę na poprawę. W sklepie zoologicznym nikt nie jest w stanie powiedzieć mi co się dzieje, kupiłam na razie lek Formisol-Zoolek (preparat pielęgnacyjny) oraz Tropical Aqua Care, który stosowałam kiedyś na ospę. Podejrzewam, że jest to choroba bakteryjna, osłabiło go po wypadnięciu z akwarium i złapał coś. Mam do niego duży sentyment i od dawna mieszka w moim akwarium, bardzo proszę o pomoc. Poniżej zamieszczam zdjęcia, które pomogą w zidentyfikowaniu choroby. Dodam, że moje akwarium ma 100l i małą obsadę, obecnie 5 neonek i 3 bocje.

glonojad choroba2.jpg

glonojad choroba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysechł. Albo poparzenia od Twojej ręki. Albo jedno i drugie.  Formisol nie za bardzo nadaje się dla zbrojników.  Zadbaj o dietę bogatą w witaminy i białko. Co do ogona, nie jestem pewna, czy nie pomogłaby raczej Akryflawina  - ale dla pewności poszukaj w necie, jakie leki są bezpieczne dla zbrojników.

 

Powodzenia. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie włożyłam go do formisolu, skoro już tam jest, to niech tam będzie z godzinkę, mam nadzieję, że nie zaszkodzi. Mam się nie martwić, że to coś bakteryjnego? Bo faktycznie teraz wygląda to jak poparzenia, ale w ogóle się na tym nie znam. Zastosuję się do Twoich rad i zobaczymy. Dziękuję bardzo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎01‎.‎05‎.‎2019 o 15:11, DavyJones napisał:

Że jak?

 

 

Że jak Aquarystyczna  podniosła zbrojnika z podłogi (czy gdzie leżał) gołymi rękami, skóra ryby uległa poparzeniu. 

 

W dniu ‎01‎.‎05‎.‎2019 o 10:36, Aquarystyczna napisał:

Mam się nie martwić, że to coś bakteryjnego?

 

Raczej się martw. Zwłaszcza jeśli obumiera ogon. Podobno na obumieranie płetw jest dobra Akryflawina, albo Bactoforte z firmy Sera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

 

 

Że jak Aquarystyczna  podniosła zbrojnika z podłogi (czy gdzie leżał) gołymi rękami, skóra ryby uległa poparzeniu. 

 

 

Nic takiego się nie wydarzy, chyba że jest Liz'ą Sherman, dziewczyną Hellboya. To jakiś mit. Strony akwarystyczne, które jeszcze go rozpowszechniają powinny zostać zbanowane.

Na zdjęciu w załączniku jeden z najbardziej znanych i cenionych akwarystów na świecie: Heiko Bleher. Trzyma gołymi rękoma zbrojnika złapanego w naturze. Pewnie chce go upiec i zjeść.

 

Zdjęcie pochodzi z: https://www.practicalfishkeeping.co.uk/blog/articles/meet-the-expert-heiko-bleher

Heiko Bleher.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...