Skocz do zawartości

Rexu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, mam pewien problem z filtrem.

Nie do konca wiem jak go dostosowac. Wylot jest skierowany do gory i jesli ustawie go mocniej to  na tafli wody robi sie "karuzela" i podczas karmienia kuleczki plywaja po calej powierzchni.

natomiast jesli ustawie go slabiej to  w ogole nie widac fali i tafla sie nie rusza. Ostatnio udalo mi sie ustawic (jakims cudem) filtr, zeby woda krecila sie po czesci tafli a druga jej czesc byla spokojna.

Wtedy fala byla widoczna przy wylocie filtra, lecz jak wspomnialem ruch wody byl na okolo polowie tafli. 

Tak wiec pytam sie Was, jak powinna zachowywac sie tafla wody przy odpowiednim nastawieniu filtra?

Dodam, że jest to 25 litrowe akwarium z jednym bojownikiem.

Edytowane przez Rexu
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej jest jeśli filtr "obraca" całą taflę wody, wtedy nie powstaje problem tzw. filmu białkowego na tej części tafli, która jest "spokojna". Ważne, żeby w akwarium nie panowała "wirówka", rośliny mają tylko delikatnie falować. Przy bojowniku rzeczywiście jest problem przy karmieniu, bo on - zwykle - nie "lata" za uciekającym po tafli pokarmem ;)  

Możesz spróbować przy karmieniu "wyciszać" filtr do najmniejszych obrotów, jeśli regulację filtra masz w miarę pod ręką. Nie polecam wyłączania filtra, bo zdarza się zapomnieć go włączyć. Możesz też przyzwyczaić bojownika do karmienia "pod nos", czyli wkładasz pokarm tuż pod powierzchnię wody, gdy bojek przypływa wypuszczasz żarełko z ręki ;) 

Jest jeszcze opcja włączenia napowietrzania do wylotu filtra, wtedy nawet przy małych "obrotach" tafli nie powstaje film białkowy, ale wszystko zależy od tego jaki masz filtr i jak mocny, żeby przy najmniejszych ustawieniach nie była za słaba filtracja - nawet tylko przy jednym bojowniku jest to ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.05.2019 o 11:46, maziama napisał:

Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej jest jeśli filtr "obraca" całą taflę wody, wtedy nie powstaje problem tzw. filmu białkowego na tej części tafli, która jest "spokojna". Ważne, żeby w akwarium nie panowała "wirówka", rośliny mają tylko delikatnie falować. Przy bojowniku rzeczywiście jest problem przy karmieniu, bo on - zwykle - nie "lata" za uciekającym po tafli pokarmem ;)  

Możesz spróbować przy karmieniu "wyciszać" filtr do najmniejszych obrotów, jeśli regulację filtra masz w miarę pod ręką. Nie polecam wyłączania filtra, bo zdarza się zapomnieć go włączyć. Możesz też przyzwyczaić bojownika do karmienia "pod nos", czyli wkładasz pokarm tuż pod powierzchnię wody, gdy bojek przypływa wypuszczasz żarełko z ręki ;) 

Jest jeszcze opcja włączenia napowietrzania do wylotu filtra, wtedy nawet przy małych "obrotach" tafli nie powstaje film białkowy, ale wszystko zależy od tego jaki masz filtr i jak mocny, żeby przy najmniejszych ustawieniach nie była za słaba filtracja - nawet tylko przy jednym bojowniku jest to ważne.

Wczoraj udalo mi sie ustawic filtr, ze cala powierzchnia wody falowala, ale nie robila karuzeli. Ale oczywiscie musialem cos ruszyc podczas czyszczenia szyb i karuzela ponownie zawitala w akwarium. Nie jest moze ogromna i nie przeszkadza rybce bo wylot filtra skierowany jest ku tafli wody, ale wlasnie glowny problem to latajace jedzenie. Myslalem nad zamontowaniem takiego koleczka co plywa na wodzie i do niego sie wsypuje jedzenie albo karmnika uniwersalnego. Czy to dobry pomysl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...