Jump to content
Arturzak20

[112l] Ogólne po przerwie.

Recommended Posts

Witam serdecznie, 

jestem nowy na forum, postanowiłem pobawić się w akwarystykę na nowo, po blisko 12 latach przerwy, odkąd tą pasją "zaraził" mnie tata. Wyjąłem z piwnicy starą 112-tkę i zacząłem kompletowanie sprzętu. Na razie jest z tym ubogo, ale pierwsze zakupy już w drodze. Jednakże od początku

Akwarium zrobione na ziemi ogrodowej, ok. 2cm (z pewnego sklepu internetowego), z dodatkiem gliny, torfu i keramzytu. Na to wszystko pięcio centymetrowa warstwa bazaltu o gradacji 1-2mm. Po środku akwarium mała plaża z piasku 0,5mm, posypana "lawą wulkaniczną". Do tego kamienie ozdobne, ułożone w małą kryjówkę (pomysł syna :) ). Sprzęt to jakiś stary filtr wewnętrzny Aquaela 500l/h, do którego dołożyłem ceramikę. Grzałka 100W w/w firmy. Oświetlenie to dwie świetlówki Sylvania po 18W, barwy 6500K oraz 10000K (w spadku po poprzednim właścicielu). Świecę od 9 do 13, następnie od 16 do 22. Wodę mam że studni głębinowej, dodatkowo zmiękczoną do 2 stopni przez żywicę jonowymienną. Wszystkie roślinki pochodzą z in-vitro. Na pierwszym planie eleocharis parvula mini, na drugim planie Hygrophila siamensis oraz Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis. Natomiast z tyłu pnie się limnophilla sessiliflora oraz rotala green. Wąkrotka białogłowa zakupiona kilka dni temu w koszyczku. Zbiornik został zalany ok. 3 tygodnie temu. Roślinki zdążyły w tym czasie podrosnąć, a zbiornik wg. mnie dojrzał by umieścić w nim ryby. Na pierwszy rzut poszły otoski w ilości 8 sztuk. Następnie wpuściłem 20 szt. Neonów innesa. Zastanawiam się nad dobraniem jeszcze jakichś ryb (np. któregoś z rodzajów małych pielęgniczek 1 samiec + 2 samice). Jeżeli chodzi o sprzęt to w drodze jest lampa chihiros a801, co2 do bimbrowni + dyfuzor oraz tło na tylną ściankę.

W akwarium pojawiły się (szczególnie na parvuli) drobne niteczki. Sądząc parvulę niezbyt dokładnie pozbylem się żelu, przez co jego resztki znalazły się na lodyżkach. Słabo rośnie również rotala, która jest strasznie rzadka. Zdaję sobie sprawę, że oświetlenie jest za słabe stąd pierwsze zakupy. Jeśli chodzi o nawożenie, to nie stosuje nic, mam zamiar kupić nawozy z serii easy life i dozowac wg. zaleceń producenta. Ewentualnie pojedyncze po zauważeniu jakichś braków. 

Mam zamiar prowadzić topic w formie bloga i dokumentować porażki i sukcesy :)

Jeżeli mi się uda to oczywiście wrzucam fotki. Pozdrawiam serdecznie. 

 

IMG_20190416_214952.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś przyjechała do mnie lampa chihiros. Ustawiłem ją na akwarium popołudniu i pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to jak mocno swieciła. Od razu zmniejszyłem natężenie światła za pomocą sterownika, który był w zestawie. Neony wypłynęły spod wąkrotki i zaczęły pływać w środkowej części zbiornika. Obecnie czekam na "darowaną" butlę z CO2, zobaczę jej stan i czy wymaga dodatkowych zakupów :)

(nie wiem czemu nie chce mi załadować fotek z telefonu, pokazuje się błąd - 200 :/) 

IMG_20190417_215731~2.jpg

Edited by Arturzak20
Dodano zdjęcie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×