Skocz do zawartości

Akwarium 112L - Pomocy


grzegora
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od dłuższego czasu walczę z moim akwarium, mianowicie jest to walka z glonami którą non stop przegrywam.

Przez kilka miesięcy na różne sposoby walczyłem z tym paskudztwem i nie poradziłem sobie. Niedawno zrobiłem restart zbiornika i sytuacja się powtarza glony są w ataku.

 

Akwarium oświetlam dwiema lampami led : CHIHIROS BELKA LED A801 oraz AQUAEL LEDDY SLIM BELKA LED 80-100cm PLANT 32W

Lampy są załączone na 7,5 godziny.

 

Dozuję CO2 z butli, w ciągu dnia.

 

Filtracja wody to filtr zewnętrzny Unimax 250 oraz dodatkowy filtr z gąbką wewnątrz akwarium.

 

Dno pokryte jest czarnym piaskiem bazaltowym.

 

Parametry wody jakie dzisiaj zbadałem

 

KH -  17

PH  8,8 ( skoczyło z 7,8 pomiar z zeszłego tygodnia )

GH  6

NH4  0,05

NO2  0,01

CU  0,1

NO3  1-5

PO4   0,15

SiO2  0

 

Rośliny brązowieją i zaczynają obumierać, na szkleniu akwarium i urządzeniach pojawiają się glony w zielonym i brązowym kolorze :-(

W załączniku dwa zdjęcia przedstawiające akwarium jak się zmieniło w ciągu 2 tygodni.

 

Proszę o podpowiedz co robię źle ??? Gdzie tkwi błąd.

 

Pozdrawiam Grzegorz

 

 

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wyłączył lampę aquaela, wydłużył za to świecenie chichirosa, do 9-10 godzin (jak możesz w nim zaprogramować świt i zmierzch to polecam).

46 minut temu, grzegora napisał:

PH  8,8 ( skoczyło z 7,8 pomiar z zeszłego tygodnia )

 

46 minut temu, grzegora napisał:

Dozuję CO2 z butli, w ciągu dnia.

Dziwna sytuacja. Ale bazalt to zło, co by miłośnicy ciemnych podłoży nie mówili.

 

Chyba pora sięgnąć po nawozy makro, rośliny głodują a glony mają się w najlepsze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo światła, roślin w zasadzie brak to i glony rządzą.

 

Masz w LED'ach 82W. To bardzo dużo jak na zbiornik bez roślin. Sam Aquael LEDy to już jest sporo jak na ten zbiornik.

 

Co masz  pod bazaltem? Nic.

 

W dniu 7.04.2019 o 20:03, grzegora napisał:

NO3  1-5

PO4   0,15

Na granicy wykrywalności. Dla roślin to za mało a dla glonów wystarczy. Rośliny nie rosną bo nie mają substancji odżywczych. 

 

Moja rada jest taka:

  • Kulki gliniane lub kapsułki do podłoża (bazalt to podłoże szatana)
  • Dosadzić roślin: rotale, ludwigie, nadwódki itp. DUŻO! 70-80% dna musi być obsadzone
  • Światło 12h jedna belka Chihiros
  • CO2 10h
  • kupić indykator CO2 - kolor powinien być limonkowy wpadający w żółty nawet.
  • 1/2 dawki jakiegoś nawozu All in One
  • Wpuścić kilka ryb, byle nie kopiące, niech produkują jakieś metabolity.

Glony powinny ustąpić. Jak rośliny ruszą będziesz mógł świecić druga belką (4h)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla takich roślin jak masz teraz to zdecydowanie nie warto. Nabawisz się jeszcze ciekawszej kolekcji glonów tylko.

Zmniejsz oświetlenie, dodaj nawożenie makro (ewentualnie kilka samców gupika/żyworódki endlera).

Anubiasa wyciągnij trochę do góry, tak żeby mu kłącze wystawało nad podłoże, w podłożu tylko cienkie korzenie. I przesuń go na bok, w cień bardziej bo zaraz go zielone futerko ogarnie.

Przy tych twardościach wody to warunki w sam raz na afrykańskie jeziora. Masz stację uzdatniania wody że Ci taki miesza w wynikach testów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...