Skocz do zawartości

Projekt AKwarium 420l+


Skill
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

 

Przymierzam sie do zakupu akwarium o wymiarach 140*50*60  - 420l

 

Planuje następującą obsade:

 

1. Skalary - na początek 8 szt po sparowaniu docelowo zostawiłbym 2  pary... chyba, że będę widział ze się jakoś dogadują to może i 3

2. Gurami mozaikowe - grupka 5-8 szt. 

3. zbrojniki niebieskie - 3 sztuki

4. bocje wspaniale 2-3 sztuki

5. sum indyjski 1-2 sztuki

No i moze jakies pojedyncze dodatki typu jakis motylowiec, moze bojowniczek, moze jakies labeo, moze... no włąsnie co byście tu dorzucili/wyrzucili z tego baniaka?

 

Oprocz tego mam kilka pytan.

 

Głównym celem akwarium jest oczywiście ekspozycja ryb  tzn... chciałbym osiągnąć efekt taki np ze skalary kopiłbym takie drozsze typu weloniaste, albo jakies pomaranczowe, moze czarne, lub inne  tylko z tego co słyszałem są to formy wyhodowane przez  akwarystów, przez cos  sa podobno mniej odporne i żyją krócej...  co wy o tym myślicie? Do tego zakładam, że np 2 sklaray kupie  w jednym sklepie 3 w innym i kolejne w w innym - docelowo chce je rozmnażać i w ten sposób chciałbym uniknąć  krzyżowania się rybek blisko spokrewnionych - to podobno gwarantuje, że  potencjalne młode rybki są zdrowsze i bardziej symetryczne. Do tego wszystkiego chciałbym te rybki ( gurami  mozaikowe + skalary)  ładnie wyeksponować .... czyli hmmm...  na jakim tle + z jakim podłożem i roślinami  będą one fajnie sie komponować. Myślalem od podłożu piaszczystym  lub ciemnym (grafitowym żwirku +  jasne rosliny  .... do tego  ciemniejsze tło tak aby wyeksponować barwy skalarów i gurami...  tylko co z pozostałymi rybkami....

Czy te bocje z sumami mogą razem żyć?

Czy 3 bocje  2 sumy i 3 zbrojniki to nie za dużo jak na dno  tego baniaka? jakie podloże bedzie najlepsze żeby pogodzić wszystkie te gatunki ryb?

 

Co do suma jeszcze... nie wiem którego wziąć - kiedyś miałem 25cm czernego suma w 112 l akwarium  i strasznie mi sie ta ryba podobala jak wypadała  pobudzona z zamku gdy poczuła jakieś "mięsko"  i robila doookola  potworny rozpiernicz-- to bylo po prostu piękne :) i mialem z nim rozne przygody... kiedys podczas odławiania ukuł mnie w dłoń takze nawet było to odczuwalne, innym razem wyskoczył z akwarium... ja go szukam w akwa a suma nie ma, pare godzin później patrze ... leży coś w kącie pokoju, całe w kurzu i kołtunach i sie wije hehehe.. - zguba sie znalazła :)... i właśnie tego osobnika chcialbym  najbardziej   w tym moim nowym projekcie a najlepiej 2 sztuki.... tylko no wlasnie 1 sztuka to pewnie nie problem a jak będą sie zachowywać 2 sumy w swoim towarzystwie?   jak ewentualna  obecnosc 2 suumów zniosą inne rybki? ... bo ten moj byly sumik lubial jakies tam neonki  połknąć

 

Tylko nie wiem jaki to był sum bo są 2 gatunki Heteropneustes FossilisClarias batrachus  jak to odróżnić z opisów są bardzo podobne, no i oba występują w czarnej barwie.

 

Do tego co z tymi gurami  jak to zrobic zeby bylo im dobrze... kiedys mailem 2 samiczki także nie było problemów... a teraz planuje większą grupke także nie wiem jak mi sie trafią ze 3 samce i powiedzmy 4-5 samic czy to sie jakeis grupki, pary potworzą, czy też będą walki o haremy i terytorium... hmmm?

 

Do tego wszystkiego jaka roslinnosc pod te wszystkei rybki ( zakładam, że roślinki muszą być wytrzymalsze fizycznie ... no bo te sumy lubią narozrabiać :) )

 

No i w sumie w związku z tym ze większość tych rybek  dorasta do +15  cm  może jakaś drobnica jeszcze do tego? a może to już jest dużo za dużo co wy na to ?

 

Co do osprzętu na pewno jakiś zewnętrzny filtr kubełkowy a reszty jeszcze nie wiem. Na razie jade na w miechy za granice a później startuje z tym akwa  :)

 

Docelowo  chciałbym rozmnażać  zarówno gurami skalary jak i zbrojniki... mam 2 stare puste akwaria 112 i  60 litrow także potencjał jest.

 

Pozdrawiam 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno gurami walczą ze skalarami. A tak ogólnie pisząc porównałeś wymagania gatunków, które chcesz hodować?  Jeśli chodzi o rośliny, to dobierz sobie rośliny ciemnozielone i jasnozielone na zasadzie kontrastu. Na 420 litrów to chyba już dwa filtry powinny być...w reszcie nie pomogę, bo nie znam się aż tak dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby da radę, ale ja bym chyba wolała, żeby w takim dużym zbiorniku woda do czyszczenia była odpompowywana w paru miejscach. Coś na zasadzie że do długich zbiorników lepiej wsadzić dwie mniejsze grzałki, bo wtedy bardziej równomiernie ogrzeją wodę. Z filtracją może być podobnie. 

 

Co do Twojego pytania o gurami. Kiedyś miałam (przypadkowo) dwa samce gurami złotych i każdy z nich zajął sobie osobny kąt akwarium.  Teraz mam harem gurami mozaikowe i widzę, że jedna samica (prawdopodobnie samica, bo jeszcze młody szczyl i nic nie widać) przegania drugą od samca. U mnie ogólnie jeśli chodzi o gurami, to właśnie samice zawsze bardziej walczą między sobą (choć te dwa samce też się tłukły, ale tylko jeden wykazywał agresję wpływając na terytorium drugiego). Tak więc będą raczej osobne gangi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 10.03.2019 o 22:48, Skill napisał:

5. sum indyjski 1-2 sztuki

Nie polecam ci tej ryby. Najczęściej w sklepach są piękne, młode i łaciate osobniki chociaż są też albinosy. Mam jednego łaciatego. Przy zakupie (2 - 3 miesiące temu) miał 4 cm. a teraz ma 23. Inna nazwa tego suma to clarias batrachus. Ryba bezproblemowa gdy jest młoda, ale rośnie wszystko i zaczynają się rodzić kłopoty. Mój sum wykopał wszystkie rośliny oprócz trawiastych i zjadał najpierw bardzo małe ryby (gupiki itp.), potem duże dania (mojemu odgryzł ogon, danio przeżyło i ma się dobrze) a teraz zjadł połowę ogona mojego suma rekiniego :( 

W dniu 10.03.2019 o 22:48, Skill napisał:

 

Głównym celem akwarium jest oczywiście ekspozycja ryb  tzn... chciałbym osiągnąć efekt taki np ze skalary kopiłbym takie drozsze typu weloniaste, albo jakies pomaranczowe, moze czarne, lub inne  tylko z tego co słyszałem są to formy wyhodowane przez  akwarystów, przez cos  sa podobno mniej odporne i żyją krócej...  co wy o tym myślicie?

Powolne skalary nie mają szans z szalejącym w nocy sumem indyjskim zwanym clarias.

W dniu 10.03.2019 o 22:48, Skill napisał:

 

Czy te bocje z sumami mogą razem żyć?

Mogą dopuki sumik nie urośnie, ale nawet wtedy nie będą się zbyt dobrze czuć.

W dniu 10.03.2019 o 22:48, Skill napisał:

Czy 3 bocje  2 sumy i 3 zbrojniki to nie za dużo jak na dno  tego baniaka?

Nie jest za dużo. Tylko bocji powinno być więcej a sumy gdy urosną powinieneś oddać.

W dniu 10.03.2019 o 22:48, Skill napisał:

 

Co do suma jeszcze... nie wiem którego wziąć - kiedyś miałem 25cm czernego suma w 112 l akwarium  i strasznie mi sie ta ryba podobala jak wypadała  pobudzona z zamku gdy poczuła jakieś "mięsko"  i robila doookola  potworny rozpiernicz-- to bylo po prostu piękne :) i mialem z nim rozne przygody... kiedys podczas odławiania ukuł mnie w dłoń takze nawet było to odczuwalne, innym razem wyskoczył z akwarium... ja go szukam w akwa a suma nie ma, pare godzin później patrze ... leży coś w kącie pokoju, całe w kurzu i kołtunach i sie wije hehehe.. - zguba sie znalazła :)... i właśnie tego osobnika chcialbym  najbardziej   w tym moim nowym projekcie a najlepiej 2 sztuki.... tylko no wlasnie 1 sztuka to pewnie nie problem a jak będą sie zachowywać 2 sumy w swoim towarzystwie? 

Czyli nie muszę ostrzegać że clariasek ma kolce jadowe. Wyskakiwanie z akwarium to nic nowego. On potrafi chodzić odpychając się kolcami. Jak chcesz te sumy to najlepiej akwa jednogatunkowe, ewentualnie jakiś wyrośnięty pleco, ale nie będzie pewnie zadowolony z takiego towarzystwa.

W dniu 10.03.2019 o 22:48, Skill napisał:

  

No i w sumie w związku z tym ze większość tych rybek  dorasta do +15  cm  może jakaś drobnica jeszcze do tego?

Drobnicę sum zje.

W dniu 10.03.2019 o 22:48, Skill napisał:

jak ewentualna  obecnosc 2 suumów zniosą inne rybki? ... bo ten moj byly sumik lubial jakies tam neonki  połknąć

 

Inne ryby zniosą obecność sumów zle.

W dniu 10.03.2019 o 22:48, Skill napisał:

 

Tylko nie wiem jaki to był sum bo są 2 gatunki Heteropneustes FossilisClarias batrachus  jak to odróżnić z opisów są bardzo podobne, no i oba występują w czarnej barwie.

Długowąs azjatycki czyli heteropneustes fossilis ma krótką a sum indyjski czyli clarias batrachus długą płetwę grzbietową.

Na koniec zdjęcie mojego suma gdy był młody:

1553296187_Clariasbatracius.thumb.jpg.ca33cefc8dc82a68ac3459da7f56d690.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...