Skocz do zawartości

Choroba czy nie


PiotrK01
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy na forum więc prosze o wyrozumiałość. Do tego początkujący, chociaz moze nie poniewaz akwarium miałem jeszcze w czasach kiedy woda była jaka była, nikt nie słyszał o substracie, a  brzęczyk było słychać dwa piętra wyżej. Potem nastąpiła bardzo długa przerwa. Od roku posiadam małe akwarium 25L z obsadą otos, kirysek, ampularia, 5 miesięcy temu  postanowiłem założyć  akwarium,  60L (opis, parametry etc. poniżej). Problem mam następujący - w akwarium na chwilę obecną jest 5 ryb (więcej nie dopóki nie dowiem się co jest nie tak):

- jeden otosek 

- dwa kardynałki 

- jeden kirys

- jeden neon 

+ ampularia 

 

Otosek, kardynałki i ampularia bez problemu żyją i nic się nie dzieje. Neon padł. Kirysa znalazłem głową zagrzebanego w piasku. Chciałem odłowić ożył. Następnego dnia to samo, wyciągnąłem, przełożyłem do mniejszego akwarium (z wodą nie pochodzącą z akwarium głównego) ożył i uaktywnił się. Dodam, że jest to druga próba założenia akwarium (przy pierwszej poległem - te sam problem - padł jarzeniec, a kirys zachował się dokładnie tak samo zagrzebał się, po przeniesieniu ożył). Nie mam pojęcia co może być przyczyną i gdzie tkwi błąd. 

 

Dane akwarium:

1. Około 60L - 60x30x35 (dł x szer x wys)

2. Ryby j.w. 

3. Rośliny nazw nie podam nic wyszukanego - 3 szt. piętro wysokie, dwie na korzeniu, mech na korzeniu 

4. Funkcjonuje 4 miesiące

5. Żadnej chemii nie stosuje

6. Oświetlenie 2x13W LED

7. Temp 26-27 st. 

8. CO2 brak , podaje węgiel w płynie 1ml na dzień, i ponieważ PO4 pokazuje O to 1ml. Potas raz na 3 dni. 

9. Parametry: NO3 - 30, NO2 - 0, PO4 - O,  PH - 8, Twardość 10,

10. UV mam na razie używam niezbyt często 

11. Podłoże aktywne aqua substrate + piasek (jest taras)

12. W akwarium korzeń i skała scenery stone

13. Filtr zewn Haldor prime 10 

 

Wszystkie kamienie, piasek kwarcowy etc. kupione w sensownych sklepach akwarystycznych, wszystko wyparzone, wygotowane, korzeń spreparowany przez mnie zgodnie ze sztuką, rośliny po kwarantannie przed posadzeniem. Rośliny żyją i rosną, pozostałe ryby OK. Choroba? Brak tlenu? 

 

Jeżeli trzeba wrzucę fotki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie chcę uzupełnić obsadę, już od dawna, tak by ryby czuły się dobrze, tylko nie wiem czy mam to robić teraz skoro nie znam przyczyny problemu z kirysem. Nie wiem czy to może być choroba? problem z natlenianiem, cyrkulacją wody? inne? Czy może powinienem sprawdzić jakieś inne parametry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie masz za wysokie ph. Dla neona i kardynałka za wysoką temperaturę. Ryby masz stadne trzymane pojedynczo. Co tu jeszcze napisać?

Albo zmień parametry wody ppd ryby albo dobierz ryby pod paretry.

 Innej rady nie mam dla Ciebie.

Jaka to odmiana kiryska?

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zbiciem PH mam problem próbuje to zrobić od 3 tyg, przy tej wodzie którą dostarcza mi miejski zakład wodociągów, to dość trudne. Temperaturę obniżam nie wiem skąd wyczytałem, że powinno być 26-28 mój błąd.

 

Odnośnie obsady, wiem, że trzeba zwiększyć "stado" ale nie chciałem tego robić póki nie wiem co się dzieje. Co ciekawe, kardynałki sobie radzą i problemu nie ma, ale uzupełnię obsadę.  

 

Kirys spiżowy, bać się raczej nie ma czego.  

 

Dzięki za uwagi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz, ten sam kirys przebywa obecnie (10 dni) w akwarium 25L, sam, przy tych samych parametrach wody, aktywny, bez myśli samobójczych. Stąd moje pytanie dlaczego w akwarium o nieco lepszych parametrach pojawia się taki problem. Co może się dziać w dużym akwarium? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski spiżowe to twarde sztuki. Dokup stadko i pewnie będzie ok.

Najprawdopodobniej stresuje go obecność innych ryb bo jest sam.

Nie zapomnij o kwarantannie, najlepiej z twoim samotnikiem😉

 

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...