Skocz do zawartości

Akwarium LT 126l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów akwarystów, przymierzam się do założenia baniaczka LT na bazie ziemi ogrodowej bez żadnych nawozów, dodatków itp, dodam, że nie jest to moje pierwsze akwarium, ponieważ posiadałem 240l, ale z racji wyprowadzki byłem zmuszony je sprzedać :) Widzę, że w klasycznych plastikowych pokrywach znajduje się głównie oświetlenie led z którym nie miałem nigdy do czynienia i nie wiem z czym to się je :P tak więc do sedna czy w akwa 80x35x45 (126l) do typowego ziemniaka 1x 16W ledowego oświetlenia będzie wystarczające, czy wziąć pokrywę z 2x 16w ? A może lepiej zainwestować w klasyczne t5 jarzeniówki chodź nie ukrywam, że mniejsze koszty zakupu są oczywiście w ledach bo od razu w zestawie, a tak to musiałbym pokrywę aluminiową, a nie chcę się bawić w żadne przerabianie. Drugie pytanko to jak się przelicza ta waty z ledów w stosunku do jarzeniówek? 1x 16w led to ile w klasycznej? Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na standardowych świetlówkach sie nie znam ale w swoim baniaku 100/40/50panorama posiadam 4 świetlówki aquael leddy tube 16w 2x plant i 2x sunny,  rośliny rosną, nawt te bardziej wymagające.Dodam ze podłoże żwirowe + niewielka ilość kulek gliniano torfowych. Zależy jakie rosliny chcesz chodować ale myślę że 2takie świetlówki by ci wystarczały (bardzo łatwy montaż w pokrywie) ,na bardziej wymagajace i tak byś musiał podawać co2. Tak wygląda baniak po 20dniach i małej przycince

14432276_DSC_7799.JPG

14432247_DSC_7855.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ledach liczy sie lumeny 25/40 lumenów na litr dla srednio wymagajacych roślin ale gdzieś wyczytałem że przy dobrych ledach można przyjać ze 1w jazyniówki /0,5w 03w ledy. 

Ledy maja mniej rozproszone swiatło ale za to  lepiej j dociera do dna zbiornika, lepsze przenikanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, fugeson napisał:

W ledach liczy sie lumeny 25/40 lumenów na litr dla srednio wymagajacych roślin ale gdzieś wyczytałem że przy dobrych ledach można przyjać ze 1w jazyniówki /0,5w 03w ledy. 

Ledy maja mniej rozproszone swiatło ale za to  lepiej j dociera do dna zbiornika, lepsze przenikanie

Co mają lumeny do roślin? 

Lumen określa jasność światła jaka widzi ludzkie oko. 

 W profesjonalnych szklaniach stosuje się światło czerwone i niebieskie, które mają znacznie mniej lumenów niż światło białe. 

Grolux, świetlówka roślinna, ma kilkukrotnie mniej lumenów niż świetlówka typy dziennego tej samej mocy. 

Dla roślin jest istotna barwa światła a nie jego jasność. Lumeny są dla ludzi. 

moj wykres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100%sie z tobą zgadzam, na wszystkich ledach o barwie białej nie zależnie czy ciepła czy zimna podawane sa lumeny tym wiecej tym mocniejsze swiatło, dla roślin tak jak napisałeś wyżej, dlatego przy doborze ledów oprucz swiatła dla roślin (grown, red plan) zwał jak zwał wybiera sie ledy te które mają wiecej lumenów, aby montować ich mniej w baniaku ale tyczy sie to tylko swiatła o barwie białej i oczywiscie od tego co kto jak chce i potrzebuje. Ja u siebie też uzywam ledów przeznaczonych dla roślin, 2x aquael leddy tube retro fit 16w + belka 95cm i50cm grown. 

14436759_DSC_7818.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...