Skocz do zawartości

Kolejność medii w filtrze zewnętrznym.


Karol1934
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od wczoraj jestem posiadaczem filtra zewnętrznego tzw. chińczyka (dostępny pod nazwami HW302 czy AG140 i wiele innych ) posiada on 3 kosze na wkłady i pytanie brzmi następująco, w jakiej kolejności ułożyć media ?

Aktualnie filtr śmiga na ułożeniu ( od spodu ) 1. gąbka 2. ceramika 3. biologia

Dzięki za rady.

filtr-kubelkowy-sunsun-hw-302.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, piteros napisał:

Zawsze pierwsze są gąbki, potem cała reszta.

 

Nie zawsze. W filtrach Tetry należy zacząć od dołu biologią, potem idą coraz drobniejsze gąbki. 

 

23 godziny temu, Karol1934 napisał:

2. ceramika

Ceramika to też biologia. W zasadzie wszystko w takich filtrach jest biologią poza ostatnią warstwą.

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie? Nie byłam w środku filtra, więc nie wiem ;) ale po otworach na wodę w tychże koszach patrząc woda wpływa najpierw na sam dół. Wata zatrzymująca najdrobniejsze zanieczyszczenia ma być na samej górze, nad gąbkami, więc raczej woda jest oczyszczana od dołu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa przykłady:

fluval.jpg.a34c40907b97d92fb7de546221c6889d.jpg

Na wloci dwie gąbki umieszczone w pionie.

JBL.jpg.d7e661f2776dfb75b0676f541e72f50f.jpg

Tutaj F1 to gąbka będąca prefiltrem.

Jak widzisz wszystko zależy od kierunku obiegu wody.

Możesz dać jedną gąbkę na wlocie, resztę na wylocie.

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na pierwszy ogień idą media mechaniczne, potem chemiczne, biologiczne lub odwrotnie biologiczne, chemiczne - jaki producent takie sugestie. Na koniec, przed wirnikiem zaleca się drobne medium filtracyjne dla ochrony wirnika, np fizelina.

 

Widziałem jak do Tetra ex 1200 plus niemiecki akwarysta na dno kubła - pomijając koszyki - wrzuca garść ceramiki, potem 1 koszyk gąbka+fizelina a potem 3 koszyki ceramiki. 

 

Fluval i Eheim oferują ceramikę jako medium wstępnej filtracji mechanicznej... która jest też siedliskiem bakterii. Bla bla bla... dużo można pisać o tym jakie, ile...  Wypełnienie kubła samą  gąbką daje podobny efekt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...