Skocz do zawartości

Zakładam nowy zbiornik


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowym akwarystą i już wiem, że na pewno zacząłem przygodę nie tak jak należy. Zmieniam zbiornik na większy i w planie jest 160l  (100x40x40). Myślałem o flitrze EHEIM Biopower 240, podłoże: piasek i drobny żwir, zestaw CO2 i termometr z regulatorem temperatury. Zbiornik ma być ogólny wielogatunkowy. Chciałbym żeby były w nim roślinki i wręcz z tego co słyszałem powinny dla zapewnienia odpowiedniego cyklu biologicznego. Nie wiem jakie światło będzie najlepsze bo chcemy kupić akwarium już z pokrywą i oświetleniem dzień/noc. Obsada akwarium docelowo: gurami x 4, prętnik x 3, neon x15, kirys panda x3, zbrojnik x2.

 

Teraz czas na pytania. Domyślam się, że to co napisałem jest jakimś cyklem losowo wrzuconych myśli, ale właśnie mam taki chaos w głowie. Im więcej czytam tym więcej sprzecznych info się pojawia w mojej głowie, bo ile ludzi tylu specjalistów. Nie wiem jakie rośliny i jaki sprzęt do akwa dobrać żeby było ok. Chciałbym to wszystko wiedzieć zanim zacznę zalewać zbiornik i uzdatniać wodę. Ogólnie wszelkie porady będą cenne i z pewnością w trakcie zrodzą mi się jeszcze pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurami będą walczyć z prętnikami. Zanim jednak pomyślisz o rybach, kup testy i zmierz podstawowe parametry wody - odczyn, twardość ogólna i węglanową. To najważniejsze parametry, według których powinieneś dobrac obsadę. Proponuje kupić filtr zewnętrzny (kubełek) - będzie mniej problemów z czyszczeniem. Oświetlenie chyba najlepsze będzie led. Wiele odpowiedzi znajdziesz w poradnikach przyklejonych do poszczególnych działów tego forum. Jeśli chodzi o roślinki, to masz pole do popisu, ponieważ większość powinna rosnąć dobrze w planowanym przez ciebie dnie, natomiast jeśli chcesz mieć gurami lub inne labiryntowce, na pewno postaraj się o coś pływającego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny-oświetlenie-podłoże-nawożenie słupa wody. To są rzeczy ściśle ze sobą powiązane.

Jeżeli chcesz wystartować w sposób przemyślany i zaoszczędzić sobie kłopotów to poczytaj o tym w dziale o roślinach.

Jeżeli chodzi o ryby to: temperatura, odczyn pH i twardość wody. Te parametry musisz poznać aby dobrać obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...