Skocz do zawartości

Oświetenie


toom10
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów i miłośników akwarystyki.

Mam pytanie odnośnie oświetlenia. Mój zbiornik ma 112l są rybki i roślinki, tym pierwszym powodzi się dobrze a tym drugim niestety nie. 

Moje oświetlenie to: 1x Power Glow T 8 20w 18000 K, 1xLife GloT8 20w 6700 K, 1x Leddy tube 10w 10000K.

Dno mam wyłożone żwirem, piaskiem, mniej więcej  od 0,1mm do 0,5mm.

Roslinki:

. Bacopa Myriophylloides Okółkowa in vitro 

. Eleocharis Vivipara PONIKŁO in vitro 

. Hemianthus Micranthemoides in vitro 

. Myriophyllum Tuberculatum Red WYWŁÓCZNIK 

. Micranthemum Umbrosum OKRĄGŁOLISTNE porcja 

. Alternanthera sp. Bronze porcja in vitro

. Myriophyllum Aquaticum (Wywłócznik Brazylijski)

czy tego światła jest za mało czy za dużo?

Edytowane przez toom10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu świetlówki Power-Glo wynika, że ona ma głównie widmo niebieskie, które podobno sprzyja rozwojowi glonów i roślin niższych. 
Świetlówki Life - Glo zaleca się łączyć z świetlówkami Aqua - Glo lub Flora - Glo, które emitują widmo czerwone, najlepsze dla roślin akwariowych. 

Cytat

Hagen Power-Glo to świetlówka o silnym niebieskim składniku widma polecana szczególnie do akwariów o uboższej florze, np. z rybami z gatunku cichlidae lub do akwariów morskich. Podkreśla kolorystykę ryb.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że korzystają, ale możliwe, że brakuje im jednak również czerwonej barwy. 

50 minut temu, piteros napisał:

18000K to niebieskie światło

 

Chyba nie zawsze. Moja Aqua-Glo ma 15000K i emituje  głównie światło czerwone. Aquarelle ma 10000K i  według specyfikacji ma wszystkie barwy widma (chociaż nadaje akwarium niebieskawy odcień). Fajnie to widać, jak się patrzy na świetlówki od dołu, woda pełni rolę pryzmatu i wtedy najlepiej chyba widać, co wysyła jaka świetlówka. Wczoraj aż poszperałam i natknęłam się na informację, że niebieskie widmo służy uzyskaniu niskiej i zwartej roślinności. W opisach świetlówek Aqua/Flora- Glo piszą, że wspomagają poprzeczny rozwój roślin. Czyli niebieskie powinno wyciągać w górę - na zasadzie przeciwieństwa. Z drugiej strony wyczytałam też, że rośliny lądowe i glony potrzebują widma niebieskiego, a  rośliny wodne czerwonego. Człowiek może zgłupieć - bo po co niby w tym wypadku do akwarium słodkowodnego świetlówki z widmem niebieskim? I wtedy człowiek przypomina sobie, że większość roślin akwariowych to rośliny lądowe przystosowane do przebywania w pełnym zanurzeniu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dzierzka666 napisał:

I wtedy człowiek przypomina sobie, że większość roślin akwariowych to rośliny lądowe przystosowane do przebywania w pełnym zanurzeniu

Fajnie to ujęłaś. Dlatego myślę że najważniejsza jest moc oświetlenia: warty, lumeny i skuteczniość. Barwa to bardziej chyba kwestia gustu niż potrzeb.

 W barwie białej też przecież jest pasmo czerwone. Przypomnijmy sobie rozszczepianie światła na fizyce w szkole😀

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piteros napisał:

W barwie białej też przecież jest pasmo czerwone. Przypomnijmy sobie rozszczepianie światła na fizyce w szkole

 

W świetlówkach nie do końca chyba. One są w końcu ulepszone ;) np. moja świetlówka Philips TLD coś tam 965 do wody emituje światło barwy białej wpadającej w żółć. Ta jest właśnie odpowiedzialna za dostarczenie roślin fal w zakresie widma słonecznego. W świetlówkach choćby wyeliminowano fale widma zielonego, ponieważ te są odbijane przez rośliny i jako takie nieprzydatne. 

1 godzinę temu, piteros napisał:

Dlatego myślę że najważniejsza jest moc oświetlenia: warty, lumeny i skuteczniość.

 

Prawie bym się zgodziła, gdyby nie jeden fakt: świetlówki typowo roślinne mają tych lumenów bardzo malutko. Aqua-Glo ma tylko 555 lumenów, a jest to typowo roślinna świetlówka. Jak patrzę na nią przez pryzmat wody, to ona jako jedyna z zestawu ma wszystkie kolory tęczy (nawet zielony :P ). Wczoraj w trakcie moich poszukiwań znalazłam informację, że lumeny najmniej obchodzą rośliny, ponieważ dla roślin ważniejsze jest światło emitowane w długościach niewidzialnych dla oka ludzkiego, a liczba lumenów określa jasność światła widzianego przez człowieka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.02.2019 o 10:55, piteros napisał:

Fajnie to ujęłaś. Dlatego myślę że najważniejsza jest moc oświetlenia: warty, lumeny i skuteczniość. Barwa to bardziej chyba kwestia gustu niż potrzeb.

 W barwie białej też przecież jest pasmo czerwone. Przypomnijmy sobie rozszczepianie światła na fizyce w szkole😀

Jeśli chodzi o rośliny, nie tylko akwariowe, to po pierwsze moc i barwa. Lumeny są nieistotne. 

Było to już na tym i innych forach tyle razy klepane, że aż nudne. 

Powinien być zakaz pisania o oświetleniu, bo tylko powielane są bzdurne mity i własne zmyślone teorie. 

Tu jest ładnie wszystko opisane razem z wykresami. 

 

http://tropicjungle.blox.pl/2010/02/Doswietlanie-roslin.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz namyśli mówiąc moc oświetlenia?

Nie ma znaczenia dla roślin ile żarówka, czy świetlówka pobiera wat. Znaczenie ma moc strumienia, czyli to co wychodzi ze żródła. Oczywiście barwa nie jest bez znaczenia, ale moim zadaniem decydująca jest moc strumienia czyli właśnie lumen. 

Cyt:

,,Im wyższa moc lampy, tym wyższe jest natężenie światła (więcej energii zostaje przetworzone na światło – na przykład zwykłe żarówki przetwarzają dużo pobieranej energii w ciepło, świetlówki natomiast przetwarzają dużo więcej energii w światło)"

Czy autor tego artykułu sam sobie nie przeczy?

,,Im wyższa moc lampy, tym wyższe jest natężenie światła"-naprawdę?  Czyli świetlówka 40W T5 da tyle samo światła co żarówka z prętem węglowym o mocy 40W?

 A co z wymienionym w tym artykule ciepłem? Gdzie sprawność źródła?

Jedyne co nam mówią Waty na opakowaniu to ile zabulimy za prąd.

 

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej błądzisz. Pojedź może do jakiejś szklarni i zapytaj ogrodnika, czy bardziej opłaca mu się oświetlać rośliny lampą o wysokim strumieniu świetnym (lm) , czy taką o takiej samej mocy, ale niższym strumieniu świetnym i falach z przedziału 430-450?

 

Albo prościej:

Sylvania Grolux 45W, 1230 lm

Juwell Day Light 45w, 2800 lm

Pod którą świetlówką wg ciebie lepiej będą rosły rośliny, tej 1230 lm, czy 2800 lm? 

Zanim odpowiesz poszukaj wykresów widma tych świetlówek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem tego Juvela o którym piszesz, ale znalazłem takiego: Juwel Świetlówka T5 High Lite Day 45W 895mm.

Biorąc pod uwagę że Grolux ma chyba troszkę lepsze widmo a juvel większy znacząco strumień, mogą być podobnie użyteczne. Druga kwestia to odbiór barwy jednej i drugiej przez człowieka. Pytanie czy lepsza bardziej cukierkowa czy jasna słoneczna? To jest inna sprawa-rzecz gustu.

Nie twierdziłem że widmo światła jest nieistotne. Twierdzę że moc w watach jest mniej użyteczna niż lumeny.

Zresztą z Twojego przykładu również może wynikać że Waty to sprawa jednak mniej istotna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dalej nic nie zrozumiałeś. 

Grolux ma znacznie mniej lumenów niż ten przykładowy Juwel, ponieważ emituje więcej fal w paśmie 400-450 i 600-650, czyli takich jakich potrzebują rośliny. 

Dla ludzkiego oka juwel świeci jaśniej (więcej lumenów) bo emituje więcej fal w paśmie 500-550, które człowiek wodzi jako "jasne" światło. 

 

Świetlowki "roślinne" świecą dla człowieka ciemniej, dają mnie lumenów z Wata ale korzystniejsze światło z punktu widzenia fotosyntezy. 

 

Lumen to w uproszczeniu jasność światła odbierana przez ludzkie oko dla roślin jest to Mało istotne. 

Jedyną świetlówka która znam, dającą "światło roślinne" i jednocześnie stosunkowo dużo lumenów jest Juwel Nature. 

 

Prościej już się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DavyJones napisał:

Dalej nic nie zrozumiałeś.

 

Bez przesady.

Od początku pisałem że widmo jest ważne.

Na zakończenie cytat który oddaje to co chciałem napisać:

,,

Wiele osób powiedziało by,że długość fal/temp.barwowa jest więc najważniejszym parametrem.

Po części mieli by rację,ale nie do końca,ponieważ rośliny są w stanie prowadzić fotosyntezę i prawidłowo się rozwijać nawet przy nieodpowiednim świetle jeżeli jego ilość będzie duża, natomiast przestaną się rozwijać i zginą nawet przy najlepszym świetle jeśli jego ilość będzie za mała."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piteros napisał:

rośliny są w stanie prowadzić fotosyntezę i prawidłowo się rozwijać nawet przy nieodpowiednim świetle jeżeli jego ilość będzie duża

 

To jest kolejna nieprawda powielana na forach. Rośliny nie będą się rozwijać przy nieodpowiednim świetle, nawet jeżeli jego ilość będzie duża. Nieodpowiednie czyli takie o długości fali 500-550 nm. No to dlaczego rosną pod najtańszymi świetlówkami za 10 zł sztuka? Bo nawet takie świetlówki, choć w niewielkim stopniu emitują fale w zakresach 400-500 nm i 600-700 nm. Więc kilka takich świetlówek może zapewnić dostateczną ilość światła w odpowiednich barwach/długościach fal. Jest to oczywiście strata  energii elektrycznej z punktu widzenia hodowli roślin. Tu pojawia się kwestia czy oszczędzić na świetlówkach akwarystycznych, czy na prądzie? Czy wydać więcej pieniędzy na świetlówkę roślinną, czy raczej kupić te tańsze i zapłacić więcej za energię elektryczną. To już każdy niech rozstrzygnie indywidualnie.

 

Z punktu widzenia akwarysty roślinnego nie są istotne lumeny, ale widmo, długość fal i coś co zostało nazwane Photosynthetically active radiation (promieniowanie fotosyntetyczne czynne) - PAR. Jeśli już ktoś chce dzielić włos na czworo. PAR mieści się w zakresie długości fali 400-700 nm, czyli takim które jest wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy. Najistotniejsze są zakresy 400-500 nm i 600-700 nm. Światło słoneczne ma go około 45%. Im wyższy PAR w świetlówce tym lepiej dla roślin. 

 

Jeśli chodzi o świetlówki liniowe to wystarczającymi parametrami są W i barwa. Warto zawsze też rzucić okiem na wykres z rozkładem widma.

 

Natomiast jeśli chcesz sobie oświetlić pomieszczenie w którym mieszkasz, pracujesz, to tutaj dopiero mają znaczenie lumeny. Im więcej lumenów tym oko ludzkie odbiera światło jako jaśniejsze.

 

Znam akwarystów, którzy oświetlają zbiorniki roślinne wyłącznie świetlówkami roślinnymi. W zbiorniku jest ciemno, różowo i nieatrakcyjnie. Dopiero kiedy wracają do domu i chcą zobaczyć co się dzieje w akwarium, włączają świetlówki typu Day.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie są zbędne. Jakoś to akwarium roślinne trzeba oglądać. Jeśli masz w pokrywie tylko jedno miejsce na świetlówkę, to wtedy instaluje się Day. 

Jeśli masz miejsce na więcej niż jedną, to już warto zainstalować przynajmniej jedną roślinną świetlówkę obok tej Day. 

 

Ja z tych co używałem/używam, polecam groluxy, narva oceanic fluora i moje ulubione Juwel Warm i Nature. 

Warm i nature można używać jako jedyne oświetlenie roślinnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: ma to sens.

I właśnie po tej owocnej wymianie poglądów zamówiłem groluxa bo miałem 2xday.

Co prawda miałem groluxa wcześniej, ale jak ma to pomóc roślinom to czemu nie. Dwie świetlówki day dają dużo światła i mocno podkreślają zieleń.

Złamanie twgo groluxem to może być dobry i pożyteczny pomysł.

Spóbuję, zobaczę.

Tylko kołek nie zmienia zdania pod wpływem rozsądnych argumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, DavyJones napisał:

Nie, nie są zbędne. Jakoś to akwarium roślinne trzeba oglądać

 

 

To dobrze.  Chociaż nie za bardzo mi się podoba wybarwienie akwarium, od kiedy aquarelle mam z przodu, a słoneczną w środku. Ale kiedy miałam w odwrotnej kolejności, to zdychało mi wszystko, co posadziłam na przodzie akwarium, nawet hygrokotyla.

 

4 godziny temu, piteros napisał:

Co prawda miałem groluxa wcześniej, ale jak ma to pomóc roślinom to czemu nie.

 

Ja mam uprzedzenie do firmy Sylvania. Być może źle mi doradzono w sklepie co do rodzaju świetlówki, ale po jej zakupie roślinki poszły mi w miazgę. Nawet glony nie chciały rosnąć :mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszym układzie 2x6500K nie narzekam na wzrost roślin. Może czerwone troszkę mają dłuższe międzywęźla. Fotosynteza idzie pełną parą, zieleń jest soczysta, intensywna.

  Za pare dni założę jednego groluxa i zobaczymy efekt. Ryby powinny lepiej się wybarwić😀

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...