Skocz do zawartości

Sheeshenzoo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam już raczej duży problem wydaje mi się, że z okrzemkami. Poniżej opis mojego akwarium oraz zdjęcia. Proszę was o pomoc :<
Przed restartem akwarium był problem z mętną wodą i pokrywającymi się dziwną naroślą korzeniami oraz brązowym nalotem na roślinkach (nie było go wiele - myślałam że to nalot z korzeni, teraz wiem że były to okrzemki).
restart - 20 grudnia
W akwarium znalazły się rośliny wyczyszczone mechanicznie z poprzedniego (anubias bartera, anubias bartera niski i bakopa drobnolistna) oraz nowe zakupione u innego akwarysty. Po restarcie, woda już bez korzeni, znowu zaczęła mętnieć, jej stan utrzymywał się tak przez 1,5 miesiąca. Aż do zakupu sterylizatora UV do filtra. Został zamontowany 24 stycznia. Po 5 dniach woda była krystaliczna i wszystko wyglądało bardzo ładnie. Ok 10 lutego pokrycie roślinek w akwarium okrzemkami trochę się powiększyło. Wyjechałam na tydzień i akwarium wygląda jak na zdjęciu.

Parametry:

  • akwarium ma 112 litrów;
  • pH wody jest poniżej 8;
  • oświetlenie: dwie lampy ledowe 18 W w tym jedna do roślin;
  • czas naświetlania: 8 godzin;
  • grzałka Aquael Comfortzone 100W;
  • podmiany wody: raz na tydzień 40 litrów;
  • podłoże to żwirek akwarystyczny rzeczny 4-8 mm.

Filtracja
Filtr Aquael Multikani 800 kubełek podstawowy z wkładem zeoMAX oraz dodatkowy moduł carboMAX.
Filtr czyszczony jest raz w miesiącu. Moduł carbomax dodany na początku stycznia.
Powierzchnia wody jest w ciągłym ruchu dzięki napowietrzaczowi na środku akwarium.

Obsada roślinna:

  • Anubias Bartera
  • Anubias bartera niski
  • Bakopa drobnolistna
  • Strzałka pływająca
  • Wąkrotka białogłowa
  • Limnofila pachnąca
  • Didiplis diandra
  • Cryptocoryne lutea
  • Limnophila aquatica
  • Rotala Bonsai
  • Alternanthera reineckii Mini
  • Limnobium rozłogowe
  • echinodorus ovalis

Dwóch roślinek nie udało mi się rozpoznać, nie jestem pewna czy powyższe nazwy zgadzają się dokładnie z tym co mam w akwarium, ponieważ starałam się je rozpoznać na podstawie katalogów internetowych, a większość roślin zakupiłam u innego akwarysty a nie w sklepie.

Mieszkańcy:

  • 5 neonów
  • 8 gupików pawie oczko
  • 1 glonojad
  • 5 czarnych molinezji (małe)

Woda dolewana przy podmianie, nalewana jest tydzień wcześniej do 5 litrowych baniaków (dodaję parę kropli uzdatniacza). Wiem, że jest twarda, ponieważ w naszym czajniku zawsze wytrąca się dużo kamienia.

Zamierzam wyczyścić rośliny i akcesoria mechanicznie oraz odmulić dno, co robię zawsze przy podmianie. Czytałam, że okrzemki mogą wystąpić z powodu za słabego oświetlenia, czy moje takie jest? Co poradzicie? Swoją przygodę z akwarystyką zaczęłam niedawno i mimo problemów staram się nie poddawać :)  

Jedno ze zdjęć jest z okresu kiedy udało się pozbyć mętnącej wody - po założeniu sterylizatora.

 

52144324_531900407332199_7712143336550694912_n.jpg

52323687_401529710608358_7450823434474356736_n.jpg

52508166_413550216058603_3371997567326879744_n.jpg

51973132_2255187134501508_1536817874935480320_n.jpg

52599187_214618429407017_7287158263936712704_n.jpg

52523778_1309229612550120_2176639200265240576_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże jakie masz, to tragedia. Między te kamienie wchodzi wszystko i gnije pod spodem. Ja radzę restart. 

Bez testów trudno Ci pomóc... Dla mnie takie glony w "świeżym" zbiorniku to nie glony. Jak rośliny się rozrosną to glony znikną. 

 

Oddaj Neony komuś, kto ma miękką wode, bo takiej potrzebują. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dojrzewało miesiąc zanim wpuściłam rybki. Które testy powinnam wykonać i jakie podłoże w takim razie polecacie? Słyszałam o podłożach aktywnych ale wiem, że trzeba umieć się z nimi obchodzić. I czy przy restarcie mogę włożyć te same rośliny, skoro dalej jest na nich osad? Wyczyściłam je mechanicznie ale tyle na ile się udało i tylko te mocniejsze, że tak powiem bo tych kruchych nie dałoby rady.

Edytowane przez Sheeshenzoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2019 o 16:56, Dzierzka666 napisał:

Zwiększ naświetlenie do 10-12 godzin. Akwarium dojrzewało? 

 

 Po co tak oświetlać, co to da? :)

 

W dniu 19.02.2019 o 06:12, bombabomba napisał:

Podłoże jakie masz, to tragedia. Między te kamienie wchodzi wszystko i gnije pod spodem. Ja radzę restart. 

Bez testów trudno Ci pomóc... Dla mnie takie glony w "świeżym" zbiorniku to ni

 

Oddaj Neony komuś, kto ma miękką wode, bo takiej potrzebują. 

 

Jak się ma to do okrzemków?

I co da restart?

 

W dniu 19.02.2019 o 06:12, bombabomba napisał:

Dla mnie takie glony w "świeżym" zbiorniku to nie glony. Jak rośliny się rozrosną to glony znikną. 

Całkowicie się zgadzam :)

 

Przy dojrzewaniu akwarium, nawet w miękkiej wodzie miałem okrzemki :)

 

W dniu 19.02.2019 o 08:53, Peeteer napisał:

Podłoże najlepiej byłoby piach, bo zanieczyszczen nie przepusci niżej, testy najlepiej ph, kh gh, no2 zoolek i np no3 jbl.

Racja, będzie do estetyczniej wyglądało, da systemowi korzennemu roślin większe pole do popisu.

 

22 godziny temu, bombabomba napisał:

Podłoże aktywne dla ryb jakie masz nie jest dobrym rozwiązaniem. Wpływa na parametry wody. 

Lekko się zdziwilem powiem szczerze.

 

22 godziny temu, bombabomba napisał:

Piasek lub drobny kwarc, z "glonojadem" lepiej piasek żeby gęby nie pokaleczył.

No tak, dokładnie! :)

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:

Po restarcie, woda już bez korzeni, znowu zaczęła mętnieć, jej stan utrzymywał się tak przez 1,5 miesiąca. Aż do zakupu sterylizatora UV do filtra. Został zamontowany 24 stycznia. Po 5 dniach woda była krystaliczna i wszystko wyglądało bardzo ładnie.

To był glon.

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:

pH wody jest poniżej 8;

Jakimi testami wykonałaś pomiar? :)

 

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:

Filtracja
Filtr Aquael Multikani 800 kubełek podstawowy z wkładem zeoMAX oraz dodatkowy moduł carboMAX.
Filtr czyszczony jest raz w miesiącu.

Nie tykaj tego cuda za często. Rozwalasz tym filtrację biologiczną, co może mieć duży wpływ na brak równowagi parametrów.

Swoje kaskady czyściłem raz na pół roku, Ty też nie powinnaś tego częściej robić :)

 

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:

podłoże to żwirek akwarystyczny rzeczny 4-8 mm.

To bardzo " brzydkie" podłoże :D

 

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:
  • podmiany wody: raz na tydzień 40 litrów;
  • podłoże to żwirek akwarystyczny rzeczny 4-8 mm.

Podmiany wystarczą Ci przy tym litrażu raz na 2 tygodnie, możesz raz na miesiąc.

Co do podłoża, tutaj koledzy Ci już poradzili, naprawdę warto zmienić na piasek.

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:

Powierzchnia wody jest w ciągłym ruchu dzięki napowietrzaczowi na środku akwarium.

Nie potrzebujesz go, wystarczy Twój filtr, nie przesadzaj z obiegiem wody, zamiast nad okrzemkami, możesz się pomęczyć z krasnorostami, z tym cholerstwem znacznie trudniej walczyc :D

 

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:
  • Anubias Bartera
  • Anubias bartera niski

to rośliny typowo na korzenie :)

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:

Mieszkańcy:

  • 5 neonów
  • 8 gupików pawie oczko
  • 1 glonojad
  • 5 czarnych molinezji (małe)

nie znając parametrów wody, a podejrzewam że miekkiej nie masz, neony sie nie nadają, tym bardziej że masz mocne światło i jasne podłoże

Neony i podejrzewam że Zbrojnik niebieski żyją w kwaśnych,miękkich wodach, przy skąpym oświetleniu.

Jeśli już masz coś zostawić, tak by było lepiej, zostaw żyworódki: Gupiki, Molinezje

 

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:

Woda dolewana przy podmianie, nalewana jest tydzień wcześniej do 5 litrowych baniaków (dodaję parę kropli uzdatniacza). Wiem, że jest twarda, ponieważ w naszym czajniku zawsze wytrąca się dużo kamienia.

Zamierzam wyczyścić rośliny i akcesoria mechanicznie oraz odmulić dno, co robię zawsze przy podmianie. Czytałam, że okrzemki mogą wystąpić z powodu za słabego oświetlenia, czy moje takie jest? Co poradzicie? Swoją przygodę z akwarystyką zaczęłam niedawno i mimo problemów staram się nie poddawać :)  

Jedno ze zdjęć jest z okresu kiedy udało się pozbyć mętnącej wody - po założeniu sterylizatora.

Najlepszym uzdatniaczem jest odstana woda, chemii unikaj za wszelką cenę, czasami robi to więcej złego niż dobrego

Wiesz, okrzemki nie zawsze muszą być z powodu słabego oświetlenia, jest pare czynników, ja miałem je przez pewien okres nawet w mocnym świetle, odpowiedniej jego barwie, super nawożeniu, uzupełniając CO2

Z czasem okrzemki będziesz usuwała tylko na szybce, rośliny przy dobrych parametrach nie dadzą im szans.

Edytowane przez Beniek
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Beniek napisał:

Lekko się zdziwilem powiem szczerze

Masz rację, przecież istnieją podłoża, które podnoszą twardości, nie wzięłam tego pod uwagę 😜 Manado byłoby jak znalazł. 

 

Uwaga dotyczącą tego, że podłoże jest nieodpowiednie, nijak się ma do okrzemków, to tylko uwaga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2019 o 17:11, Dzierzka666 napisał:

 

Okrzemki występują przy zbyt słabym oświetleniu. Poza tym dłuższe oświetlenie da "kopniaka" do rozwoju roślinom. Ale to chyba sam wiesz ;) 

 

Dłuższe oświetlenie nic nie da, jeśli autorka tematu odpowiednio nie nawozi akwarium.

Prowadziłem hodowlę eleocharisów wszelakiej maści, odpowiednio nawożąć i oświetlając tylko 8 h :)

To jakbyś wyszła na dwór śliczną pogodą, nie jedząc porządnego śniadania, prawda że to już tak nie cieszy? :)

 

Przy braku nawożenia, długo oświetlajac pomożesz koleżance wyhodować ładne zielenice, a rośliny wygłodniałe i tak się nie ruszą.

 

23 godziny temu, Sheeshenzoo napisał:

Test pH ZOOLEK. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, już wiem, że na pewno powinnam zmienić podłoże. A co z okrzemkami znikną same? :D

Test zooleka ph nie należy do dokładniejszych :)

Za nie wielkie pieniądze ( jak na lepsze testy ) poleciłbym Ci Tropikala :) 

Okrzemki zasadniczo zawsze będą, u mnie było to jedynie na szybie i gdzieś tam przy podłożu :)

7 godzin temu, bombabomba napisał:

Masz rację, przecież istnieją podłoża, które podnoszą twardości, nie wzięłam tego pod uwagę 😜

Zgadzam się, ale to podłoże do tych nie należy :)

 

7 godzin temu, bombabomba napisał:

Uwaga dotyczącą tego, że podłoże jest nieodpowiednie, nijak się ma do okrzemków, to tylko uwaga. 

Te podłoże jest po prostu nijakie, nawet podłożem tego nie nazwę :)

Poza tym strasznie wygląda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2019 o 18:50, Beniek napisał:

Manado mnie nie obchodzi, mowa była o aktualnym podłożu a raczej kamieni, jakie posiada autorka

 

Pytała też o podłoże aktywne. 

Restart-miałam na myśli wymianę podłoża właśnie. 

P. S. Postaraj się odpowiadać innym tonem, ten jest trochę irytujący 😉 

Edytowane przez bombabomba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2019 o 10:08, Sheeshenzoo napisał:

Filtr Aquael Multikani 800 kubełek podstawowy z wkładem zeoMAX oraz dodatkowy moduł carboMAX.
Filtr czyszczony jest raz w miesiącu.

 

Mój Boże... to ja kubła nie otwierałem przez dwa lata, a tu co miesiąc jest czyszczony....
W jakim celu?
Te wkłady zamień na ceramikę i gąbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, locdog napisał:

 

Mój Boże... to ja kubła nie otwierałem przez dwa lata, a tu co miesiąc jest czyszczony....

 

Ja swój otworzyłam po 2 miesiącach w ramach akcji usuwania zeolitu i był taki syf, jak kiedyś po roku. Poprzedni filtr czyściłam co 6 tygodni i nie miałam problemu z roślinami ani rybami. W tamtym co prawda nie było prefiltra, ale wychodzi na to, że to akurat nie ma znaczenia (przynajmniej w moim przypadku). Myślę, że należy dopasować częstotliwość czyszczenia filtra do potrzeb akwarium. Chociaż nie wiem, czy u autorki tematu zachodzi taka potrzeba. 

W dniu ‎20‎.‎02‎.‎2019 o 19:20, Sheeshenzoo napisał:

A co z okrzemkami znikną same?

 

Powinny. Jeśli nie znikną, to będzie znaczyło, że coś jest nadal nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

Mimo wszystko nie jestem do końca przekonana. Swojego kubełka też nie otwierałam przez rok, bo niby woda czysta była. Jedna ryba padła z przyczyn nieznanych, więc chyba u mnie to jednak było za rzadko. 

Jedna ryba jeszcze o niczym nie świadczy.

Problem byłby wtedy, kiedy te same objawy przejawiały by inne ryby.

Mogła się skaleczyć, czegoś najeść, przejeść, zestarzeć... powodów setki, mogę nawet napisać, że nie chciało jej się żyć :D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Generalnie po mechanicznym wyczyszczeniu problem nie powrócił :) a minęły już 3 tygodnie, oczywiście osad pozostał w niektórych miejscach gdzie nie mogłam doczyścić, ale z tego co widziałam rybki chętnie łuskały roślinki i kamyczki doczyszczając je. Poszłam za waszą radą i dzisiaj wymieniłam kamyki na piasek. Rzeczywiście wygląda znacznie lepiej! Dzięki wielkie za pomoc. Tak jak mówiliście okrzemki najprawdopodobniej były objawem dojrzewania akwarium po pozbyciu się wcześniejszego "mętnego" glona. :)

53932249_2252397041666032_7241681844536606720_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Kochana koleżanko,

zaopatrz się w dzieści kilogramów tego piasku, bo przy czyszczeniu dna będzie Ci go ubywać i musisz mieć na dosypki :) I miej na uwadze, że będziesz zmuszona częściej je oczyszczać, jeśli zdecydujesz się wpuścić do zbiornika żyworódki - one non stop żrą i non stop sr..ą. Glonek zresztą też, aż się nitki "tego" ciągną :D To są jedne z gatunków ryb, które najbardziej zanieczyszczają zbiornik odchodami. Mówię z własnego doświadczenia! Przez chwilę zaniedbasz podmiany i czyszczenie i masz gwarancję problemów. Przemyśl czy na bank chcesz takie ryby, bo przy tej pojemności masz większy wybór w innych gatunkach.

To tak na marginesie, proszę nie krzyczeć :) 

Pozdrawiam i sukcesu życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...