Jump to content
Trupioblady

Ramireza - biała kulka przy pysku

Recommended Posts

Witam. Mam problem z samiczką ramireza. Zauważyłem, że pojawiła się u niej biała kropka. Raczej nie jest to ospa - ta kulka jest większa niż w przypadku ospy i tylko samica ramireza ją ma. Jest ona jedna, na ciele ramirezki nie ma innych takich "kulek". Nie wiem co to za choroba, czy ktoś może rozpoznaje? Samiczka raczej normalnie pływa, chętnie je. Podejrzewałem plesniawke lub dziurawice, ale jestem laikiem i nie miałem styczności z tymi chorobami więc ciężko mi to określić. 

Temperatura 28-29 stopni C

NO3 ok 15 mg/l

NO2 bliskie 0

GH ok 12 d

KH 5 d

pH ok 6.6

Screenshot_20190217-144115.jpg

Screenshot_20190217-144204.jpg

Screenshot_20190217-144335.jpg

Screenshot_20190217-144324.jpg

Edited by Trupioblady

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plistoforoza lub pleśniawka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rybę daj do osobnego zbiornika (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś). Piętaj o parametrach wody. Lecz na pleśniawkę. Niestety, plistoforozy nie wyleczysz.

  • SÓL KUCHENNA niejodowana, wcześniej rozpuszczona, dodajemy 15g na 1L wody, kąpiel powinna trwać około 30min, kąpiel można powtarzać do ustąpienia objawów;
  • NADMANGANIAN POTASU  - dodajemy 0.5g na 10L wody, kąpiel powinna trwać około 10 min, kąpiel można powtarzać 2-3 razy w tygodniu do ustąpienia objawów

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poczytałem i przetarlem lekko to miejsce tamponem, białe zeszło, jednak pod tym jest dziurka. Tą dziurkę miała już od dawna, prawdopodobnie o coś uderzyła jak samiec ja gonił. Później czuła się dobrze, rybki miały tarlo ok 1.5 tygodnia temu. To coś białego pojawiło się praktycznie z dnia na dzień. Dziurka jest teraz, jak się okazało trochę większa. Na forach czytałem, że podobne objawy ma dziurawica i Hexamitoza. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×