Skocz do zawartości

ryby padają jedna po drugiej


mario241079
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam potężny problem i nie wiem co jest grane!!!

 

akwa 240 

filtr zew. sun HW-303b 1400l/h

-wkład węglowy

-zeolit

-bio ceramika

filtr wew. Aqua szut T-head 750

 

woda mierzona zoolekiem, tylko PH elektronicznie

PH-7,8

No3- coś ponad 20 ciężko stwierdzić

No2- 0

NH3-0

KH-7

GH-14

 

Ryby to 3 gupiki i 4 malutkie, 8 kirysków pand i pstrych, 4 ramirezy, 4 tęczanki boesmana 5 neonowe, 4 dorosłe glonojady.

Nie podaje co2 i micro macro, rośliny to anubias z 10 kryptokoryn , 3 kabomby.

A teraz do sedna. W niedzielę przywiozłem z giełdy w Łodzi tęczanki  kirysy i 2 ramirezy. Jedna tęczanka padła na drugi dzień(przyspieszony oddech), tak po kolei pada mi reszta.

W sumie od niedzieli 4 tęczanki dzień po dniu i ramireza. Wczoraj samiec gupika wyglądał ok i padł. Dzisiaj rano 2 samice gupika i kirys.

Ogólnie ryby pływają jedzą w pewnym momencie dopada je przyspieszony oddech i po 1 lub 2 dniach zgon. Karmię je spiruliną w tabletkach i multiwitaminą w tabletkach i cały czas dostają mrożoną ochotkę. 

Do tej pory przez 2 lata było ok podmiany robiłem raz na dwa miesiące kranówy. We wtorek 2 dni po wpuszczeniu nowych ryb widząc jak dychają niektóre,  wymieniłem ok 30% wody

 

 

 

Edytowane przez mario241079
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, mario241079 napisał:

Kolory potraciły, jedna samica gupika miała łuski odstające  i była gruba ale ciążowo raczej

 

To wskazywałoby na posocznicę. Wiele lat temu samica bojownika padła mi na to dzień po tarle. Też myślałam, że jeszcze ma ikrę w brzuchu. 

23 minuty temu, mario241079 napisał:

Tęczanki , kiryrysy i ramirezy kupowane od różnych sprzedawców wyglądały ok.

 

Jeśli to posocznica, wystarczy jedna ryba chora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też może być (kojarzę, że kiedyś na tym forum też ktoś miał taki problem i okazało się, że samiczka gupika nie mogła urodzić).  Ale ja patrzę na tę sytuację pod kątem tego, co piszesz o pomorze wśród Twoich rybek. 

 

Posocznica jest podstępną chorobą i szybko zabiera ryby. Odpukać - u mnie nie było jej już prawie 10 lat. Możliwe, że masz coś innego - ale jest to równie zabójcze dla Twoich rybek. Jedyne, co mi przychodzi na myśl - abyś odseparował jak najszybciej nowo kupione ryby od reszty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień przed sprowadzeniem nowych ryb oddałem do zoologa piękne pielęgnice severum parę. Jak poszedłem 4 dni później to masakra , samica z jakąś naroslą na oku ogólnie płetwy zwinięte i jakiś śluz.  Może te zmiany wód najbardziej wpływają na tewszystkie ryby . U mnie były 2 lata piękne duże ponad 12 cm.

1111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wystarczy, że oddałam znajomej prętnika (zdechł po niecałym roku) i mieszaną parę gurami do sklepu (kilkanaście miesięcy potem ktoś oddał z powrotem tylko samicę i do tej pory mam wyrzuty sumienia, że jej nie odkupiłam znowu, tak marnie wyglądała - a jak je do sklepu dawałam, to ryby nadawały się na wystawę wyglądem) :( 

 

No - ale teraz musisz dbać o te pyśki, które masz. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2019 o 12:19, mario241079 napisał:

Bo te patogeny to cały czas są przecież.

Słusznie prawisz.

Kiedyś jeden akwarysta zdradził swój sposób. Po miesięcznej kwarantannie wpuszczasz jedną, dwie ryby z ogólnego do kwarantanny i obserwujesz.

Nie ma chyba innego sposobu w tej sytuacji. Trzeba duuuużo cierpliwości niestety. Tylko kto ją ma?

Przecież każdy chciałby cieszyć się jak najszybciej nowym nabytkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...