Skocz do zawartości

Początki "dzień drugi"


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie zaczynam przygodę z akwarystką.

Zakupiłem akwarium 120l firmy JUWEL 

19361_pla_lido_120_dark_wood_sbx_0.jpg.527c18ab490ba1333c327f2a2cf239e7.jpg

W pierwszym dniu wysypałem żwirek firmy TETRA:

i-tetra-complete-substrate-podloze-akwaryjne-do-akwarium-120-l-5kg-475104.jpg.a89e856745dd6a407812f9274dbe5df9.jpg

Zalałem woda i posadziłem roślinki, niestety nie znam po nazwach ( mieszkam za granicą) poprosiłem w sklepie o pomoc w doborze roślinek na każdy obszar akwarium.

Tak wygląda większa połowa z drugiej mam wysypane kamczyki na których znajdzie sie korzeń i mini zamek.

IMG_20190211_141555.thumb.jpg.9eb210e4bccd2234e6d7f5e0958d9789.jpg

Dzisiaj czyli w drugim dniu wpuściłem krople do ustabilizowania wody i bakterie z firm COLOMBO:

colombo.jpg.09c5e50375c22bde5c0db80c5711435e.jpg

Od pierwszego dnia świecę 6h dziennie, filter włączony non stop. Teraz moje pytanie czy tydzień wystarczy na wpuszczenie pierwszych domowników czy poczekać trochę dłużej ?? 

Mam plan wpuścić:

Tydzień pierwszy 10x Neon Inessa jako ławica + glonojad ( jaki polecacie? ) + 3 roślinki na przód akwa

Tydzień drugi : 5x Gupik (2 samce 3 samice) + 3x mieczyk ( samiec i 2 samice)

Tydzień trzeci : 3x Kirys albinos lub pstry + jeszcze nie wiem może coś polecicie ??

Co ogólnie o tym myślicie czy ma to wszystko sens czy zmienić coś w moich planach ? proszę o wyrozumiałość dopiero zaczynam i liczę na wasze porady. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wpuszczaniem ryb poczekaj, aż się roślinki rozrosną, a woda ustabilizuje. To najlepszy czas, aby dopracować pewne sprawy (chociażby wydaje mi się, że masz glony na szybie, warto z nimi powalczyć, dopóki nie ma ryb - większa swoboda w działaniu). Roślinki sadź teraz, dopóki nie masz ryb, niektóre mogą je inaczej wykopywać. Co do obsady - gupiki nie pasują wymaganiami do neonków. Proponuję najpierw sprawdź parametry swojej wody, zanim pomyślisz o rybach. A dopóki rybek nie masz, poczytaj o cyklu azotowym (jest sporo przystępnie napisanych artykułów w necie), ponieważ jest to zagadnienie ważne dla ryb i pozwoli Tobie zrozumieć, dlaczego warto poczekać z wpuszczaniem rybek i co możesz zrobić, aby akwarium jak najlepiej przygotować na ich przybycie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony ? woda jest dopiero od wczoraj planty też na tylnej szybie jest plakat może się coś odbija bo ja żadnych glonów nie widzę. Możesz wytłumaczyć dlaczego neonki nie pasują do głupików ? widziałem wiele razy jak ktoś trzymał je razem ? Jeśli chodzi o glonojada który byś proponował ? niebieski czy złoty ? na necie widziałem też zbrojnik zebra ale to chyba ciężko dostępny bo nigdy nigdzie nie widziałem choć nie powiem ze najładniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałam o tych glonach, że "wydaje mi się" ;) neonki lubią wodę kwaśną i miękką, gupiki wolą bardziej zasadową i twardą. Wielu ludzi trzyma ryby nie patrząc na ich wymagania, ale Tobie chyba nie chodzi o taką akwarystykę, skoro pytasz się o dopasowanie rybek. O glonojady mnie się nie pytaj :) co do dostępności - spytaj się w sklepie, może dadzą radę sprowadzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zanim pomyślisz o rybach sprawdź jakie woda ma parametry. Twardości, odczyn... Na to, by filtr dojrzał do utrzymania kilku rybek trzeba kilku tygodni, tydzień nie wystarczy. Nitrit pick sprawdza się testami, jak już minie to i tak lepiej poczekać i nie wpuszczać ryb na drugi dzień. Neony i gupiki to ryby o odmiennych wymaganiach. Kiryski powinny być trzymane w grupach liczniejszych niż 3 sztuki, poza tym Twoje podłoże nie nadaje się dla tych ryb. 

 

Zrób testy, zobaczymy jaka jest woda i co się do niej nadaje. 

Edytowane przez bombabomba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...