Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze filtra 228l/285l


Dulka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako główny filtr do akwarium 228l lub 285l (obydwa 100cm) wybrac JBL CristalProfi e902 czy HW-304A lub HYDOR PROFESSIONAL EXTERNAL FILTER 350? Jak z konserwacją? Czy dobrze dołożyć do nich skimmer JBL topclean (w opisie ma że może zastąpić rurę ssąca do kubła) który będzie pełnił funkcję prefiltra? Jakie wkłady po kolei do nich wlozyc? Wszystkie chyba ciągną od dołu czyli lawa-lawa-gąbka? Czy dołożyć do tego filtr wewnetrzny np Eheim pick up 200 lub Aquael turbo filter 100 W zeszłego lato zdarzały się problemy z prądem, najdłużej chyba 3h czy w przypadku filtr kubełkowy ma sens (gdzieś czytałam, że przy awarii prądu bakterie szybko giną i tego się najbardziej obawiam)? Może w takim wypadku lepiej zastosować filtr wewnętrzny lub nawet dwa, np Hydor Cristal R20 DUO, Eheim Aquaball Biopower 240 lub JBL I200? Co wtedy do nich włożyć. Uprzedzając pytania sump i RO odpadają, roślinności dokładnie nie znam, ale kieruje się w strone mchów i odrobinki trawnika, może coś ładnego z roślin drugiego planu (nie przejrzałam jeszcze wszystkiego co mają na roślinyakwariowe.pl), zależy mi na czymś w stylu Iwagumi. Jeśli chodzi o obsadę to w przybliżeniu ma to być ławica neonkow, teczanki trojpręgie, pielegniczki Ramireza,  zbrojnik złoty lub niebieski.
Chciałabym też rozwiązać kwestię filtracji. Czy stosować nadfiltrację w stylu "największą na jaką cię stać" czy dla odmiany nie przesadzać. Woda ma być klarowna, ale gdzie jest złoty środek?

Mój budżet to ok 800zl, ale boje się przerwy w dostawie prądu.

Edytowane przez Dulka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno przy dłuższej przerwie w prądzie problemem nie są umierające bakterie, a zaczynające gnić śmieci zgromadzone w filtrze, dlatego wystarczy wyczyścić wkłady; oraz że bakterie nie tyle giną, co przechodzą w stan przetrwalnikowy. Czytałam też, że dla zachowania flory bakteryjnej wystarczy co jakiś czas przepłukać wkłady wodą (chodzi o dostarczenie tlenu), ale nie należy wystawić ich na działanie światła. Zawsze możesz też podpiąć filtr do UPS (to coś w rodzaju power banka)  - ja tego nigdy nie stosowałam, u mnie przerwy w prądu są bardzo rzadkie, chyba raz była przerwa kilkugodzinna, ale żadnych skutków negatywnych nie zauważyłam w akwarium (a może były, a ja nie powiązałam ich z brakiem prądu). Przy czym czytałam, że bakterie zaczynają ginąć dopiero po 8h+ od przerwy w dostawie tlenu. 

W każdym razie nawet w wewnętrznym filtrze tworzą się bakterie i w razie braku prądu masz ten sam problem co z kubełkiem. Natomiast wydaje mi się, że kubełek łatwiej się czyści i mniej stresująco dla ryb (nie grzebiesz w środku akwarium) niż wewnętrzny - i chyba nawet rzadziej. 

 

Co do wyboru filtra - niewiele pomogę, ponieważ nie znam się na tych najnowszych filtrach. Osobiście chyba jednak wolę nadfiltrację - w przypadku kłopotów. Zawsze możesz zmniejszyć przepływ wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam filtr JBl. Osobiście mam e1502 w akwarium 250L i jest idealny. Skimmer zamontuj oddzielnie. Możesz dać zegar żeby włączał się na kilka godzin np: w nocy. Skimmer na dolocie do kubełka zasyfi Ci momentalnie filtr. Zasze łatwiej wyczyścić mały dodatkowy skimmer wewnętrzny.

   Z umieraniem bakterii przy awarii prądu to chyba trochę mit. Rozumem kilkanaście godzin, ale kilka? Okej 8+ wydaje się rozsądne. Ale takie awarie to raczej rzadkość.(?)

Mam skimmer AZOO SKIM 250 i jest niezły. Jedyna jego wada to jest trochę głośny niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...