Skocz do zawartości

Zakładanie zbiornika 375l 150x50x50


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Zdecydowałem się założyć akwarium. Jako, że jestem totalnym amatorem to czytam już o tym od miesiąca, żeby przekonać się czy to hobby dla mnie i zgłębić tajniki akwarystyki przynajmniej na tyle, żeby rybkom krzywdy nie zrobić i zapewnić im jak najlepsze warunki. Im więcej czytam, tym bardziej głupieję 😐

 

Zamówiłem już akwarium 375l 150x50x50 z przednią szybą OptiWhite i pokrywę ze świetlówką 39W 😂 (Jakoś nigdzie nie znalazłem pokrywy z od razu wbudowanym porządnym oświetleniem)

 

Dochodzimy więc do pytania pierwszego : Czy tego typu świetlówka jako dodatkowe oświetlenie jest dobrym pomysłem?

http://aqualed.com.pl/slim-8520/325-%C5%9Bwietl%C3%B3wka-led-lampa-akwarium-8520-20cm-slim-i.html 

 + 

 http://aqualed.com.pl/plant-31/359-%C5%9Bwietl%C3%B3wka-led-plant-ro%C5%9Blin-20cm-akwarium-grow-31.html 

 I czy potrzebuje oprócz tego co jest w zestawie jakiegoś statecznika albo "czegoś jeszcze", czy po prostu mocuję do pokrywy, podłączam i działa?

 

Jako filtr zastanawiam się nad Aquael ULTRAMAX 2000 i ewentualnie jakaś mniejsza kaskada, żeby dodatkowo napowietrzyć zbiornik.

Starczy takie rozwiązanie czy lepiej rozejrzeć się za czymś innym?

 

Czy do tej pojemności grzałka Aquael platinium 200W będzie odpowiednia?

 

Jako podłoże myślę nad czarnym piaskiem kwarcowym 1-3mm + Kulki gliniano - torfowe pod rośliny  
 Do tego jakiś spory korzeń, grota z kamieni, kryjówki itp 

 

Parametry wody z kranu to 
GH 14

KH 10
pH 7,5
Sprawdzone testami kropelkowymi Zoolek Aquatest

 

Chciałbym dobrać obsadę, która będzie się dobrze czuła w takiej wodzie. Najlepiej jakby to była jedna większa ławica + jakieś spokojne większe ryby + ekipa sprzątająca.
Z filtrami RO nie bardzo chcę się bawić, mam dość niskie ciśnienie wody i bym do następnych świąt zbierał wodę do zalania + po 2-3 dni na każdą podmiankę.

 

Nad konkretnymi roślinami będę myślał jak już będę wiedział co z tym oświetleniem. Chciałbym dość bujnie zarośnięty zbiornik z trawnikiem. (jeżeli to możliwe bez użycia co2)

 

Wszelkie rady / propozycje / sugestie / krytyka mile widziane. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wypowiedzieć się tylko odnośnie grzałki. Proponuję zakup grzałki o mocy 500W, normalnie używam do mojego 160L grzałki o mocy 250 W. Jeśli chodzi o oświetlenie -  z doświadczenia wiem, że w przypadku dokładania światła do pokrywy statecznik musisz wymienić, nawet gdybyś chciał dołożyć zwykłe świetlówki. O rodzaj statecznika możesz zapytać się w sklepie, w którym chcesz kupić oświetlenie.  

 

Co do ryb - w takim akwarium możesz sobie pozwolić na skalary, ale musiałbyś poczytać o wymaganiach tych ryb. Mógłbyś się pokusić o akwarium biotopowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Versarnus napisał:

Z filtrami RO nie bardzo chcę się bawić, mam dość niskie ciśnienie wody i bym do następnych świąt zbierał wodę do zalania + po 2-3 dni na każdą podmiankę.

Żeby podnieść ciśnienie wody przed filtrem RO instaluje się dedykowaną pompę. Kosztuje grosze. 

Woda w kranie to nie tylko KH i GH. Może zawierać wysokie poziomy NO3, Fe i to zgodnie z normą. Filtr RO da ci wodę bez tych bonusów, które normalnie mogą zamienić przyjemność z posiadania akwarium w koszmar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dulka napisał:

A ja dałabym dwie mniejsze grzałki. 0.5w/l czyli np 2x200. 

 

Zasadniczo masz rację, dwie grzałki będą lepiej rozprowadzać temperature po zbiorniku, ale z tego, co pamiętam  z lektury o grzałkach, zawsze lepiej mieć grzałki o większej mocy. Ja mam teraz w akwarium grzałkę o mocy 200 W (nie mieli w sklepie większych, a była sytuacja kryzysowa) i ona jest teraz nastawiona na 30 stopni, ale woda w akwarium nie osiąga takiej temperatury nawet przy włączonym oświetleniu. Wczoraj temperatura w pokoju spadła mi w nocy do 19 stopni i to się chyba odbiło na temperaturze wody, bo rybcie spały przy grzałce jak nigdy. Dlatego należy takie sytuacje uwzględniać przy kupnie grzałki. Czyli najlepiej 2x250W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Dzierzka666 napisał:

Ja mam teraz w akwarium grzałkę o mocy 200 W

Na ile litrów? Coś ponad 100 o ile dobrze pamiętam..

Jeśli nie daje rady, prawdopodobne nie jest to dobra grzałka. Nigdy mi się nie zdarzyło żeby grzałka nie wyrabiała przy 19 stopniach w domu. Nawet w akwarium bez pokrywy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo fajną wodę dla tęczanek. Ławica tęczanki czerwonej (Glossolepis incisus) albo Boesemana wyglądałaby rewelacyjnie w takim zbiorniku.

Jeżeli chodzi ogrzałki to 3x200W jest w sam raz.

Filtr polecam JBL z serii CristalProfi.

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...