Skocz do zawartości

Pierwsze Akwarium. Prośba o rady


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowy tu na forum jak i jestem nowy w akwarystyce.
Będzie to moje pierwsze akwarium. 
Na akwarium jakie się zdecydowałem to jest coś w tym stylu: 

 

Obrazek 1


Ma być minimalistyczne proste przejrzyste 
Moje akwarium miało by mieć wymiary 140x55x55 bądź 120x55x55 to jest do przemyślenia 
Chodzi tu o miejsce i sam wygląd ułożenia całości. (RTV na głównej ścianie )

Produkty które zamierzam użyć to:
(Czyli nic innego jak poleca ada )

 

Akwarium:

 

ADA Powersand Special M
ADA Aquasoil Amazonia Powder
ADA Tourmaline BC
ADA Clear Super
ADA Bacter 100
ADA Penac P
ADA Penac W

 

Sump: wymiary 80x50x50

 

ADA Bio Rio

 

I tu pare pytań odnośnie samego sumpa: obrazek 3

 

1)    Czy taka budowa sumpa ma prawo działać poprawnie i spełniać swoją role 
2)    Jakie media użyć w poszczególnych komorach ? 

 

1)    Komora odpływu nadmiaru wody z automatycznej dolewki (odpływ grawitacyjny) 
A)    Czujnik uruchamiający elektrozawor (domyślnie zamknięty) w razie gdyby odpływ się zatkał bądź woda nie nadążała odpływać zawór zamknie dopływ wody RO 
2)    Komora zrzutowa 
A)    Rura zrzutu wody 1
B)    Rura zrzutu wody 2
3)    Jakie media filtracyjne byście polecili
Komora filtracyjna (a)
Komora filtracyjna (b)
Komora filtracyjna (c)
Komora filtracyjna (d)
Komora filtracyjna (e)
4)    Komora powrotna 
A)    Pompka
B)    Lampa uv
C)    Sonda pH
D)    Termometr cyfrowy
E)    Dozownik nawozów
F)    Grzałka 

 

Oświetlenie 

 

1)    Co do samego oświetlenia wiele się naczytałem i może aż za dużo bo już sam nie wiem co dobre a co złe wiec chciał bym prosić was również o pomoc w doradzaniu co do samego oświetlenia 
2)    Oczekiwania:
a)    Cena 2000-2500zl max 
b)    led
c)    Wisząca bądź podstawa na krawędzie boczne akwarium 
d)    Ma być ona rozwojowa czyli wystarczająca na ta obsadę jak i na bardziej bogata.
e)    Możliwość programowania własnego scenariusza
f)    Opcjonalnie możliwość sterowania z telefonu

 

Rośliny 

 

1)    Alternanthera reineckii 
2)    Eleocharis 
3)    Ammania 
4)    Terrestrial moss

 

Co2 system: 

 

1)    Albo kupno gotowego pełnego zestawu bądź skompletowanie czegoś własnego 
( jeśli macie coś sprawdzonego i godnego polecenia również proszę o sugestie) 

 

Rybki: 

 

1)    Paletki dyskowce 
2)    Neon Innesa
3)    I tu bym prosił jeszcze o sugestie z waszej strony jakie rybki będą się dobrze czuły wśród paletek

 

 

Poniżej plan automatycznej (zdjęcie nr 2) dolewki może macie jakieś propozycje bądź widzicie jakieś błędy to piszcie śmiało. 
Dolewka będzie działać na zegarze czasowym podpiętym pod elektrozawor.
Automatyczna dolewka będzie działać x czasu ( pewnie w przedziale 00:00-06:00) żeby podmiana dzienna wyniosła ok 18l czyli w skali tygodnia ok 130l (30% zbiornika)


1)    Zwykły zawór zaraz za podpieciem wody w celu regulacji ciśnienia bądź całkowite odcięcie dopływu wody 
2)    Filtr osadowy 
3)    Elektrozawur który w razie braku prądu bądź zatkania odpływu grawitacyjnego, nadmiaru wody zostanie zamknięty żeby odciąć dopływ wody i zapobiec przelaniu się zbiornika
4)    Trójnik 
5)    Kran 
6)    Zegar psi 
7)    Miernik TDS przed filtrem RO i po filtrze 
😎  Filtr RO
9)    Dolewka wody po RO do sumpa (komora powrotu ) bądź pierwszej komory z mediami.
10)    Odpływ wody Brudnej po RO do komory odpływu 


Do akwarium doprowadzę kabel 4x1,5mm2 prosto z rozdzielni z czego dwie żyły przejdą przez upsa który w wyniku braku prądu utrzyma podstawowe rzeczy w ruchu czyli pompkę/ grzałkę 
Sam kable dojdzie do listwy z gniazdami 


I jeszcze pare pytań czy ktoś korzysta z poniższych urządzeń i może powiedzieć czy maja wady o których warto wiedzieć ? 
(Bądź zna lepsze od tych) 


1)    PH REGULATOR a mianowicie ten http://mirekkon.pl/uph01.htm
2)    Dozownik nawozów a mianowicie ten Aqua-Trend Doser AT-1 Plus
3)    AQUAEL GRZAŁKA COMFORTZONE GOLD 500W
4)    AQUAEL OXYPRO 150 (do pH regulatora)
5)     AQUAEL OXYPRO 150( do pompowania wody ze sumpa do akwarium ) 

 

Jeśli o czymś zapomniałem bądź powinienem zwrócić na to uwagę to bardzo chętnie słucham. 

B924E43A-B248-43BE-93C2-4AA03626CADC.jpeg

38CB9795-04B0-453D-9690-053AEC8D01CC.jpeg

49356D82-AE46-4349-8198-36E04533188D.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada , jeżeli dopiero zaczynasz z akwarystyką to:
1. Nie pchaj się w Adę
2. Mniej wymagające rośliny.
3. Łatwiejsze ryby.
4. Na początek mógłbyś również uprościć sumpa bez tej całej "automizacji", to zawsze możesz dodać. W sumpa ceramika i gąbki.


Jak byś chciał to wszystko na raz zrobić  to za dużo infrmacji miał byś do przyswojenia i by Cię to przytłoczyło  i raczej by zraziło jak zaraziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury, jakiej potrzebują palety i neony nie da się pogodzić. Poza tym, wygląda na to, że chcesz mieć solarium dla roślin, nawożenie itd... Paletki lubią ciemną, kwaśną, bardzo miękką wodę i dużo korzeni, które dają im schronienie. Pomyśl nad tym, czy zależy Ci bardziej na paletach czy na roślinniaku w stylu Amano, bo w połączeniu jednego i drugiego któreś ucierpi. 

 

Co do bajerów, które chcesz tam zainstalować, to Ci nie pomogę... Nie moja bajka 😉 

 

Też mam mało czasu, dlatego staram się stwarzać zbiorniki samowystarczalne (lub prawie). Żadnych podmian, odmulania i innych tym podobnych. Tak żebym po urlopie nie musiała brać następnego by ogarnąć akwaria... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już jedno mamy wyjaśnione definitywnie rezygnujemy z paletek bo właśnie bardziej zależy mi na efekcie wizualnym w stylu Takashi. A skoro muszę wybierać to rezygnuje z paletek bo jak już Mapet zwrócił uwagę są to ryby nie dla początkujących. I twoja uwaga ze jedno wyklucza drugie. 

 

Dziękuje bardzo za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cacol napisał:

Dlaczego nie ada ?

Lubi płatać "figle" początkującym.

Następna sprawa jeżeli chcesz w "stylu Amnao" to przy braku czasu , żeby codziennie zajrzeć do akwarium nie dasz rady.
Kontrola ilości nawozów, testy, podmiany żeby wywalić nadwyżki niektórych pierwiastków.

Po przycince znów musisz korygować nawożenie, jak na pierwsze akwarium proponuje jakiś łątwiejszy cel.
Tak wiem każdego początkującego jest marzeniem takie zielone akwarium ale to trudne i pochłaniające czas.

Co do automatyki to rób jak uważasz.
Paletki to twarde ryby  wbrew pozorom, dobrze źródło, trochę wiedzy i idzie łatwo ale nie w takim akwa i z takim połączeniem (jak wspomniała Bombabomba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...