Skocz do zawartości

Gnicie, glony, problemy, brak wzrostu


Lewoszki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Posiadam akwarium 200l od grudnia i od poczatku borykam sie z wieloma nieprzyjemnosciami.obsada to 30neonow,
10amano, 
4 mieczyki, 
4 molinezje,
6 glupikow
3 brzanki rekinie
3 kiruski spizowe
Nawozilem aqua art carbo, classic plus potas przestalem lac carbo bo ponoć moze to być problem z kryptokoryna leje classic obecnie 5ml dziennie i 3ml potasu

Istatnie testy aquaset zoolek
Temp26
Gh 24
K 25
Mg 30
Ph7
Kh 20
Ca 100
Po4- 0,25
No3 12
Fe 0,05

Posiadam co2 okolo 2-3babli na sekunde

Oswietlenie power red 70w plus 20w moduly led


Filtr unimax 500 z wlokninia, wata, ceramika i weglem

Podloze substrat mariana wojtaszka, kulki gt i od kilku dni kapsulki nawozowe kilka sztuk 
Plus zwir kwarcowy 1-3mm

Rosliny gnija mimo zdrowych korzeni, zielony nalot na lupku drzewiastym i zwirku plus glony i nalot na korzeniu, rosliny żółkną i skrecaja sie.
Podmiana raz na tydzien 30% plus odmulanie, filtr jeszcze nie czyszczony. Do odstanej kranowki leje pol na pol demineralizowana wode czyli 20plus20, bo ca mialem początkowo 155

IMG_20190205_230704.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Co2   2-3 bąble na sekundę? Coś mi się wydaje, że albo się źle rozpuszcza, albo się uwalnia do atmosfery ruchem wody z filtra. 

Woda jest strasznie twarda, i dla ryb i dla roślin. pH 7 przy takim kH wydaje mi się niemozliwe, nawet jak podajesz co2... Musiałoby go być tyle, że ryby nie miałyby czym oddychać. 

 

Barwa świetlówek? Bo na zdjęciach widać, że światło jak na stadionie... Obsadę wprowadziłeś trochę szybko, ryby z całkowicie odmiennymi wymaganiami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbadaj parametry swojej wody RO i porównaj z parametrami wody RO, w której umieścisz najpierw trochę tego żwirku. Oczywiście musisz odczekać minimum 24 godziny z pomiarami po umieszczeniu żwirku w tej wodzie. 

 

 

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj twardość wody z kranu do podmian. Czym mierzysz parametry? Jakie testy?

Lejeswz dużo mikroelementów przy twardej wodzie. Nie pylą glony na szybach?

W skali Zooleka nie ma wartości NO3 12 z tego co pamiętam.

Po co węgiel w filtrze? Jest do niczego niepotrzebny. Zastąp lepiej złożem biologicznym (ceramika, drobna lawa, bio kulki).

O jakiej porze dnia podajesz Classic?

Tak jak wyżej pisano część obsady nie nadaje się do Twoich parametrów wody, w szczególności neony. 

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Ciebie martwić, ale im dalej, tym gorzej ;)  za dużo paradoksów i pozornych sprzeczności, szczególnie w temacie roślin...a tak swoją drogą, to prawdopodobnie masz źle dobrane oświetlenie, bo z tego, co pamiętam, to roślinki lubią czerwone widmo i powinieneś mieć przynajmniej jedną taką świetlówkę w swoim zestawie...

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od początku 

-Carbon bo mialem wode non stop żółta przez korzen zapewne

-classic z pol h przed zapaleniem światła 

-oswietlenie podejrzewam mam dobre bo robione u profesjonalisty ktorego polecają setki ludzi (chociaz może i cos nie tak) 

-czerwone diody tez znajdują sie w mojej belce 

- tak mam glony na szybach co widac na 2zdjeciu

 

Rozumiem ze za duzo paradoksow i sprzrcznosci sle co robić dalej????? To ze jest do kitu to już wiem i sam widze jak to wygląda. Korzenie roslin sa w bardzo dobrej koncycji dlugie i jasne tak jak powinno byc... 

Edytowane przez Lewoszki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😁

Przepraszam, nie mogłam się powstrzymać ;)  skoro masz tylu znajomych i najwyraźniej znających się na rzeczy, dlaczego ich nie słuchasz? Pisałam, żebyś przestał lać nawozy do wody. Skoro masz substrat pod żwirkiem, to nie powinieneś nawozić podłoża ani wody co najmniej przez rok. Nie znam się na substratach, ale sprawdź jego skład. Poczytaj na forach akwariowych o akwariach roślinnych, podobno niektóre podłoża pochłaniają zbyt wiele składników z wody i oddają inne. 

 

I nie lej nawozów przed włączeniem oświetlenia (jeśli będziesz musiał lać). Ja tak zrobiłam raz i rośliny nie wchłonęły nic z tych nawozów. 

 

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylu znajomych tylko napisałem jeden znajomy sie wypowiedzial.

Po to jest forum by sie pytać i ew potwierdzi ktos co mowi kos inny lub zaprzeczy po to wlasnie zostają stworzone fora internetowe. Przestalem lac nawozy w ogole, zrobilem podmianke z wody demineralizowanej bede obserwował. Jestem początkujący to zadaje pytania taka kolej rzeczy 😃 i nadal proszę o porady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

Classic to mikro. Przy tak twardej wodzie jest raczej niepotrzebne. a jeżeli musisz je lać to tylko wieczorem. 

Z tego co podajesz wynika wielki chaos.

Napisz dokładnie po kolei jak nawozisz, czym, jak podmieniasz wodę (parametry).

Napisz z czego jest ten substrat lub zapodaj link.

Rozumiem że wszystkie testy masz Zoolek.

Zrób jeszcze raz test z rana przed podaniem dawki nawozów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lewoszki napisał:

Nie tylu znajomych tylko napisałem jeden znajomy sie wypowiedzial.

 

Dla mnie nawet jeden znajomy znający się na akwarystyce to już dużo. Moi znajomi z akwariami najczęściej nie za bardzo się znają na akwarium. Oczywiście uważali się za znawców, a że średnio raz w miesiącu umierała jakaś ryba, to nie miało dla nich znaczenia. 

4 godziny temu, Lewoszki napisał:

Po to jest forum by sie pytać i ew potwierdzi ktos co mowi kos inny lub zaprzeczy po to wlasnie zostają stworzone fora internetowe.

 

Na forach też tak jest, ponieważ każdy ma różne doświadczenia. Poszperałam w necie co nieco o Twoim substracie i większość ocen była pozytywna, ale znalazłam i stwierdzenie, że akwarysta musiał ten substrat wymienić, ponieważ rośliny mu nie rosły. 

4 godziny temu, Lewoszki napisał:

nadal proszę o porady 

 

Proponuję zrezygnować z nawożenia i być może sensownym byłoby zmniejszenie czasu oświetlenia (nie napisałeś, ile godzin oświetlasz :P ). Napisz tez, ile godzin podajesz CO2. 

3 godziny temu, piteros napisał:

Classic to mikro. Przy tak twardej wodzie jest raczej niepotrzebne. a jeżeli musisz je lać to tylko wieczorem

 

PG Classic nie ma w składzie wapnia, więc na jego zawartość w wodzie nie ma wpływu. U mnie na parametry wody nie wpływa. 

 

Może coś takiego się przyda:

 

Cytat
Podsumowanie

Ciężko powiedzieć ile nawozów musi być dodawane do akwarium zależy to w dużej mierze od ilości ryb i roślin w zbiorniku jak i od obfitości karmienia. Przyjmuje się, że w akwarium należy utrzymywać następujące poziomy składników odżywczych:
  • Azot (NO3) - 5-20 mg/l
  • Potas (K) - 10-30 mg/l
  • Fosfor (PO4) - 0-3 mg/l
  • Magnez (Mg) - 5-10 mg/l
  • Żelazo (+pierwiastki śladowe) - 0,1-1 mg/l
Są to oczywiście dane orientacyjne i zależą one od preferencji akwarysty i filozofii nawożenia akwarium. Niektórzy akwaryści utrzymują niskie poziomy NO3 i Fe aby doprowadzić do ładnego wybarwienia się roślin czerwonych. Z kolei w zbiornikach nawożony metodą Estimated Index (EI) utrzymywane są wyższe poziomy wszystkich nawozów a ich nadmiar usuwany jest z dużymi (50%) cotygodniowymi podmianami.

 

A właśnie, jakby można - podaj parametry swojej kranówki (o twardość i Ph chodzi głównie). I w zasadzie - co u Ciebie w akwarium rośnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

PG Classic nie ma w składzie wapnia, więc na jego zawartość w wodzie nie ma wpływu

Ale ma magnez. Ma również żelazo które lane w dużej ilości przed zapaleniem światła pobudza glony.

Ja bym ograniczył mikro lub nawet przerwał podawanie.

Nie podałeś parametrów kranowej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...