Skocz do zawartości

[160] Uzupełnienie obsady - w stronę Azji


Dzierzka666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy już unormuję sytuację w akwarium, planuję dołożyć kilka mniejszych rybek. Z biotopu azjatyckiego. Mam wodę twardą, powyżej 20d, i Ph ~7,5. To dosyć mocno ogranicza mój wybór. Obecni mieszkańcy akwarium to gurami mozaikowe (3 sztuki) i 1 pleco. Zbrojnik i kilka roślin nieco psują zamysł biotopowy, ale nie zamierzam rozdzierać szat z tego powodu, ponieważ jest u mnie już 11 lat i chyba mu dobrze. 

 

Zastanawiam się nad brzankami Titteya, ponieważ z opisów wynika, że one dobrze mogłyby znieść parametry mojej wody. O temperaturze nie wspominam, ponieważ jest różna w różnych partiach akwarium. Nad powierzchnią około 28 st C, przy dnie być może 26 stopni. Na zastanowienie się mam czas, ponieważ obecne "titejki" w jedynym zoologu u mnie w mieście pływają w jednym akwarium z chorym mieczykiem, więc z kupnem i tak się wstrzymam o co najmniej miesiąc (do kolejnej dostawy). Dlatego chcę skorzystać z okazji i  się zapytać osoby mające doświadczenie z tymi rybkami, czy są to stworzenia godne polecenia i czy nadają się do takich warunków?

 

Gdyby jeszcze ktoś znał jakieś biotopowe roślinki 1 planu rosnące w takich parametrach, byłabym przeszczęśliwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko nadmienię, że w kontekście zapewnienia rybom odpowiednich warunków w akwarium nie istnieje "biotop azjatycki". Podobnie, jak nie ma biotopu europejskiego, czy afrykańskiego. Ani biotopu Ziemi.

 

Titeyki nie są rybami, które powinno się trzymać na 20GH+. Brzanki, które mogą w takiej wodzie żyć długoterminowo są z tych zimnolubnych, więc konfliktują z gurami. Gurami też by nie pogardził miększą wodą. Jeśli zbrojnik to faktycznie plecostomus, to dość dziwne, że jeszcze nie wyrósł z akwarium po 11 latach. O_o

 

Sugeruję zjechać trochę z parametrami lub dobrać obsadę niekoniecznie z tego samego kontynentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zjadę parametrami, ponieważ czasami wyjeżdżam na kilka tygodni i wtedy akwarium zostaje pod opieką rodziny. Wtedy najpóźniej parametry wrócą do wartości wyjściowych. 

Godzinę temu, Dhuz napisał:

w kontekście zapewnienia rybom odpowiednich warunków w akwarium nie istnieje "biotop azjatycki"

 

 

Dziękuję za informację. Tylko po co w tym wypadku tyle tematów dotyczących zakładania akwariów z biotopami ? 

 

Równie wytrzymałe co gurami wydają się być przeźroczki indyjskie, ale skoro nie musi być biotop, to poszukam czegoś innego ;)

Dzięki za odpis, chociaż być może jeszcze się odezwę. 

 

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dzierzka666 napisał:

Dziękuję za informację. Tylko po co w tym wypadku tyle tematów dotyczących zakładania akwariów z biotopami ? 

 

Nie mówię, że biotopy nie istnieją. Po prostu "biotop azjatycki" nie odnosi się do niczego. Jest jezioro Inle. Są chińskie górskie strumienie. Są czarne wody regionu Sarawak. Ale to nie jest jeden biotop. Tyle :P Chcąc zrobić biotop sprawdzasz z jakiego rejonu pochodzi Twoja ryba i dobierasz jej towarzystwo z tych samych wód - masz wtedy tez pewność, że zwierzaki będą mieć podobne potrzeby co do warunków wodnych. Tylko u gurami ta tolerancja na twardą wodę nie przenosi się na ryby, które z nimi żyją w naturze :S

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dhuz napisał:

Tylko u gurami ta tolerancja na twardą wodę nie przenosi się na ryby, które z nimi żyją w naturze :S

 

Zauważyłam to już przed kilku laty. W najgorszym wypadku zostanie akwarium (prawie)jednogatunkowe :)  albo faktycznie skończę na gupikach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

Nie zjadę parametrami, ponieważ czasami wyjeżdżam na kilka tygodni

Jeśli gesto obsadzisz roślinami, wyjazd w niczym nie przeszkodzi a częste podmiany nie będą konieczne. Poprosisz tylko o dolewanie RO. 

 

Titteya miałam, fajne rybki. Forum coś nie działa więc dam link fb ale z tylko jednym zdjęciem 

https://m.facebook.com/akwaforumpl/photos/a.1451384941833003/1671239999847495/?type=3

 

 

 

Edytowane przez bombabomba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chm...przy guramich 22 stopnie odpadają 😕 no i właśnie nie wiem dlaczego mam problem z roślinami. Jak miałam 54 litry, to dżungla tam była normalnie i to przy jednej świetlówce 15 W (nawet kabomba mi w tym twardzielu wodnym rosła), a w tym 160 nie mogę dojść do ładu ni składu z tymi roślinami (z rybami zresztą chyba też, jedynie gurki są długowieczne):( 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kh - 6

Ph - raczej 7,6 - jeśli źle odczytuję, to nawet zaniżam. Ale badałam kranówkę i ma takie same parametry jak woda w akwarium (na dodatek zgodne z danymi z neta na temat naszej wody). W filtrze mam od dołu ceramikę, biobale, gąbkę x2, ostatnia warstwa to gabka, zeolit od grudnia i wata filtracyjna. No i prefiltr (w poprzedniej Tetrze nie miałam prefiltra i raz znalazłam w filtrze młodziutką brzankę).  W sumie nie wiem, czy powinnam się skarżyć. Kilka lat temu Kh mi zjechało w dół i zanim doszłam przyczyn (nie pamiętam, jakie były) - z obsady ostał mi się ino zbrojnik (nie do zdarcia :D - choć chyba trochę przesadzam, ówczesny gurami złoty przeżył u mnie w sumie 4 lata, a to chyba standard dla tego gatunku ). A potem nie mogłam kupić świetlówki Aquarelle i polecono mi Sylwanię Aquastar bodajże w zamian - tylko zapomnieli nadmienić, że to świetlówka T8 - i poszła mi obsada roślinna. 

 

Zdjęcie - no nie wiem, może najpierw trochę wyskrobię glony z przodu, bo wstyd...

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przemyj glony i wstaw, nie wstydź się.. Chciałabym zobaczyć jakie i w jakim stanie masz rośliny 😊

Zeolit od grudnia powiadasz? Ja bym go usunęła ("soli" wodę niepotrzebnie, podnosi Ci przewodność, zabiera roślinom i bakteriom to, czego potrzebują do życia, dopóki wchłania związki azotu). A od kiedy rośliny zaczęły marnieć? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam - kilka lat temu po zmianie świetlówek. W tamtym roku dorwałam już "mój" zestaw, ale pistie i tak padły. Ale to mogły od rzęsy - ta roślina wytrzebiła mi nawet wgłębkę, którą uważałam za chwasta :(

Zeolit wstawiłam, bo okazało się, że moja kranowita ma amoniak. Azotany mimo zeolitu pozostają w normie, a roślinki w sumie nawet rosną. Zwartki mi rosną, co mnie cieszy, bo dostałam od męża kuzynki kryptokorynę Wendti (tak myślę, że to ta) i przez rok wegetowała, a teraz wypuszcza nowe liście. 

 

No dobra, to wstawię może od razu dwa zdjęcia. Pierwsze to moje akwarium w październiku tamtego roku, a drugie na chwilę obecną (glony zostają jako część wystroju, nie chce mi się chlapać w nocy, mam teraz głupie ryby, jeszcze któraś mi wyskoczy):

 

 

IMG_9347.JPG.54db2929a5771de47e5314a3c45f4ad4.JPGIMG_9658.JPG.4d42610ae6fd0b4bb4c51fc3c0a8cb6b.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkorosnącego prawie nic nie ma. 

Granulacja podłoża wydaje mi się dość gruba. 

 

Gdyby to było moje akwarium... 😏

Żadnego zeolitu (kto wie co to dokładnie za zeolit, co wchłania i co oddaje); podmiana 40% na RO (stopniowo) żeby zjechać w dół z parametrami, kilka liści, korzeń, microsorum, coś pływającego (Lemna, Salvinia, Pistia, Phyllantus f.,Riccia f.), wsadzam Egerie albo Ceratophyllum, nie przesadzam z obsadą i śledzę parametry. Podmiany raczej konieczne nie będą. W pH i twardosciach prawie jak w Malawi nic nie będzie rosło ani dobrze żyło. Tylko nurzaniec 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurzaniec, moczarka, nadwódka, wywłócznik - szybkorosnące. Zwartki niby też ;)  Lemna jest (usuwam, bo zasłania miejsce karmienia). Pistia padła :)  

 

Tutaj masz linka do mojego pierwszego akwarium 54 l (parametry chyba były takie same, nie pamiętam, czy tam podmieniałam wodą odstaną czy prosto z kranu) :

 

 

 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/9b397939d4274841

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Dzierzka666 napisał:

Nurzaniec, moczarka, nadwódka, wywłócznik

 

Na zdjęciu oprócz nurzańca niewiele widać 😉

 

pH mierzone kropelkowym testem może w tym przypadku zmieniać postać rzeczy.. Bo jeśli to nie 7.6 a 7.9 to jest to ogromna różnica. 

Do tego sód uwalniany przez zeolit. To roślinom szkodzi. Słodkowodnym rybom też... Trzeba to "ratować" podmianami. 

 

Spróbuj zbić twardości i pH.. Co masz do stracenia? 😋

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za mały rozmiar zdjęcia dałam :) albo patrzysz na to zdjęcie z brzegu a wtedy faktycznie poza nurzańcem i moczarką niewiele w akwarium było. Ale to starsze zdjęcie. No i cała reszta to świeże rośliny. Oprócz zwartki - liliputa, ale ona nawet na dużym zdjęciu ledwo widoczna. Aż żałuję, że to czerwone "coś" wywaliłam, co było w 54l :( może to miało w sobie coś dobrze działającego na rośliny...

 

Zeolit i tak przy najbliższym czyszczeniu filtra wylatuje. Osobiście wątpię, aby coś zmieniał - KH pozostaje takie, jakie było przed wsadzeniem zeolitu (chociaż to właśnie po nim zwartka zaczęła rosnąć). Testy mam kropelkowe, bardziej mi chodzi o kłopot z odróżnieniem odcieni barwnych (wzrok już nie ten). Jak pisałam w pierwszym poście, dołożenie rybek to po unormowaniu sytuacji roślinności w akwarium, bo to  klucz do poprawy wody. Mam więc sporo czasu. 

 

Bardziej by mnie ciekawiło, jak to się stało, że mi kiedyś w akwa KH i Ph spadło...bo spadło w naturalny sposób i gdyby to powtórzyć w sposób kontrolowany....

 

Długi off-top się zrobił :) 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeolity mają różne jakości i właściwości. To nie są pochłaniacze, a tzw. wymieniacze. Coś pochłania i coś oddaje. Sód na pewno. A sód w wysokich stężeniach przeszkadza roślinom w pobieraniu niektórych elementów. Do tego wysokie pH - też dla niektórych roślin nie najlepsze. 

 

kH jak Ci spadło i w jakim czasie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać wymiary tego akwarium? Bo mi to wygląda na podwyższone 112 a nie 160.

Z takim podłożem i jego ilością to nic dziwnego, że nic nie rośnie. Jak Ci się takie podoba to idź w epifity. Mikrozoria, bolbitisy, anubiasy. Uczep do korzenia/kamienia, to będą miały bliżej do światła chociaż. Siostra pewnie jadła nie skąpi, a pochłaniaczy azotu mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary to 80x40x50 - takie trochę dziwne przyznaję. Obecnie ryby karmione są karmnikiem w czasie moich nieobecności - siostra właśnie jadła skąpi, bo karmiła zawsze 1x dziennie, a i to nie zawsze. Z tą ilością podłoża może być racja. 

 

5 godzin temu, bombabomba napisał:

kH jak Ci spadło i w jakim czasie? 

 

https://forum.superakwarium.pl/topic/2350-co-z-tym-kh/

 

To było jeszcze w tym starym akwarium. Przyczyny nie doszłam, a pół roku później ryby się przeprowadziły do obecnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałam na stary post, później zobaczyłam jak bardzo stary😃

 

Pisanie tutaj o parametrach to chyba OT, załóż nowy temat jeśli chcesz.. Ja na Twoim miejscu zrobiłabym coś w stylu restartu, zmiana podłoża i zjechać z twardosciami (i z pH, jak wiadomo). Amoniak w kwaśnawym pH jest dużo mniej toksyczny. 

 

Jak chcesz Azję i jakieś ryby i rośliny to parametry, które masz odpadają, po prostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Sądzę, że jednak pozostanę przy opcji "ryby pod wodę".  Z założenia akwarium miało być hobby,  a nie ciężką pracą. I jak najbardziej samowystarczalne ma być. Jeśli to ma oznaczać jedynie gurami + zbrojnik w zbiorniku, myślę, że przeżyję taką możliwość. W końcu od 2 - 3 lat właściwie tak to wygląda (muszę jeszcze uwzględnić gorące lata, kiedy temperatura wody dochodzi do 35 stopni przy wyłączonej grzałce). 

W dniu ‎03‎.‎02‎.‎2019 o 11:59, bombabomba napisał:

Jak chcesz Azję i jakieś ryby i rośliny to parametry, które masz odpadają, po prostu.

 

Dlatego szukając roślinek azjatyckich dokładnie sprawdzam ich wymagania. Stąd zresztą było w innym dziale moje pytanie o nadwódki, bo na każdej stronie ich dotyczącej podawano sprzeczne parametry. Zauważam jednak, że im mniej ingerencji w baniaczek (prawie zarzuciłam nawożenie poza PGClassic w wodzie do podmianek), tym lepiej wszystko mi rośnie. Z tym, że wymieniając świetlówki zmieniłam kolejność tych T5 i może to ma wpływ (chociaż kolorystyka akwarium na tym ucierpiała moim zdaniem). 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dzierzka666 napisał:

Z założenia akwarium miało być hobby,  a nie ciężką pracą.

 

Popieram-mnie też się nie uśmiecha ciągle się moczyć, czyścić itd. 

Ale nawet jak zmniejszysz twardości i pH nie powiedziane jest, że będzie przy tym ciężka praca... Tylko trzeba dobrze to wszystko rozpocząć od nowa, bo teraz coś z tym akwa jest nie tak. 

 

Ciekawi mnie poziom sodu, który masz w wodzie (mg/l) . Masz go na analizie z wodociągów? 

  przewodność masz jak zmierzyć? 

 

Jaką barwę mają świetlówki? (kelvin) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki mają temperaturę barwową od przodu:10000K, 6500K, 15000K. Niedawno po dłuższym grzebaniu przeczytałam, że lumenów mają od przodu: 1050, 1400 albo 1600 (w zależności od strony), 555 (ale w tej wydaje się ważne czerwone widmo, bo roślinki z tyłu się nie skarżą ). 

 

Analizę mam wody surowej z internetu, od naszych wodociągów miejskich parametrów wody po uzdatnieniu nie mogę się doprosić. Jak tam idę, to nikogo nie ma w biurze akurat (może tam nikogo nie ma nigdy), a na maile nie odpisują (ciekawe, co ukrywają). Niestety w tej analizie podano jedynie odczyn, zasadowość, twardość ogólną, utlenialność, żelazo, mangan, azot amonowy i azotanowy.  No ale - woda jest uzdatniana podchlorynem sodu, więc na końcowym etapie powinna mieć go sporo. Poza tym w celu usunięcia nadmiaru żelaza i manganu przepuszczana jest przez kilka złóż filtracyjnych, m.in. kwarcowe. I w celu usunięcia związków amoniaku stosuje się otwarte napowietrzanie, co prowadzi do tego, że:

Cytat

pH wody może wzrosnąć z 6,8 do 7,6.

Tu akurat odczyn wody jest zgodny z testami :) 

 

P.s.: Jeśli masz czas i chęci na lekturę, to całość znajduje się tutaj:

 

http://www.jawor.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=1902&bar_id=1066

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do barw, to dlaczego tak dobrane? 6500k to najodpowiedniejsza barwa dla akwarium roślinṇego. Można połączyć z 3000-4000k.

 

Co do reszty... Tak jak już pisałam, dużo rzeczy bym zmieniła. A jak w wodzie jest wysoki poziom sodu to tym bardziej rośliny maja problem z wchłanianiem potasu.. 

Edytowane przez bombabomba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, bombabomba napisał:

Co do barw, to dlaczego tak dobrane? 6500k to najodpowiedniejsza barwa dla akwarium roślinṇego. 

 

Nie byłabym pewna :) jak teraz obserwuję, to najwięcej glonów obrasta mi liście roślin rosnących właśnie pod świetlówką o temperaturze 6500K.  Barwy dobrane na podstawie ponad miesięcznej lektury wszystkiego na temat doboru świetlówek do akwarium. Oczywiście 10 lat temu, mogło wejść coś lepszego na rynek. Ale moje pytanie o ewentualne zamienniki przeszło bez echa, a ja już nie zamierzam eksperymentować. 

 

P.s.: Nie jestem pewna, czy moim roślinom brakuje potasu. Na chwilę obecną wydaje mi się, że co poniektórym brak żelaza. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...