Jump to content
Sign in to follow this  
suchy_5

porada dla początkującego

Recommended Posts

Witam serdecznie , jestem tu pierwszy raz i chciałbym serdecznie wszystkich pozdrowic. Jakieś 18 late temu miałem akwarium i  z powodu wyjazdu byłem zmuszony zlikwidowac z bólem akwarium. Po tylu latach  mając już własne mieszkanie chciałbym założyc ponownie, mam wiele znaków zapytania co i jak jest tyle nowości dlatego potrzebuję pomocy. Na myśli mam akwarium o wymiarach 130x50x50 , będąc u firmy która buduje akwaria latami obliczono że to jakieś 325l. Teraz myślę jak do tego się zabrac rośliny , rybki , oświetlenie oraz filtry, sam nie wiem co wybrac czy akwarium zabudowane czy otwarte które widac na fotkach. Jeżeli chodzi o rybki to skalary , guraminy , neony itp , zabudowę mogę wykonac sam ponieważ toczę , frezuję , spawam , stolarka oraz projektowanie w środowisku cad tylko potrzebuję porady fachowców proszę o pomoc pozdrawiam.

150806202501akwariabezobslu.jpg

An-aquarium-at-night.jpg

Edited by suchy_5

Czy zabudowane, czy otwarte? To chyba zależy od Ciebie, które się będzie Tobie bardziej podobało. Zanim wybierzesz ryby, zbadaj parametry swojej wody, przemyśl, czy będziesz miał chęci i czas na ich ewentualne dopasowanie do wymagań wybranych przez Ciebie rybek. Przy takich rozmiarach możesz sobie poszaleć, ale musisz dopasować też ryby pod względem charakteru. Co do zakładania akwarium, zalewania wodą, filtracji, oświetlenia - musisz poczytać tu na forum i na innych stronach temu poświęconym.

zastanawiam  się najwięcej nad filtracją, własne filtry czy kupne? wymiary akwarium są dobrane wstępnie mogę je zmienic jeszcze ale według ciebie wymiary mogą byc nie jest za wysokie?

Edited by suchy_5

Jeśli chcesz trzymać skalary, to akwarium powinno być wysokie. Co do filtrów - jeśli potrafisz sam zbudować, to bez sensu kupować. Wielu akwarystów stosuje do tak dużych zbiorników dodatkowo filtry hydroponiczne, sama się nad takim zastanawiam. Tylko wtedy raczej akwarium musiałoby być otwarte. 

BTW - ja mam malutkie akwarium , ledwo 160 litrów, więc nie wiem, czy akurat jestem aż tak bardzo kompetentną osobą do udzielania wiążących porad :) tyle że pamiętam, iż odradzono mi trzymanie skalarów z guraminami.  Ja też coraz mocniej jestem przekonana, że najlepiej prezentuje się zbiornik biotopowy. 

hmm... no muszę się głęboko zastanowic w co warto brnąc ale jestem osobą która lubi eksperymenty 

Podstawowe pytanie - czy chcesz, by akwarium było robione pod rośliny (tak jak na zdjęciu, które załączasz) czy pod ryby?

Otwarte akwaria pięknie się prezentują. Rośliny wypuszczają pędy nadwodne i potrafią zakwitnąć.

Widok wspaniały. To plusy.

Minysy? Parująca woda, uciekające ciepło, konieczność zainstalowania mocniejszego źródła światła-najczęściej lamp HQI. I oczywiście skaczące ryby odpadają.

Musisz zastanowić się co chcesz trzymać i od tego zacznij. Od tego też w dużej mierze zależy sposób ffiltracji i dobór osprzętu.