Jump to content

porada dla początkującego


Recommended Posts

Witam serdecznie , jestem tu pierwszy raz i chciałbym serdecznie wszystkich pozdrowic. Jakieś 18 late temu miałem akwarium i  z powodu wyjazdu byłem zmuszony zlikwidowac z bólem akwarium. Po tylu latach  mając już własne mieszkanie chciałbym założyc ponownie, mam wiele znaków zapytania co i jak jest tyle nowości dlatego potrzebuję pomocy. Na myśli mam akwarium o wymiarach 130x50x50 , będąc u firmy która buduje akwaria latami obliczono że to jakieś 325l. Teraz myślę jak do tego się zabrac rośliny , rybki , oświetlenie oraz filtry, sam nie wiem co wybrac czy akwarium zabudowane czy otwarte które widac na fotkach. Jeżeli chodzi o rybki to skalary , guraminy , neony itp , zabudowę mogę wykonac sam ponieważ toczę , frezuję , spawam , stolarka oraz projektowanie w środowisku cad tylko potrzebuję porady fachowców proszę o pomoc pozdrawiam.

150806202501akwariabezobslu.jpg

An-aquarium-at-night.jpg

Edited by suchy_5
Link to comment
Share on other sites

Czy zabudowane, czy otwarte? To chyba zależy od Ciebie, które się będzie Tobie bardziej podobało. Zanim wybierzesz ryby, zbadaj parametry swojej wody, przemyśl, czy będziesz miał chęci i czas na ich ewentualne dopasowanie do wymagań wybranych przez Ciebie rybek. Przy takich rozmiarach możesz sobie poszaleć, ale musisz dopasować też ryby pod względem charakteru. Co do zakładania akwarium, zalewania wodą, filtracji, oświetlenia - musisz poczytać tu na forum i na innych stronach temu poświęconym.

Link to comment
Share on other sites

zastanawiam  się najwięcej nad filtracją, własne filtry czy kupne? wymiary akwarium są dobrane wstępnie mogę je zmienic jeszcze ale według ciebie wymiary mogą byc nie jest za wysokie?

 

Edited by suchy_5
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz trzymać skalary, to akwarium powinno być wysokie. Co do filtrów - jeśli potrafisz sam zbudować, to bez sensu kupować. Wielu akwarystów stosuje do tak dużych zbiorników dodatkowo filtry hydroponiczne, sama się nad takim zastanawiam. Tylko wtedy raczej akwarium musiałoby być otwarte. 

 

BTW - ja mam malutkie akwarium , ledwo 160 litrów, więc nie wiem, czy akurat jestem aż tak bardzo kompetentną osobą do udzielania wiążących porad :) tyle że pamiętam, iż odradzono mi trzymanie skalarów z guraminami.  Ja też coraz mocniej jestem przekonana, że najlepiej prezentuje się zbiornik biotopowy. 

Link to comment
Share on other sites

Otwarte akwaria pięknie się prezentują. Rośliny wypuszczają pędy nadwodne i potrafią zakwitnąć.

Widok wspaniały. To plusy.

Minysy? Parująca woda, uciekające ciepło, konieczność zainstalowania mocniejszego źródła światła-najczęściej lamp HQI. I oczywiście skaczące ryby odpadają.

  Musisz zastanowić się co chcesz trzymać i od tego zacznij. Od tego też w dużej mierze zależy sposób ffiltracji i dobór osprzętu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...