Skocz do zawartości
Dzierzka666

[160] Oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam i w tym temacie. Właściwie trochę spóźniony wpis. Mam parę pytań odnośnie oświetlenia.

Otóż problem wygląda następująco:

w moim baniaczku używam oświetlenia 2x24W T5 + 1x20W T8 

T5 to Philips Aquarelle (widmo niebieskie) oraz Philips Master 965 - ewentualnie Philips Master865 (światło słoneczne)

T8 to Hagen Aqua- Glo (widmo czerwone) - z tyłu

No i  zaczynają się moje wątpliwości. W tym układzie świetlówek rośliny rosły mi jak szalone i nie wiedziałam, co to glony, a używałam tylko PG Classic oraz kulek glinianych jako nawozy. Kilka lat temu jednak nie byłam w stanie zdobyć Philips Aquarelle i zastąpiłam ja Sylwanią Aquastar (nie pamiętam dokładnie, ale chyba też zmieniłam układ świetlówek). W tym czasie zdechło mi wszystko, co było zielone oprócz nurzańców - ale i one miały poważny problem z przeżyciem. Ponad rok temu wróciłam na stary zestaw oświetleniowy i stan roślin się poprawił, ale nadal nie mogę utrzymać przy życiu roślin na pierwszym planie akwarium. Ponieważ zapewne to ma jakiś związek z kolejnością świetlówek w pokrywie, mam pytanie - czy aquarelkę powinnam umieścić na samym przodzie, czy jednak w środku?

Druga sprawa to ta świetlówka Hagena. Kierując się tym, co napisano w wątku o doborze oświetlenia, to ona ma za mało lumenów. Wybierałam ją kierując się jej temperaturą barwową (18000K) i mocą (20W). Ma jednak tylko 555 lumenów. Szperałam trochę w necie, ale znalazłam tylko świetlówki T8 o mocy 18W, co jak dla mnie jest jednak wielką stratą, no i one są jednak 2cm krótsze. 

Może ktoś zna jakieś świetlówki T8 o widmie czerwonym i właściwościach podobnych do Aqua-Glo, ale większej liczbie lumenów?

Zanim ktoś napisze o możliwości przerobienia pokrywy, aby były 3xT5 - ta pokrywa była już przerabiana i elektryk, który to robił, powiedział, że usunięcie tej ostatniej świetlówki rozszczelni pokrywę i woda dostanie się do statecznika (miałam ambitny plan 4xT5). Nie wiem, może mu się nie chciało już tego robić. 

I jeszcze jedno pytanie - takie właściwie z teorii. Dlaczego powinno się wymieniać świetlówki akwariowe co roku (max 2 lata), skoro taki Philips przykładowo ma żywotność 24000 h? Nawet przy świeceniu 12 h zestarzeć powinny się dopiero po 3-4 latach :mrgreen:

Edytowane przez Dzierzka666

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi