Jump to content

[160] Oświetlenie


Dzierzka666
 Share

Recommended Posts

Witam i w tym temacie. Właściwie trochę spóźniony wpis. Mam parę pytań odnośnie oświetlenia.

 

Otóż problem wygląda następująco:

w moim baniaczku używam oświetlenia 2x24W T5 + 1x20W T8 

T5 to Philips Aquarelle (widmo niebieskie) oraz Philips Master 965 - ewentualnie Philips Master865 (światło słoneczne)

T8 to Hagen Aqua- Glo (widmo czerwone) - z tyłu

 

No i  zaczynają się moje wątpliwości. W tym układzie świetlówek rośliny rosły mi jak szalone i nie wiedziałam, co to glony, a używałam tylko PG Classic oraz kulek glinianych jako nawozy. Kilka lat temu jednak nie byłam w stanie zdobyć Philips Aquarelle i zastąpiłam ja Sylwanią Aquastar (nie pamiętam dokładnie, ale chyba też zmieniłam układ świetlówek). W tym czasie zdechło mi wszystko, co było zielone oprócz nurzańców - ale i one miały poważny problem z przeżyciem. Ponad rok temu wróciłam na stary zestaw oświetleniowy i stan roślin się poprawił, ale nadal nie mogę utrzymać przy życiu roślin na pierwszym planie akwarium. Ponieważ zapewne to ma jakiś związek z kolejnością świetlówek w pokrywie, mam pytanie - czy aquarelkę powinnam umieścić na samym przodzie, czy jednak w środku?

Druga sprawa to ta świetlówka Hagena. Kierując się tym, co napisano w wątku o doborze oświetlenia, to ona ma za mało lumenów. Wybierałam ją kierując się jej temperaturą barwową (18000K) i mocą (20W). Ma jednak tylko 555 lumenów. Szperałam trochę w necie, ale znalazłam tylko świetlówki T8 o mocy 18W, co jak dla mnie jest jednak wielką stratą, no i one są jednak 2cm krótsze. 

Może ktoś zna jakieś świetlówki T8 o widmie czerwonym i właściwościach podobnych do Aqua-Glo, ale większej liczbie lumenów?

Zanim ktoś napisze o możliwości przerobienia pokrywy, aby były 3xT5 - ta pokrywa była już przerabiana i elektryk, który to robił, powiedział, że usunięcie tej ostatniej świetlówki rozszczelni pokrywę i woda dostanie się do statecznika (miałam ambitny plan 4xT5). Nie wiem, może mu się nie chciało już tego robić. 

I jeszcze jedno pytanie - takie właściwie z teorii. Dlaczego powinno się wymieniać świetlówki akwariowe co roku (max 2 lata), skoro taki Philips przykładowo ma żywotność 24000 h? Nawet przy świeceniu 12 h zestarzeć powinny się dopiero po 3-4 latach :mrgreen:

 

 

Edited by Dzierzka666
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...