Skocz do zawartości

bialy pryszcz u gurami


karysek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie, 
Akwarium 250l
Założony ok roku wstecz, - dojrzewał ok 1,5 msc, 
Filtracja biologiczna - Minikani 120 + filtr wewnętrzny mechaniczny eheim - oba praca ciągła, 
Obsada: Gurami mozaikowe 3szt, gurami dwuplame -niebieskie - 3szt, kirys sterby 4szt, Piskorek 4 szt
Rośliny niezbyt gesto zarośnięty, paprotniki, limnophila, rotala sp bonsai,  rzęsa wodna, 
Grzałka, napowietrzanie z filtrem mechanicznym, brak nawożenia i co2, temp 24 stopnie,  pokarm -płatki roślinne + pokarmy mrożone, 
Odmulanie raz w tyg + 15% podmianka wody+ czyszczenie filtra mechanicznego, 

Jedno z gurami mozaikowych dostało białego pryszcza wielkości ok 2mm, poniżej pyszczaka,  wydaje się również ze troszkę częściej otwiera pyszczek/ trudniej oddycha, 
/reszta obsady bez zmian, jedzą normalnie, 

Bardzo proszę pomoc w identyfikacji oraz leczeniu 😕  problem zauważyłem dopiero dzisiaj, ale przez ostatnie kilka dni miałem zdecydowanie mniej czasu na zajmowanie się akwa 😕
Z góry dziękuję za pomoc ,



 

IMG_20190120_202335_resized_20190120_082456093.jpg

IMG_20190120_202344_resized_20190120_082455307.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakby dostał pryszcz trądzikowy :) a tak na poważnie - jakieś inne objawy? Je normalnie, jak pływa, jakieś zmiany w ubarwieniu? Temperatura 24 st jest ciut za niska dla tych ryb. 

Znalazłam coś takiego:

 

Cytat

Może to być wrzód lub zainfekowana ranka, niekoniecznie ospa. Moja platynka miała białą, lekko odstającą plamkę. Pojawiała się i po paru dniach znikała. Przez 3 dni robiłam jej 15-minutową kąpiel: pół szklanki wody z akwa z jedną kroplą błękitu (płyn CMF Tropicala). Po miesiącu znowu jej wyszła i kurację powtórzyłam. Minęło kilka mies. i jest OK. Innym rybom nic nie jest. Gdyby to było coś zakaźnego, to eutanazja chorej ryby nic nie da, bo zarazki są w całym akwa i trzeba cały zbiornik odkazić.

 

 

http://www.akwaswiat.net/bialy-pryszcz-u-neonki-t-39306.html

 

Może spróbuj tego sposobu (oczywiście w odpowiednich dla gurami proporcjach).  I sprawdź parametry wody.  Może to tez być  heksamitoza, ale również dziurawica. Musiałbyś poczytać na ten temat dokładniej. Nie znam się na tych chorobach,. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie, 

Mały update, dziś albo ten pryszcz pękł albo sobie go zdarła między korzeniami/roślinami,  rzućcie okiem proszę na zdjęcia, opuchlizna została a w miejscu białego jest teraz otwarta rana, Innych objawów póki co nie widzę ale to pewnie tylko kwestia czasu 😕

  Gurami odłowione do 30 l zbiornika , i zaczynam podnosić temp o 1 stopień na dobę, celuje w końcowe 28,  na razie nie mam żadnych "leków" zastanawiam się nad zastosowaniem roztworu soli ?   czy przy takich objawach ma to sens?  czy iść jednak w kierunku metronidazolu ? 
Będę wdzięczny za rady, 
Poniżej zdjęcia obecnego stanu 

IMG_20190121_190300_resized_20190121_071312029.jpg

IMG_20190121_190328_resized_20190121_071312896.jpg

Edytowane przez karysek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety odseparowane Gurami padlo :/ Zdążyłem zastosować Cmf ale nie w ogólnym, tylko w sterylnym,  porada ze sklepu :/ jako najbardziej prawdopodobne...

 

W sumie to dalej nieś wiem co było powodem :/  teraz pytanie czy zrobic kuracje z cmf_a także w ogólnym czy zostawić temat :/ lipa że nie wiadomo co to było i z czym w rzeczywistości walczyłem :/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lej chemii do ogólnego chyba że w ostateczności i pana ze sklepu akwarystycznego nie słuchaj. Obserwuj resztę i zbadaj parametry wody. Przestań podawać im mrożonki.  Ja zawsze musiałam po mrożonkach odrobaczać rybki. Sprawdź kupki tych, co żyją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj trochę więcej czasu i posiedzialem przy akwa, przypłapałem dwa gurami na białej/ momentami przezroczystej kupie co by wskazywało na pasożyty 😕 wiciwce lub nicienie, 😕
Co zastosować do odrobaczenia ?

 

PS jutro po pracy wrzucę na świeżo dokladne  parametry, 
Co do porad ludzi w sklepach akw* z reguły jestem bardzo sceptyczny, ale w tym przypadku każdy pomysł na identyfikacje przyczyny był podobnie "dobry" 😕

Jak rozumiem obecnie najlepiej kuracja z capitox lub capitox-s ?   

 

Edytowane przez karysek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nicienie najlepszy Capisol (leki Zooleka zmieniły nazwę). Capisol nie jest szkodliwy dla zbrojników i sumowatych  (czyli pewnie dla kirysków też nie). Capifos (obecnie chyba Capicaps - T) szkodzi rybkom dennym (teoretycznie, wolałam nie eksperymentować). Na wiciowce podobno metronidazol (do weterynarza po receptę i do apteki) i najlepiej do karmy. Z Zooleka metro ma Protocaps-M i Protosol. Nie wiem, który lepszy. Może mojej samicy gurami powinnam była podać Protocaps-M zamiast Protosolu :(  

 

P.s.:Parametry są ważne, bo któregoś leku (nie pamiętam, o który chodziło) nie wolno stosować przy wysokim Ph. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej,

Podstawowe wskaźniki to

NO3 _25

No2_0

GH_8,3

KH_6,1

PH_7,2

Na początek rozpocząłem kuracje Protocaps'em M na wiciowce, następnie jakby nie było widocznych efektów to spróbujemy na nicienie, ale mam nadzieję że kuracja ,Protocapsem wystarczy,

Wiem że NO3 trochę wysokie, ale we kranie też mam disc wysokie 😕

 

 

Edytowane przez karysek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, karysek napisał:

Wiem że NO3 trochę wysokie, ale we kranie też mam disc wysokie

 

 

Ciesz się, ze nie masz moich wartości :) powinieneś dołożyć trochę więcej roślinek i one powinny załatwić sprawę (przynajmniej w teorii ). Podobno należy zrobić kurację na obydwa pasożyty, ale ja również zawsze leczyłam tylko na jedno. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Kuracja w trakcie lecz narazie chyba znikomy efekt, jedna mozaika słabo pobiera pokarm i dalej kupki mało ciekawe, jedno dwuplame co prawda je normalnie ale kupki dalej nitkowate, przeźroczyste...a to już 4ty dzień kuracji, wydaje mi się że powinno już być zdecydowanie lepiej...chyba że to jednak nicienie..

Reszta zachowuje się normalnie, odchody również normalne,

Edytowane przez karysek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm generalnie to kuracja na chwilę obecną zakończona, dzisiaj poszła dużą podmiana wody,

efekt.....ciężko powiedzieć, odchody się troszkę zmieniły, mniej kleiste ale dalej białe tylko bardziej pozwijane, w sumie umam nadzieję że to wydalanie martwych robaków...oczywiście za kilka dni poprawka i od razu nicienie pójdą,

Co mnie martwi to druga mozaika słabo pokarm pobiera, ale też widać na niej rany na głowie i  linii bocznej(  wcześniej myślałem że to mechaniczne  uszkodzenia) zakladam że to od wiciowców, ehh chyba przeoczyłem część objawow wczesniej 😕 , może jeszcze z tego wyjdzie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaminki już właczone, przy poprawce zastosuje wieksze dawki leku,

, przyplątalo się to wszystko w najgorszym momencie 😕  właśnie zaczynałem szukać rybek, żeby wyrownac obsade 😕

 z 3 dwuplamych urosly mi 3 samce 😕 A do mozaiki bede potrzebował jedną samice, ale narazie wszystko odłożone, do czasu oceny skuteczności kuracji :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 3 lata temu potrafiłam zauważyć różnice między samcem a samicą u takich najmniejszych guramich w sklepie. Ale przy mozaikowych,  przy złotych kupowałam niby parkę i wyszła parka, ale samców. Teraz niby mi sprzedano samicę mozaikowego, ale mam coraz większe wątpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, karysek napisał:

Co mnie martwi to druga mozaika słabo pokarm pobiera, ale też widać na niej rany na głowie i  linii bocznej


Zdjęcia?

Protocaps M to metronidazol.
Jaką dawkę podawałeś? Bodajże jedna tabletka zawiera 500 mg metronidazolu.
Filtry odłączyłeś, podłoże wywliłeś czy leczysz w szpitalnym, pH masz poniżej 7 a twardości poniżej 10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jestem świadomy że protocaps m to metronizadol, tak miało być, leczyłem na wiciowce, dawkowanie zgodne z instr. 1 tabletka na 50l wody,

Parametry z początku leczenia

NO3 _25

No2_0

GH_8,3

KH_6,1

PH_7,2

Obecnie twardość po dużych podmianach bedzie  większa,

Narazie lecze w ogolnym _ cala obsade

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, karysek napisał:

dawkowanie zgodne z instr. 1 tabletka na 50l wody

Dosyć duża dawka, a nawet bym powiedział za duża.

 

 

23 godziny temu, karysek napisał:

PH_7,2 

Możesz lekiem potruć ryby - za wyskie.

 

 

23 godziny temu, karysek napisał:

Narazie lecze w ogolnym _ cala obsade

A teraz jeszcze sprawdź amoniak, NO2 i NO3. Metronidazol to też lek antybakteryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...