Skocz do zawartości

Podłoże JBL Manado - woda lekko żółtawa


katija
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postanowiłam zapytać, bo tak rozważałam, ale pewności nie mam, a może coś źle się dzieje....

Mam w 160l podłoże jw. I mimo węgla aktywnego w filtrze (jeszcze wewn. niebawem już kubełek) i podmian woda w zbiorniku ma lekko żółtawy kolor. Manado jest na bazie jakiejś gliny i coś tam, więc domniemam, że to jego wina? Piasek, kamienie, korzenie nie barwią wody na bank! Czy może coś jeszcze być powodem?

Ryby zdrowe, parametry prawidłowe jak to w dojrzałym zbiorniku. Rośliny rosną bezproblemowo, krewetki w doskonałej kondycji. Nie mam żadnych problemów ze zbiornikiem, oprócz regularnych podmian :) i czasami muszę jakąś delikatniejszą roślinkę posadzić ponownie, bo "się wyrwie przypadkiem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado płukane w gorącej wodzie.

Żadnego pyłu, żadnego osadu.

Korzeń w wodzie jest od dawna, a wcześniej taka żółtawa nie była... Te, które dodałam jakiś czas temu, były gotowane i nie zabarwiły wody (waru).

A to szkodliwe? Bo nie wiem, czy wywalić wszystkie i dać nowe (dodatkowy koszt :( i wrosły w nie epifity)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to garbniki z korzeni to nie ma co się przejmować. Dawno wymieniałaś węgiel w filtrze? Powinien raczej poradzić sobie z garbnikami. 

Red Moor Wood barwił mi wodę na słomkowy delikatny kolor. Po czsie mu przeszło.

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile może być taki węgiel w filtrze? Używam niewielkiej ilości, bo jeszcze podłączony jest Eheim wewnętrzny i wymieniam go raz na miesiąc. Zobaczymy co będzie jak podłączę kubełek... Więcej wkładów i większa ilość :) Na razie czekam na części wymienne.

Ze względu na krewecie wrzucam liście dębu. Ale to dwie sztuki na 160l - raczej nie one aż tak barwią, a może?

Jak to korzenie to raczej nie powinny być niebezpieczne, bo to dębina i specjalne z akwarystycznego. Ale to tak zaczęły sobie później farbować, a wcześniej nie farbowały? Dziwne jak dla mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli korzenie wcześniej nie farbowały to raczej nie zaczęły.

Liście raczej też nie-za mało. Ziemia? Całkiem możliwe. Kiedy zalałaś zbiornik?

Manado jest dosyć lekkie i szczerze mówiąc nie spotkałem się jeszcze z takim połączeniem ziemia+Manado. Zazwyczaj łączy się je z podsypką nawozową ,,Aquabasis".  Może ktoś na forum miał takie połączenia jak u Ciebie i się wypowie.

Kiedy wymienić węgiel? Myślę że 200ml węgla na tydzień to maksymalny czas. Wszystko oczywiście zależy od wody, czyli ilości związków w wodzie.

Ja nie jestem zwolennikiem używania węgla, za wyjątkiem usuwania leków. Oprócz czyszczenia, klarowania wody, węgiel wciąga związki które są w akwarium potrzebne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik był po częściowym restarcie lipiec/sierpień 2018r.

Bazą jest ziemia, potem siatka wstrzymująca, 2 cm piachu na obciążenie i manado. Coś mi się widzi, że za mała warstwa, więc dorzucę.

Węgla mam malutko bo filtr eheima 200 chyba, nie pamiętam, więc dużo nie włożę - gąbkę wypychałoby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja to jednak debil jestem i to do kwadratu :( Akwarium nie ma tła... A za nim ściana .................................. żółta! Przysłoniłam teraz białym czymś - muszę tło zamontować właściwe... i woda od razu się klarowniejsza zrobiła :D daleko jej do ideału, ale myślę, że dobre tło zrobi swoje.

 

Już się wyjaśniło, można zamknąć temat :) 

pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...