Skocz do zawartości

Prośba o poradę


Giżu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam postawiłem nowe akwarium właśnie mija druga doba.

I tutaj zaczynają się moje pytania bo tak woda zrobila sie metna i na korzeniu pojawiolo sie cos dziwnego.

Postawione akwarium 100L

W pokrywie 2x AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 16W LED zastosowany piasek kwarcowy o gradacji 0,4-0,8mm filtr aquael turbo 1000 l/h wklady gabka, wegiel aktywny, bio ceramika.

Korzen wygotowany w roztworze wody i soli w proporcji 4lyzki soli/1l wody (niestety calosciowo sie nie udalo bo za maly garnek) ale nie wygotowane zostalo moze 10% korzenia.

Do wody zastosowane antychlor oraz stability.

1.Czy to cos na korzeniu jest natutalne i czy to zniknie?

2.Czy woda sie wyklaruje?

3. Czy piasek kwarcowy to dobry byl wybor?

4. Czy oswietlenie nie jest za mocne?

 

P.s. dziękuję za każdą poradę oraz uwagi do których postaram się zastosować

IMG_20190112_235044.jpg

IMG_20190114_171214.jpg

IMG_20190114_164745.jpg

Edytowane przez Giżu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biała woda to prawdopodobnie zakwit pierwotniaków. Takie coś się zdarza w niedojrzałym akwarium. Powinno zniknąć samoistnie po kilku dniach jak akwarium zacznie się stabilizować.

Nalot na korzeniu również może wystąpić w niedojrzałym akwarium, czasami tak się zdarza. Na ogół nie ma to wpływu na życie w akwarium i po jakimś czasie najczęściej samo ustępuje. Możesz ten nalot próbować usuwać mechanicznie, ale problem zarówno z mleczną wodą jak i nalotem na korzeniu powinien rozwiązać się sam po dojrzeniu akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym go wyjął (jak syn zaśnie) i gąbką bym wyczyscił w ciepłej wodzie, włozył spowrotem, poczekał jak się sytuacja rozwinie, bo tez nie ma zadnych powodów do paniki ;) mozesz to tez tak zostawic jak pisze kolega wyżej pewnie po czasie sytuacja sie ustabilizuje i osad zniknie ale mnie osobiscie by to drażniło i spróbowałbym cos z tym zrobić ;)

Edytowane przez Peeteer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie hmm sam ocenisz jak Ci się woda wyklaruje, więc cierpliwości a druga sprawa że masz led to wystarczy że odwrócisz świetlówkę o kilka stopni i zmniejszysz zawsze strumień swiatła wpadający do akwarium jesli bedzie to konieczne, dużo zależy od obsady bo niektore ryby nie przepadają za mocnym swiatłem ale to już Ty musisz wiedziec co chcesz hodować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to rodzaj pleśni. W nowych niedojrzałych jeszcze zbiornikach to często spotykany "intruz". Ja bym tego nie ruszała, bo możesz pobudzić jej wzrost.

Jedni są za, drudzy przeciw, ale masz w zbiorniku już życie w postaci roślin. Ja robiłam w czasie dojrzewania regularne podmiany wody, oczywiście bez potrzeby odmulania. Procentowo jakieś 15-20%. Czasami największe skupiska pleśni zaciągałam odmulaczem, ale bez dotykania powierzchni korzenia i powiem Ci, że nie powracały. Woda musi dojrzeć.

Co do oświetlenia. Retro Fit ale jakie? Sunny? Plant? Bo jak Plant to może pobudzać porost glonów, więc musisz zadbać o czystość w zbiorniku. 16W ;Eddy zastępują zwykłe 30W więc przy tym litrażu masz jakieś 0,6W na 1l. Możesz poszaleć z roślinami :) Przy ubogiej florze światło może być trochę za mocne.

Piasek to fajna rzecz, ale czy dałeś choćby kulki gliniano-torfowe pod rośliny? Na samym piachu to Ci one nie porosną, bo system korzeniowy nie będzie się rozwijał wcale lub upośledzenie. A jak planujesz ryby denne to rośliny będziesz zbierał z tafli i wsadzał kilka razy dziennie :) 

A ten filtr to docelowo jest zamontowany? Tak po skosie? A gąbka dotyka podłoża czy jakąś podkładkę zrobiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2019 o 20:08, katija napisał:

Dokładnie, to rodzaj pleśni. W nowych niedojrzałych jeszcze zbiornikach to często spotykany "intruz". Ja bym tego nie ruszała, bo możesz pobudzić jej wzrost.

Jedni są za, drudzy przeciw, ale masz w zbiorniku już życie w postaci roślin. Ja robiłam w czasie dojrzewania regularne podmiany wody, oczywiście bez potrzeby odmulania. Procentowo jakieś 15-20%. Czasami największe skupiska pleśni zaciągałam odmulaczem, ale bez dotykania powierzchni korzenia i powiem Ci, że nie powracały. Woda musi dojrzeć.

Co do oświetlenia. Retro Fit ale jakie? Sunny? Plant? Bo jak Plant to może pobudzać porost glonów, więc musisz zadbać o czystość w zbiorniku. 16W ;Eddy zastępują zwykłe 30W więc przy tym litrażu masz jakieś 0,6W na 1l. Możesz poszaleć z roślinami :) Przy ubogiej florze światło może być trochę za mocne.

Piasek to fajna rzecz, ale czy dałeś choćby kulki gliniano-torfowe pod rośliny? Na samym piachu to Ci one nie porosną, bo system korzeniowy nie będzie się rozwijał wcale lub upośledzenie. A jak planujesz ryby denne to rośliny będziesz zbierał z tafli i wsadzał kilka razy dziennie :) 

A ten filtr to docelowo jest zamontowany? Tak po skosie? A gąbka dotyka podłoża czy jakąś podkładkę zrobiłeś?

Filtr Tak planowałem przez miesiąc bo dołożyłem węgiel aktywny później tylko ceramika i gąbka podłożylem płaski kamień pod niego także piasku nie zasysa.

Pod piasek nic nie dalem i prztznam ze kabomba czy jakos tak sie zwie dosyc szybko rosnie trawka w miare widac z dnia na dzien nowe ladne zieloniutkie galazki😀😀 cryptocoryna parva tez wypuszcza nowe listki takze cos rosnie😀😀 niestety wczoraj wróciłem z delegacji patrze do zbiornika a tam żona w poniedziałek życie już wpuscila😭😭😭 i to najwieksze szkodniki jakie znam welony😭😭😭 zrobila obsade istna zupki rybnej

Ok 10 gupikow, skalar, dwa welony, danio czerwone sztuke jedna jedyna, 4 zbrojniki😭😭😭 a akwarium jeszcze nie dojrzalo. Rece opadaja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ręce opadają :D

Pozbądź się ryb, dla ich dobra, możesz u kogoś przetrzymać, już Ci tłumaczę:

Możesz zostawić sobie Gupiki, ale lubią lekkie posolenie wody, wtedy inne ryby w ciasnym gronie do wyboru a zbiornik może okazać się za mały... Możesz je zostawić jako wskaźnik, ale to już eksperyment mało humanitarny. Tak samo Danio ale bez solenia i to ryba stadna. Jednym słowem zbiornik nie dojrzał, wszystko może padać, a parametry jeszcze się nie ustabilizowały, więc nawet nie masz pewności jakie masz właściwie.

Welony to brudasy i niszczyciele, z czasem wszystko zacznie Ci fruwać po akwarium i nie wyrobisz z piachem :D Poza tym zbiornik za mały.

Zbrojniki to samo co welony.

skalar - za mały zbiornik, z czasem zacznie zjadać wszystko co w pysku zmieści.

Uświadom żonę i pozbądź się ryb. Odczekaj, aż wszystko się ustabilizuje. Chyba, że gotowy jesteś na totalną masakrę zaburzonych niedojrzałych parametrów i wyławianie martwych ryb? Nie sądzę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahha nie dodałam:

przy takiej obsadzie masz gwarancję i słowo ode mnie, że piach zarypie Ci filtr :(

Rośliny podziwiam, że rosną. Zawsze możesz trochę kulek gliniano-torfowych podrzucić pod korzenie, ale warstwa piachu musi być duża. I pomyśl o nawożeniu doraźnym chociaż 1xtydzień - do słupa wody czyli nawozy płynne.

O oświetleniu nie wspomniałeś... Jak z nim jest?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...