Jump to content

problemy z obniżeniem twardości wody.

Arczi1989
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie. Posiadam 200 litrowy zbiorniczek oczyszczany przez filtr zewnętrzny z wkładem ceramicznym, węglowym i gąbkowym o wydajności 1m3/h. Jeśli chodzi o rybki w zbiorniku to jest to około 20 neonów czerwonych, dwa kiryski panda, bocja wspaniała, dwa zbrojniki niebieskie i mułojad. Jakiś czas temu postanowiłem skorygować parametry wody aby stworzyć właściwe warunki dla paletek. Jeśli chodzi o ph wody było na poziomie 7.5  a twardość ogólna  i węglanowa była na poziomie 17 mval/l = 47 stopni niemieckich  próbowałem ją zmniejszyć stopniowo dodając Torfin i PH minus. Po około miesiącu dodawania tych preparatów ph wody w ogóle się nie zmieniło i dalej wynosi 7.5 natomiast  GH wynosi 15 mval/l = 42 stopnie niemiecki a KH 7mval/l = 19.6 stopni niemieckich. Niestety po dodaniu tych preparatów zaobserwowałem silne powstawanie glonów na ściankach akwarium oraz niepokojący osad na liściach roślin czego nigdy nie miałem.  I tu moje pytania. 1. Co mam zrobić żeby woda miała odpowiednie parametry. 2. Czy dostępne na portalach aukcyjnych filtry RO za około 100zł znacząco poprawią jakość wody w akwarium czy szkoda sobie nimi zawracać głowy. W załączeniu prześle parę zdjęć zbiornika

IMG_20181224_104053.jpg

IMG_20181219_221422.jpg

W dniu 24.12.2018 o 15:52, Arczi1989 napisał:

Jeśli chodzi o ph wody było na poziomie 7.5  a twardość ogólna  i węglanowa była na poziomie 17 mval/l = 47 stopni niemieckich 

Przy takiej twardości to powinieneś złamać rękę wkładając ją do akwarium, a ryby by padły bo nie dałyby rady płynnego kamienia przepuścić przez skrzela. Coś mierzysz źle.

W dniu 29.12.2018 o 21:01, ahr napisał:

Przy takiej twardości to powinieneś złamać rękę wkładając ją do akwarium, a ryby by padły bo nie dałyby rady płynnego kamienia przepuścić przez skrzela. Coś mierzysz źle.

Masz racje błąd początkującego. Jeśli chodzi o pomiary jakie do tej pory zrobiłem 

NO2- 0.025

PO4- 0.5

PH -7.5

GH - 16

KH 8

zdziwiła mnie jedna rzecz. Podczas podmiany wody do zbiornika 200l dodałem 20 litrów wody destylowanej po zrobieniu kolejnego testu wyszło GH -15 a KH 8. I tu moje pytanie czy dodanie wody destylowanej nie powinno znacznie obniżyć twardości wody?? Dodam tylko ze podczas podmiany dodałem również uzdatniacz do wody   tropical "esklarin" w ilości 30 ml (dawkowanie 10ml/50l wody) oraz nawóz aqua art clasic w ilości 30ml (dawkowanie 1ml/4l wody) 

Z tego, co zrozumiałam z wpisów na tym forum i innych stronach, to im wyższe KH, tym ciężej zmienić pozostałe wartości.  Nie za dużo tego nawozu? Z instrukcji wiem, że daje się 1ml/4l wody - ale wody do podmianek, nie na całość akwarium...

W dniu 24.12.2018 o 15:52, Arczi1989 napisał:

2. Czy dostępne na portalach aukcyjnych filtry RO za około 100zł znacząco poprawią jakość wody w akwarium

Tak i generalnie od niego powinieneś zacząć jeśli chcesz hodować paletki.
I przy okazji nie baw się w testy wody tylko kup sobie konduktometr. Wystarczy zmierzyć przewodność wody i już wiadomo czy jest ona twarda czy miękka.