Jump to content
Sign in to follow this  
NeoDh

Szczupieńczyki Karłowate i Gupik Endlera

Recommended Posts

Witam,

 

W dniu wczorajszym kupiłem 5 Szczupieńczyków Karłowatych (2 samce, 3 samice) jednak po wpuszczeniu do akwarium bardzo się nimi interesuje samiec Gupika Endlera. Ciągle z nimi przebywa, trochę je goni i mocno się stroszy (prostuje płetwę grzbietową i brzuszną, rozwija ogonową, chwilami pływa do tyłu i wygina ciało). Wygląda to trochę na taniec :)

Gdyby zachowanie Gupika było adresowane do samic Gupika (których de facto nie ma w akwarium), to nie miałbym podejrzeń o co chodzi, natomiast trochę mnie martwi takie zachowanie wobec ryb innego gatunku, szczególnie jednego z samców.

 

I teraz moje pytanie, czy Gupik po prostu przejawia terytorializm wobec Szczupieńczyków, bo górne partie wody były wyłącznie jego przez kilka miesięcy a teraz ma tam nowe towarzystwo? Czy może powód jest inny?

 

Nie chcę, żeby mi zamęczył Szczupieńczyki.

 

Czy powinienem dać im jeszcze trochę czasu na aklimatyzację, czy może oddać Gupika bo jego zachowanie może się nie zmienić?

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A przyznaj szczerze, co jeszcze masz w tym zbiorniku?

Gupiki to Ameryka Południowa, a Szczupieńczyki to Afryka. Kompletnie inny biotop!

Nie sądzę, by Gupik zamęczył Szczupieńczyka. Teraz kwestia parametrów. TAK, ZAWSZE TO SAMO PYTANIE, ALE TO JEST PODSTAWA!! Nie wiem, czy któryś z tych gatunków w ogóle przebywa w odpowiednim dla siebie środowisku.

 

I BŁAGAM, czytajcie o rybach, które zamierzacie zakupić, nie mieszajcie biotopów, bo o ryby chodzi, a nie WASZE kolorowe akwarium!!! Jak chcecie mieć kolorowo i bezproblemowo to wsadźcie tam plastikowe rybki na baterie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem nie odpisywać na Twojego posta @katija , bo sprawa rozwiązana, ale cóź... :P


Mój wątek dotyczył wyłącznie pytania o konkretne zachowanie pomiędzy Gupikiem a Sczupieńczykami i liczyłem na pomoc kogoś, kto ma dużo doświadczenia w hodowli jednych i drugich albo chociaż samych Endlerów i czy przejawiają takie zachowanie wobec innych gatunków. Niestety, zamiast merytorycznej odpowiedzi, to doczekałem się od Ciebie przypuszczeń o złej obsadzie, złych parametrach, tego, że randomowo wybieram ryby do akwa itp... Chcesz o tym podyskutować to zapraszam na priv, chętnie odpowiem na Twoje pytania i wyjaśnię wątpliwości 😉

 

Aby nie zaśmiecać bardziej, tylko powiem, że Gupika byłem zmuszony oddać, bo nie dawał spokoju Szczupieńczykom.

 

Temat do zamknięcia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat został wyczerpany/ problem rozwiązany.
Zamykam - jeśli chcesz temat kontynuować, coś dodać, nie zgadzasz się z zamknięciem, proszę o kontakt z moderatorem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×