Jump to content
rinkerdinker

Piasek bazaltowy

Recommended Posts

Planuję założyć akwarium dla pary pielęgnic. Jeszcze nie zdecydowałem do końca jakie pielęgnice co prawda, ale mam jednak problem z doborem podłoża a to chyba dość ważna kwestia jeżeli chodzi o pielęgnice. Wiem, że najlepszy byłby dla nich piasek ale ja chcę ciemne podłoże i myślę nad czarnym piaskiem bazaltowym o frakcji 0,8-1,2mm z tej aukcji:

https://allegro.pl/15-kg-naturalny-czarny-piasek-bazaltowy-rosliny-i6719799635.html#thumb/7

Przeczytałem jednak, że bazalt może ranić pyski ryb które żerują na dnie np. kiryski czy właśnie pielęgnice i nie jest on zalecany. Ale czy taki drobny też byłby nieodpowiedni? Nie ma innego czarnego podłoża do wyboru, jest jeszcze czarny piasek kwarcowy, ale ten jest podobno sztucznie barwiony i mimo wszystko wole ten naturalny bazalt. Co o tym sądzicie?

Mam bazalt i jedno mogę powiedzieć: NIGDY WIĘCEJ. Jest faktycznie ostry i do tego zbija się w twardą skorupę. Rośliny nie wszystkie dobrze w tym rosną.

• Like 1

Najpierw zdecyduj się jakie ryby chcesz, a potem zaprojektuj dla nich zbiornik. 

Skalary to też pielęgnice a podłoże to dla nich sprawa drugorzędna, może być w zasadzie wszystko. Dla pary skalarów wystarczy akwarium 200 l. Dla pary Pawiookich 400-600. Niektóre pielęgnice nie kopią w podłożu, inne nieustannie je modelują. Niektóre niszczą rośliny inne, nawet pomimo dużych rozmiarów nie robią tego. Z towarzystwem tez trzeba uważać. Skalary niby można hodować razem z innymi rybami, ale lepiej trzymać je w akwarium jednogatunkowym.

Więc najpierw upatrz sobie gatunek ryby a potem akwarium, jego wystrój i ewentualne towarzystwo.