Skocz do zawartości

Piasek bazaltowy


rinkerdinker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję założyć akwarium dla pary pielęgnic. Jeszcze nie zdecydowałem do końca jakie pielęgnice co prawda, ale mam jednak problem z doborem podłoża a to chyba dość ważna kwestia jeżeli chodzi o pielęgnice. Wiem, że najlepszy byłby dla nich piasek ale ja chcę ciemne podłoże i myślę nad czarnym piaskiem bazaltowym o frakcji 0,8-1,2mm z tej aukcji:

 

https://allegro.pl/15-kg-naturalny-czarny-piasek-bazaltowy-rosliny-i6719799635.html#thumb/7

 

Przeczytałem jednak, że bazalt może ranić pyski ryb które żerują na dnie np. kiryski czy właśnie pielęgnice i nie jest on zalecany. Ale czy taki drobny też byłby nieodpowiedni? Nie ma innego czarnego podłoża do wyboru, jest jeszcze czarny piasek kwarcowy, ale ten jest podobno sztucznie barwiony i mimo wszystko wole ten naturalny bazalt. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Najpierw zdecyduj się jakie ryby chcesz, a potem zaprojektuj dla nich zbiornik. 

 

Skalary to też pielęgnice a podłoże to dla nich sprawa drugorzędna, może być w zasadzie wszystko. Dla pary skalarów wystarczy akwarium 200 l. Dla pary Pawiookich 400-600. Niektóre pielęgnice nie kopią w podłożu, inne nieustannie je modelują. Niektóre niszczą rośliny inne, nawet pomimo dużych rozmiarów nie robią tego. Z towarzystwem tez trzeba uważać. Skalary niby można hodować razem z innymi rybami, ale lepiej trzymać je w akwarium jednogatunkowym.

Więc najpierw upatrz sobie gatunek ryby a potem akwarium, jego wystrój i ewentualne towarzystwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja z bazaltem mam różne doświadczenia ale raczej negatywne.

Jedyne do czego się nadaje to podsypki pod żwir kwarcowy rzeczny by nie było zbyt jasnych przebitek.

 

Piasek wulkaniczny nie wiem nic na ten temat.

 

Grys wulkaniczny 3-6mm jest w składach budowlanych głównie typu Rossa ( mocno brązowy) ale ma jedną wadę potrafi się wypłukiwać niekontrolowany sposób żelazo i inne metale. Więc wymaga masy roślin by nie było gloniastych przyjaciół w niekontrolowanych zgromadzeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...