Skocz do zawartości

Obsada do akwarium-totalny świeżak


pimowo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

Przez przypadek zostałem posiadaczem akwarium-nie mogłem patrzeć jak ktoś zaniedbuje zwierzątka i zabrałem akwarium do siebie (stary właściciel mega zadowolony, że pozbył się "problemu")

Do rzeczy... akwarium zakładam wraz z synami (10 i 12 lat) i jest to nasze pierwsze akwarium-wszystko wskazuje, że nie ostatnie ;)
Na początek wymyliśmy wszystko i zrobiliśmy zakupy.

Co posiadamy?
1. akwarium o wymiarach 57x35x30
2. filtr wewnętrzny 350l/h-nie jest napisane jaka firma, model lub się starło (na akwarium jest napis "TETRA" wygląda jakby to był zakupiony cały komplet)
3. grzałka 50W z termostatem
4. podłoże AQUAEL ADVANCED SOIL ORIGINAL 8L
5. rośliny:
- 1x cryptocoryne wendtii tropica
- 1x anubias barteri
- 2x echinodorus bleheri
- 3x pistia rozetkowa
- mech jawajski java moss (nie jestem pewny tej nazwy-mech dostałem gratis do zakupów)
*pomyślałem, że w niedalekiej przyszłości zrobimy filtr akwaponiczny (tyle się naczytałem o tym wszystkim, że głowa mała)

 

Ostatnie dwa tygodnie to nie ma innego tematu w domu jak rybki he he Chłopaki tak się nakręcili, że szok.

Akwarium pracuje 10 dni (myślę, że popracuje jeszcze ze dwa tygodnie) i pomału trzeba będzie się wybrać do sklepu po nowych mieszkańców. 
Czy to co wybraliśmy będzie OK?
- 5x otosek 
- 5x krewetka red cherry 
- 15x razbora klinowa

- 1x zbrojnik/glonojad złoty (został w spadku)
- 1x kardynałek chiński (został w spadku)

Zbrojnika i kardynałka dostaliśmy w spadku i chyba będzie trzeba ich oddać-zbrojnik za duży do tego akwarium, a kardynałek woli chłodniejszą wodę :(

Zbrojnik strasznie się chowa po kątach, tak jakby bał się światła. Nie wiem jak długo, ale u poprzedniego właściciela akwarium pracowało bez filtra, bez grzałki i stało w ciemnym koncie. Na dnie był żwir, ale to był jeden, wieki syf + stare zarośnięte nie wiadomo czym plastikowe rośliny :( 

 

Żyjątka z listy mają podobne wymagania
1. otosek
- temp. 21 - 26
- ph 5.5-7.5
- woda: miękka - średnio twarda
2. razbora klinowa
- temp. 21-28
- ph 5.0-7.5
- woda: miękka - średnio twarda
3. krewetka red cherry
- temp. 22-27
- ph 6.5-7.5
- woda: miękka - średnio twarda

 

Dostałem od znajomego paski ph i wyszło mi, że woda ma ph około 6? (załącznik)

 

Z góry dziękujemy za pomoc.

1.jpeg

 

2.jpeg

Edytowane przez pimowo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że obsada jest dobrze dobrana. Reszta wszystko okej, jakie światło ?

Ten test wyrzuć, testy paskowe się do niczego nie nadają, sprzedaję na pH po 8 zł test kropelkowy. Ale na początek sprawdź wodę na stronie twoich wodociągów, w zależności od rejonu w Polsce pH wody jest różne. Później sprawdź pH w akwarium. Co do testów to kup jeszcze na NO3 i NO2. Poczytaj o cyklu azotowym, postaraj się więc o część wody z innego akwarium i wykręć gąbki z innego filtra w działającym akwarium lub zastosuj bakterie ze sklepu, szczególnie te działające jak np. AZOO czy Microbe-Lift.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, domus12 napisał:

Wydaje mi się, że obsada jest dobrze dobrana.

 

Więc już mam jakiś punkt zaczepienia ;)

 

19 godzin temu, domus12 napisał:

jakie światło ?

 

Na tą chwilę mam 2m taśmy LED 2835 (cztery paski po 0.5m) biała zimna 6500K

 

19 godzin temu, domus12 napisał:

Ten test wyrzuć, testy paskowe się do niczego nie nadają

 

ajjjj... a ja wczoraj dokupiłem paski DAJANA 3in1 TEST

Wyszło mi:

- pH 6.4

- KH 3

- GH 14

 

19 godzin temu, domus12 napisał:

Ale na początek sprawdź wodę na stronie twoich wodociągów, w zależności od rejonu w Polsce pH wody jest różne.

 

Nic nie ma takiego na stronie wodociągów, ale napisałem do nich e-mail i zobaczymy co odpowiedzą

 

19 godzin temu, domus12 napisał:

Co do testów to kup jeszcze na NO3 i NO2

 

Mógłbyś coś polecić co kupić na początek? Kupiłem paski, a wychodzi na to, że mogę sobie noc nimi podrapać-niby 21zł to nie dużo, ale...

Jak dobrze rozumiem to na początek muszę wiedzieć: pH, KH, GH, NO3 i NO2

 

Cytat

postaraj się więc o część wody z innego akwarium i wykręć gąbki z innego filtra w działającym akwarium

 

Niestety, ale nie mam takiej możliwości. Znajomi kiedyś mieli akwaria, a teraz już nikt, nic niema :(

Edytowane przez pimowo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsprzedaj testy komuś komu się przydadzą, one nie są złe, tylko po prostu nie odpowiednie do naszej dziedziny i XXI wieku. Czy test GH jest ci potrzebny, raczej chyba nie, zbadaj kranówkę kropelkowymi testami pH i KH, później obniż je szyszkami olchy i liśćmi dębu. W przypadku zbyt dużego pH, także GH będzie duże, tutaj nie ma jakiś dziwnych sytuacji, gdy pH będzie powyżej 7,5 to raczej przyda się filtr RO, ale to już od ciebie zależy, wtedy test na GH się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na początek mam kupić testy kropelkowe pH i KH? Później będziemy myśleć co dalej zrobić ;)

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będę w większym mieście to zrobię zakupy.

 

Na tą chwilę akwarium dorasta, a ja szukam nowego domu dla zbrojnika oraz kardynalka-sklepy zoologiczne ich nie chcą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Przybywam z nowymi informacjami :)

 

Ale po kolei: 
1. 26 lipiec 
- akwarium zostało zalane wodą 
- sadzenie roślin 
2. 6 sierpień 
- podmiana wody 
- dodanie kamieni 
3. 9 sierpień 
- "glonek" znalazł nowy dom-akwarium 240l 
4. 10 sierpień 
- wymiana filtra na Aquael Pat Mini + gęsta gąbka 
- dodanie żywych bakterii do filtracji biologicznej - BioDigest 1/2 ampułki 
5. 13 sierpień 
- test parametrów wody-testy kropelkowe ZOOLEK 
a) kranówka 
pH 7.4 
KH 9 stopni niemieckich 
GH 21 stopni niemieckich 
b) akwarium 
temperatura 23 stopni Celsjusza 
pH 6.6 
KH 2 stopni niemieckich 
GH 12 stopni niemieckich 
NO2 między 0.75, a 1mg/l (kolor jest bliższy 1mg/l) 
NO3 między 20, a 50mg/l (kolor jest bliższy 20mg/l) 
6. na pewno to będzie sierpień ;)
- dodanie korzeni-mam dwie sztuki: jeden jest z akwarium (kupiłem na OLX) drugi znaleziony nad rzeką, ale suchy i muszę go wygotować oraz "utopić" 

 

W akwarium pływa jeden kardynałek chiński. Dziś dopatrzyłem się dwóch bardzo malutkich ślimaków. 

 

Co teraz, co dalej z tym wszystkim robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...