Skocz do zawartości

Częściowy restart 160l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Nadal czuję i zaliczam się do początkujących, dlatego tutaj zadaję pytanie. A że dotyczy konkretnego zbiornika, nie wszystkie metody nadają się.

 

Muszę zrobić częściowy restart akwa, bo popełniając standardowe błędy, użyłam jałowego podłoża. Chciałabym mieć bujną roślinność składającą się nie tylko z mchu i cryptocoryn... A z racji posiadania Neocaridin w zbiorniku, nawożenie doraźne odpada :( Kulki gliniano torfowe słabo się sprawdzają... Wpadłam na pomysł użycia podłoża aktywnego firmy JBL Manado - już zakupione. I tu właśnie musiałabym wykonać częściowy restart zbiornika.

Jak to widzę: chcę wykorzystać jak najwięcej dojrzałej wody, w pierwszym miesiącu nie ruszać filtra i nie robić podmiany. Mając okazję przepłukać obecny żwir. Do podmian używam kranówki ale odstałej ok. 3-4 dób.

Moje pytanie brzmi: Jak to najlepiej zrobić krok po kroku?

 

Innej metody nie widzę, bo głupotą byłoby wsypanie po prostu aktywnego podłoża do zbiornika... :) Jeśli potrzebne są jakieś szczegółowe informację to proszę pytać, bo nie wiem co powinnam napisać. Zależy mi na czasie :)

 

A przy okazji, mam dość słabe oświetlenie bo 60W. Nie mam możliwości zamontowania dodatkowego w pokrywie, ledy drogie, więc pomyślałam o odbłyśnikach. Czy faktycznie zwiększą moc oświetlenia?

 

Czekam na instrukcje, z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko manado nie jest aktywnym podłożem. To wypalana glinka, jałowa jak żwir. Dlatego polecają go w połączeniu  z JBL AquaBasis, który jest z kolei substratem.

Przed użyciem manado dokładnie przeczytaj instrukcję użycia, z tego co pamiętam wymaga przepłukania gorącą wodą, inaczej strasznie syfi (pyli) i pływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, to mnie oszukali! Po polsku nic nie ma na opakowaniach, a niemieckiego nie znam... Wciskali mi, że to aktywne... To się zrobiłam na łyso :/ No nic, to jesze zdążę zakupić faktycznie aktywne podłoże. Jakie najlepiej? Rozłożyć je muszę po bokach i z tyłu zbiornika, środek zajmie piach. Tak, żeby było przystępnie, bo już z kasą poleciałam trochę...

Dzięki śliczne za uwagę.

A jakieś porady co do samego restartu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np. AquaArt Aqua Substrate II, H.E.L.P. Advanced soil plant albo Tetra ActiveSubstrate? To chyba substraty, ale we wszystkich jest napisane o aktywnym działaniu etc. i nie ma wzmianki o dodatkowym czymś... Kurczę, kiedyś tego nie było, a jesze nie wszystko jest mi oblatane...

 

o znalazłam też AquaNova i jak byk napisane jest, że aktywne. 3l za 35 zł. 6l by mi starczyło przy zmieszaniu z manado?

 

Edytowane przez katija
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś przekonana, że aktywne podłoże jest Ci do czegokolwiek potrzebne? Osobiście nie stosowałem, ale z tego co się orientuję to one też wymagają specjalnej obsługi - woda ro, mineralizatory, kontrola parametrów, pochłanianie fosforu, dodatkowe nawożenia. Na kranówce szybko tracą swoje właściwości.

Może zamiast tego użyć ziemi ogrodowej? Taniej, a efekt podobny. Znajdziesz tutaj na forum temat jak to ugryźć:

 

W dniu 10.07.2018 o 16:07, katija napisał:

Do podmian używam kranówki ale odstałej ok. 3-4 dób.

Tak naprawdę doba w zupełności wystarczy, tyle aby temperaturę pokojową osiągnęła. Aż tyle nie chlorują teraz, żeby to musiało się tyle czasu utleniać.

 

W dniu 10.07.2018 o 16:07, katija napisał:

A przy okazji, mam dość słabe oświetlenie bo 60W.

T8 to jednak mało wydajna technologia. Jaki wiek tych świetlówek? Jeśli dodatkowo statecznik magnetyczny to raczej warto się zastanowić nad wymianą na coś lepszego. Koszt wymiany świetlówek plus odbłyśniki to już połowa jednej belki led. Sprzedaj manado, dołóż trochę (to co zaoszczędzisz na ziemi zamiast podłoża aktywnego) i sukcesywnie wymieniaj. Są osoby, które chwalą lampy led robione z pasków w tubie, np.: https://allegro.pl/swietlowka-led-lampa-akwarium-8520-70cm-slim-i-i7350748917.html. Ja polecam produkty Aquaela.

 

W dniu 10.07.2018 o 16:07, katija napisał:

Jak to widzę: chcę wykorzystać jak najwięcej dojrzałej wody, w pierwszym miesiącu nie ruszać filtra i nie robić podmiany.

Z podmian bym nie rezygnował, normalnie raz w tygodniu. Ograniczyłbym tylko trochę karmienie, w pierwszym tygodniu ze 3 dni głodówki, w drugim 2, w trzecim już normalnie jedna głodówka.

 

W dniu 10.07.2018 o 16:07, katija napisał:

Chciałabym mieć bujną roślinność składającą się nie tylko z mchu i cryptocoryn...

Bardzo często wystarczy te rośliny odpowiednio posadzić. Czyli sadzimy te wymagające więcej światła tam, gdzie to światło jest. Taki już urok tych pokryw, że pozostają po bokach strefy niedoświetlone. Posadź tam te nie wymagające dużo światła, kryptokoryny, hygrophile, korzeń obsadzony anubiasami czy mikrozorium. Niech stanowią zielone tło dla tych które będą w centrum. I może lepiej odpuścić trawnik z marislei a zamiast niej użyć trochę większej echinodorus magdalensis.

Tak, żeby nie przekombinować i nie rozczarować się. Bo nie sztuką jest dokładać CO2, nawozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się :) krótko, na temat i bez wyszukanych metod heh

Tak to jest jak ci niby eksperci doradzają... Więcej namieszają, naciągną a i tak d**a z tego wychodzi...

 

1. właśnie się zastanawiałam nad ziemią ogrodową zamiast tych cudów... A czy mogę tę ziemię (mam całkiem dobrą) pokryć warstwą drobnego żwirku czarnego akuratnie? Mam bocje siatkowane, choć zaczęłam się zastanawiać nad oddaniem ich... Moje są strasznie łobuzujące :) i nie chciałabym mieć na wierzchu ziemi, którą non top by roznosiły... Gdybym je oddała to zostawiłabym sobie piskorki i może kiryski, które dostałam w prezencie, choć nie są "azjatyckie". Chyba mniej wzruszają podłoże niż te moje kloce 10 cm...

 

2. woda odstała jest zazwyczaj tyle, bo wcześniej napełniam bukłaki. Ale skoro aż tyle nie musi być, to będę sobie odlewała góra 2 dni wcześniej. Trzymam je na balkonie, od południowej strony.

 

3. z tym oświetleniem to jakaś magia dla mnie :/ świetlówki mają ok 1,5 roku. Wymienić powinnam na mocniejsze (są takie w wymiarze do pokrywy 100 cm?) czy co? Lewa byłam całe życie z fizyki etc. :D Ja sama nic z tym nie zdziałam, a nie ma mi kto pomóc :( kurka rurka tu mam zgryz

 

4. Ta głodówka nie zaszkodzi zwierzakom? A krewecie? Zrobiłam takie cudeńko z pojemniczka plastikowego, że tylko krewecie tam wlezą na żarełko. Sprawdza się. Jak z głodówką u nich? No ok, czyli standardowe podmiany.

 

5. Co do roślin to chyba faktycznie zbyt jałowo mają... O wszystkich roślinkach, które miałam się oczytałam. I po wzorowanych obliczeniach tak sadziłam, by te wymagające więcej właśnie były w zasięgu najmocniejszego światła, ale czapa :( Jak mamę kocham najlepiej mają się wszelkie cryptocoryny... Rosną aż miło. Jeszcze w miarę dobrze trzyma się Ludwigia repens "red", choć przeszła na zwykłą "green"... Glony mnie ostatnio wytrzebiły z mchu nawet!

 

Masakra jakaś! Specjaliści zrobią mi aranżację z "moich" materiałów za 350zł, z ich (może lepiej dobranymi) nawet nie chcę wiedzieć! A już popłynęłam na okazuje się zbędne podłoże w sporej ilości... A na swoją pasję mam ograniczone koszty... I co ja biedna mam zrobić?! Oszaleję zaraz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ziemię warto przykryć warstwą piasku 2-3 cm, dopiero na to podłoże "właściwe" - dalej piasek albo żwir (ja polecam piasek, nic się wtedy nie syfi pomiędzy żwirem, śmieci łatwo zebrać z powierzchni podczas podmiany wody). Warstwa piasku skutecznie izoluje warstwę ziemi od słupa wody. Przy sporej warstwie podłoża nawet bocje nie powinny się do ziemi dokopywać.

 

3. Świetlówki T8 na statecznikach magnetycznych (tych ciężkich, buczących i grzejących się) dość szybko się wypalają, stąd pojawiające się zalecenie wymiany przynajmniej co roku. Stateczniki elektroniczne dość łagodniej się z nimi obchodzą, wtedy można wymieniać rzadziej. Mocniejszej świetlówki nie kupisz w takim rozmiarze. Wymiana na T5 wiąże się z wymianą statecznika i oprawek. Leddy Retro fit Aquaela mają takie plastikowe uchwyty którymi montuje się je w miejscu obecnych świetlówek. To moim zdaniem najłatwiejsze rozwiązanie. Ewentualnie dokupienie dodatkowej świetlówki montowanej na obejmach do tej świetlówki co masz w pokrywie.

 

4. Nic im nie będzie.

 

5. Z odrobiną czegoś w podłożu przy niewielkim oświetleniu zazwyczaj wystarcza to co dostarczamy z kranówą przy podmianach. Czasami trochę potasu trzeba dodać lub magnezu. Tym czerwonym warto wetknąć jakąś tabletkę żelazową pod korzenie, działa to lepiej niż podawanie żelaza do słupa wody (to często kończy się zielonym pyłem na szybach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Tak więc:

 

1. Ziemię pokryję warstwą 2-3 cm piasku, a na to dałabym czarny drobny żwirek wymieszany z Manado JBLa (jeden worek mi pękł i czapa - nie sprzedam, a wymieszane całkiem ciekawie wygląda). Manado oczywiście przepłuczę przed użyciem kilkakrotnie gorącą wodą wg zaleceń :) bo faktycznie syfi a część nie opada (przetestowałam w kubeczku). Środek akwa wysypię piaskiem drobniusim, jak sobie zaplanowałam. Gdzie ziemia będą rośliny, w centrum ich nie potrzebuję. Bocje odsprzedaję fascynatowi (ma już sporą grupkę), bo we dwie strasznie kiszą mi w akwarium...

 

3. No właśnie znalazłam sobie te Leddy Retro Fit Plant Aquaela w dobrej cenie. Ale czy (na początek) mogę zamontować jedną Leddy, a drugą zostawić jak jest? Dwóch na raz nie kupię :/ Nie będę się bawić w wymiany stateczników czy oprawek, bo pojęcia o tym nie mam...

 

4. Głodówkę to już muszę im wszystkim zrobić, ale niżej o tym napiszę

5. Mam Carbo w płynie, kulki gliniane z żelazem i kapsułki nawozowe Planta Gainer Aqua Art'u. Potas mi się skończył, więc muszę ewentualnie zakupić. Coś z tego się nada?

 

Jeśli coś do poprawy to pisać śmiało, bo rady na tym forum faktycznie są fachowe :D 

 

A teraz wrócę do pkt. 4, choć nie do końca odpowiedni temat...

Jeszcze nie wystartowałam z restartem, opóźniam ze względu na Leddy, które mają lada dzień przyjść. Najpierw muszę mieć wszystko przygotowane, gotowe do użycia, zorganizowane i wolną chwilę :D Ze zbiornikiem postępuję jak dotychczas i nie miałam jakiś wielkich problemów, aż tu nagle... Ta ram! Pop***rzyło mi parametry! Testy robię tylko kropelkowe: PO4 Zooleka, NO2 JBL'a, NO3, KH, GH, pH mam Tropicala (niestety, ale lepsze niż paski). Z dzisiejszego wieczornego pomiaru:

a. PO4 2-3 mg/l

b. NO3 ok. 20 mg/l

c. NO2 0,1-0,2 mg/l

d. pH 7,5

e. GH 10-11 st.

f. KH 4 st.

Do tej pory NO3 miałam na poziomie 10 mg/l, NO2 max 0,025 mg/l a pH 7,0... PO4 nie wiem, bo test niedawno zakupiłam. A wydaje mi się, że  parametry a do d są stanowczo za wysokie. GH jest chyba ok. Nie wiem jak z KH. Nie kumam tych zależności po prostu :( Podmiana była teraz w weekend... Tak mnie tchnęło na zrobienie testów i wyszło... Na bank przekarmiłam ryby, moja wina, zrobię im głodówkę jak zalecane po restarcie, może PO4 opadnie... Aczkolwiek coś jeszcze może wpływać na takie wyniki, jakaś podpowiedź? Jeśli dałoby radę tak przy okazji to dzięki z góry za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2018 o 23:22, katija napisał:

Ale czy (na początek) mogę zamontować jedną Leddy, a drugą zostawić jak jest?

Mogą nie chcieć działać pojedynczo, prawdopodobnie jest tak, że działają albo obie albo wcale. Ale możesz użyć dwustronnych obejm i zamontować leda do jednej ze świetlówek. https://allegro.pl/uchwyt-lacznik-t5-t8-stal-nierdzewna-i7093161904.h

 

W dniu 17.07.2018 o 23:22, katija napisał:

Mam Carbo w płynie, kulki gliniane z żelazem i kapsułki nawozowe Planta Gainer Aqua Art'u.

Wszystko do użycia. Masz niskie KH więc z potasem tak delikatnie, może być potrzeba podania dodatkowo Mg.

 

W dniu 17.07.2018 o 23:22, katija napisał:

a. PO4 2-3 mg/l

b. NO3 ok. 20 mg/l

c. NO2 0,1-0,2 mg/l

Wygląda jak przekarmienie. O ile podwyższony fosfor czy azot nie jest wielką tragedią, to wykrywalne NO2 może świadczyć o jakimś zachwianiu biologii. Nie robiłaś nic co mogłoby zdestabilizować akwa? Płukanie filtra? Jakieś leki?

 

W dniu 17.07.2018 o 23:22, katija napisał:

d. pH 7,5

e. GH 10-11 st.

f. KH 4 st.

Zbadaj kranówkę. Często latem, przy niskich poziomach wód parametry trochę się zmieniają. Ale i tak fajne, dają spore możliwości jeśli chodzi o obsadę bez potrzeby zmiękczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki.

te obejmy... to tak jak świetlówka na świetlówce, tak? Nie przegrzeją się czy co? A druga sprawa, ta "pod spodem" będzie bliżej wody... Zostawiam tylko 2 cm, by poziom pokrywał się z pokrywą. Niby światło jest wyżej. Nie mam chyba takiej wyobraźni... :( Nie dam rady na raz obu wymienić, a może być tak jak mówisz... Kurka rurka!

 

Co do NO2 to nie robiłam jeszcze nic w zbiorniku. Żadnych leków, bo nic mi nie choruje. Filtr płukam w "ściągniętej" wodzie z akwa. AAA... dorzuciłam do filtra wkład biologiczny, takie okrągłe cosie z dziurką. Chyba czysto ceramiczne, porowate, by bakterie się lepiej "osadziły". żadnej chemii. Ale raczej nie powinno podnosić NO2 a bardziej zbić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te obejmy są zazwyczaj na tyle mocne, że powinny utrzymać je obok siebie (nie jedna pod drugą). A poza tym te moduły mają IP 68, mogą być nawet pod wodą. ;)

Dołóż tylko drugi programator czasowy,  tak żebyś mogła zapalać ledy niezależnie od świetlówek - stopniowo zwiększając czas dodatkowego oświetlenia. No chyba że użyjesz jednej spalonej świetlówki.

Może ograniczenie karmienia rozwiąże problem tego NO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może na początek użyję obejm, raczej nie są wybitnie drogie :) A jak zakupię drugą Leddy to wtedy wymienię stare świetlówki.

Drugi? Heh, pierwszy w moim przypadku, bo za obecny służę ja ;) Codziennie zapalam światło o 11, a gaszę o 21. 10 h to chyba dobry czas? Czyli to dodatkowe oświetlenie należy dozować stopniowo... dobra, zakupię programator. ALe to nie będzie jakieś trudne w zainstalowaniu? heh, nikt mi nie pomoże, a fizyka mnie nie lubiła nigdy :D Nie mam spalonej świetlówki akuratnie...

 

Karmienie ograniczone. Parametry monitorowane, test za 2 dni.

 

Aha, po restarcie przez ile godzin "dozować" światło? Co ile dni i o ile zwiększać? Tak żeby było prawidłowo :) Domyślam się, że od początku lecąc po 10h mogę mieć inwazję glonów, czy tak? Jeszcze jakieś groźne konsekwencje?

 

Pozdrawiam i dzięki serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado jest jałowe tylko na początku. Potem, jak każda glina pochłania składniki z wody i tego co opadnie na dno. Oczywiście nie w takim stopniu jak aktywny substrat. Jak wygląda akwarium na Manado można zobaczyć po kliknięciu w linku mojej stopki.

 

Podłoża aktywne nie wymagają żadnej szczególnej obsługi. Mam taki zbiornik 72 l na AS II+ i jedyną rzeczą jaką w nim robię to raz na jakiś czas usuwam nadmiar roślin. Podmiany wody robię raz na kwartał albo rzadziej. Lanie wody RO nie jest obowiązkowe.

 

W dniu 23.07.2018 o 13:40, katija napisał:

Aha, po restarcie przez ile godzin "dozować" światło? Co ile dni i o ile zwiększać? Tak żeby było prawidłowo :) Domyślam się, że od początku lecąc po 10h mogę mieć inwazję glonów, czy tak? Jeszcze jakieś groźne konsekwencje?

 

To zależy od wielu czynników. Generalnie jeśli nie stosujesz CO2 z butli to lepiej na początku ograniczyć czas oświetlenia. Ja u siebie od początku świeciłem 10-12 godzin.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki restart zrobiony :)

Rybki jeszcze potrzymam w zastępczych zbiornikach, monitoruję parametry i jak nie będzie się źle działo to po kilka w odstępach zacznę wpuszczać.

Wody dojrzałej użyłam jakieś 80-90 l, a resztę zalałam odstałą. Filtr niedawno był płukany, więc obecnie leci "po staremu". Na spodzie ziemia, potem piasek i Manado. Bardzo ładny efekt, podoba mi się. Jedyny minus jest taki, że Manado jest strasznie lekkie i 8cm Glonek robi mi bajzel :( Ciągle dokładam, bo w kilku miejscach do ziemi dotarł... A użyłam 2 cm piachu i ok. 4 samego Manado :/ Prawdopodobnie go oddam, bo jakąś wielką fanką Glonków nie jestem, wolę mniejsze i dostojniejsze w ruchu ryby, jak Kiryski, Otoski czy Babki glonożerne.

Światełko palę na razie po 5 godzin, delikatnie karmię ryby. Parametry sprawdzę za 2 dni.

CO2 nie używam, butle nie są dla mnie obecnie osiągalne, a domowa bimbrownia się popsuła :( Zresztą drogo mnie kopała, jak na "prowizorkę"...

Jak coś się będzie działo to będę pisać już w tym temacie, bo restart jest kluczowy :)

Dzięki za porady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...