Skocz do zawartości

Nie mogę utrzymać czerwonych roślin.


cycu2205
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Co przyniosę coś czerwonego to długo w akwarium nie wytrzymuje,po prostu marnieje. Akwarium 240l(120/40/50 wysokie) oświetlenie power led epistar 144x1w 45 mil 6500K,8500K,i full spectrum, filtracja kubełek 1500l/h i wewnętrzny hailea bt700 nawożenie sole wg kalkulatora intermag mikro plus, kulki GT i pałeczki nawozowe w podłoże, bazalt 1-3mm. Parametry wody mierzone testami kropelkowymi. GH-11,KH-4,PH-6.2-6.6,NO3-20,PO4-2. Co2 tylko bimbrownia,ale i tak wg kalkulatora wychodzi ponad 75ppm.gdzie prawidłowo powinno być niby 15-25 ppm. Leje tylko kranowke. 140 w. Z najlepszych power ledów moim i nie tylko moim zdaniem powinno być wystarczające w tym akwarium do utrzymania średnio wymagających roślin a tu lipa. Jakieś pomysły?

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Podłoże bazaltowe bez komentarza. Czerwone roślinki z reguły są średnio-trudne i trudne w hodowli, więc muszą mieć znacznie lepsze podłoże.

-Pałeczki nawozowe do podłoża bazaltowego, pewnie już dawno nie działają, w zależności jak często podmieniasz wodę.

-Brak testów na zawartość żelaza

-Bimbrownia nie jest stabilnym sposobem podawania co2.

Zaducha w akwarium jest równie zabójcza dla roślin jak i ryb w tym wahania ph przy niskim kH. Najlepiej podawać co2 z butli, stałym ciśnieniem kontrolować przepływ, albo w ogóle nie podawać. Przy tak niskim kH wystarczy tlenek węgla z powietrza i to co roślinki i rybki same nagromadziły w ciągu dnia ;) Wiąże się to jednak z odpowiednim obłożeniem roślin i b.dobrym napowietrzaniem zbiornika.

 

Co do samych roślinek, nie piszesz o jaki gatunek chodzi.

Nawet temperatura wody może mieć tutaj kluczowe znaczenie, jednak nie wszystkie ryby lubią take zmiany, bo jedne są ciepło a inne zimnolubne.

 

Moja Alternanthera reineckii dostała kopa jak zmniejszyłem temperaturę do 21/23 i poszło na nią dużo światła niebieskiego. Łodyga grubości gałązki powoli wychodzi z akwarium, piszą że roślina stosunkowo rośnie do 30cm, ciężko się z tym zgodzić w moim przypadku ;)

Dlatego tak ważna jest wiedza o tym co się wkłada do akwarium, a nie że mam kaprys na czerwoną roślinkę.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Podłoże bazaltowe bez komentarza. Czerwone roślinki z reguły są średnio-trudne i trudne w hodowli, więc muszą mieć znacznie lepsze podłoże.

-Pałeczki nawozowe do podłoża bazaltowego, pewnie już dawno nie działają, w zależności jak często podmieniasz wodę.

-Brak testów na zawartość żelaza

-Bimbrownia nie jest stabilnym sposobem podawania co2.

Zaducha w akwarium jest równie zabójcza dla roślin jak i ryb w tym wahania ph przy niskim kH. Najlepiej podawać co2 z butli, stałym ciśnieniem kontrolować przepływ, albo w ogóle nie podawać. Przy tak niskim kH wystarczy tlenek węgla z powietrza i to co roślinki i rybki same nagromadziły w ciągu dnia ;) Wiąże się to jednak z odpowiednim obłożeniem roślin i b.dobrym napowietrzaniem zbiornika.

 

Co do samych roślinek, nie piszesz o jaki gatunek chodzi.

Nawet temperatura wody może mieć tutaj kluczowe znaczenie, jednak nie wszystkie ryby lubią take zmiany, bo jedne są ciepło a inne zimnolubne.

 

Moja Alternanthera reineckii dostała kopa jak zmniejszyłem temperaturę do 21/23 i poszło na nią dużo światła niebieskiego. Łodyga grubości gałązki powoli wychodzi z akwarium, piszą że roślina stosunkowo rośnie do 30cm, ciężko się z tym zgodzić w moim przypadku ;)

Dlatego tak ważna jest wiedza o tym co się wkłada do akwarium, a nie że mam kaprys na czerwoną roślinkę.

W tej chwili poradziłem ludwigie perennis, dziwne jest to że roślina bąbluje,rośnie w górę,już dotarła do tafli wody w 5 dni urosła 10 cm. ale kolor znika w oczach.liście robią się brzydkie, jakby zgniła zieleń.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego do bani?

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Piszę to na podstawie moich doświadczeń. Jeżeli nie możesz utrzymać jakiejś wymagającej rośliny - zazwyczaj czerwonej - albo ona się nie wybarwia, a inne rośliny o małych wymaganiach świetlnych, jakieś zwartki, nadwódki itp,  rosną, to znaczy, że oświetlenie dla czerwonych roślin jest nieodpowiednie/niewystarczające.  

 

Często obserwuję jak Ludwigia sp red rośnie sobie pod świetlówkami przy 0,5W/l i jest zwyczajnie zielona. Po kilku/kilkunastu dniach wzrostu przebarwia się na pomarańczowo aż wreszcie kiedy do powierzchni ma 5 lub mniej cm, robi się rubinowa.

 

Sądzę, że w tak jest w Twoim przypadku. Masz za słabe światło i/lub o niewłaściwej barwie. Dołożenie jakiejś świetlówki T5 np Grolux zapewne poprawiłoby sytuację. W pierwszej kolejności światło a dopiero potem nawożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę to na podstawie moich doświadczeń. Jeżeli nie możesz utrzymać jakiejś wymagającej rośliny - zazwyczaj czerwonej - albo ona się nie wybarwia, a inne rośliny o małych wymaganiach świetlnych, jakieś zwartki, nadwódki itp, rosną, to znaczy, że oświetlenie dla czerwonych roślin jest nieodpowiednie/niewystarczające.

 

Często obserwuję jak Ludwigia sp red rośnie sobie pod świetlówkami przy 0,5W/l i jest zwyczajnie zielona. Po kilku/kilkunastu dniach wzrostu przebarwia się na pomarańczowo aż wreszcie kiedy do powierzchni ma 5 lub mniej cm, robi się rubinowa.

 

Sądzę, że w tak jest w Twoim przypadku. Masz za słabe światło i/lub o niewłaściwej barwie. Dołożenie jakiejś świetlówki T5 np Grolux zapewne poprawiłoby sytuację. W pierwszej kolejności światło a dopiero potem nawożenie.

Mam w oświetleniu 24 X 1w Deep red,12x1w Royal blue, 18x1w full spectrum, 45x1w 6500K,i 45x1w.8500K. Światło jest mocne,zwartki liście kładą się na dnie,za ostre światło. Właśnie nie koniecznie jest tak że przy powierzchni roślina jest wybarwiona. 144w power led wszystkie 45 mil to raczej nie jest mało,nawet w sumie więcej nie ma gdzie tam wcisnąć. Kiedyś miałem 3x30 w t8 grolux,aquapark i daylight, w akwarium było ciemniejsze,ale rośliny miały się chyba lepiej. Ludwigia recenzje mini red zawsze była bordowa.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że, dobija do tafli , rośnie 10cm w 5 dni i później gnije.

Podejrzewam że za szybko chcesz żeby Ci wszystko rosło z taką lampą. Daj się roślinie ukorzenić, przycinaj, żeby tak wysoko nie rosła i zmień podłoże, albo zasyp piaskiem ten bazalt :D

Akwarium chodzi ponad 2 lata. Myślę że podłoże po takim czasie nie jest jałowe,jednak wiem że popełniłem 2 lata temu błąd nie dając ziemi pod ten bazalt. Zamówiłem zwirek rzeczny 1-3 mm.w niedzielę restarcik miękki. Woda idzie do innego baniaka wraz z rybami i będzie rewolucja. Ziemię mam zamiar zmoczyć florovitem żeby była bardziej urodzajna. Czego proponujecie jeszcze dorzucić do tej ziemi?

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Akwarium chodzi ponad 2 lata. Myślę że podłoże po takim czasie nie jest jałowe

 

Jest jałowe. To że zalega w nim jakaś materia: odchody, pokarm, szczątki roślin i zwierząt, nie znaczy że jest żyzne i rośliny będą w nim dobrze rosły.  Podłoże w akwarium roślinnym wyjaławia się zazwyczaj po 6 miesiącach i jeśli nie podawane są nawozy do wody (w tym CO2) to widać to po kondycji roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Mam lampę power led 144w podzieloną na 4 sekcje po 36 x1W. Każda sekcja jest zasilana osobnym driverem 25-36x1W/300mA. Jak zasile te sekcje takimi driverami ale zamiast 300 dam 350mA to diody będą świecić dużo jaśniej? Nie popełniłem tutaj błędu kupując drivery 300mA?

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...